o. Maciej Zięba

Artykuły - O. Maciej Zięba (9)

 • O. Maciej Zięba: Benedykt XVI to człowiek kruchutki fizycznie, izolujący się

  O. Maciej Zięba: Benedykt XVI to człowiek kruchutki fizycznie, izolujący się

  - Benedykt XVI zawsze był kruchutkim człowiekiem. Kruchutkim fizycznie i silnym psychicznie - wspomina odchodzącego dziś papieża, dominikanin o. Maciej Zięba, gość Kontrwywiadu RMF FM. - Jan Paweł II był towarzyski i duszpasterski z krwi i kości. Benedykt XVI bardzo się izolował. Miał mniejszy kontakt z tym, co na zewnątrz. To mogło utrudnić mu funkcjonowanie w Watykanie, ale na pewno nie było powodem podjęcia decyzji o abdykacji - dodaje.
 • O. Zięba złożył sprawozdanie dot. widowiska z 31 sierpnia

  O. Zięba złożył sprawozdanie dot. widowiska z 31 sierpnia

  Dyrektor gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności, o. Maciej Zięba złożył w miejscowym magistracie sprawozdanie z organizacji widowiska, przygotowanego z okazji 30-lecia Solidarności.
 • O. Zięba o szefowaniu ECS: To bezsensowne

  O. Zięba o szefowaniu ECS: To bezsensowne

  Dyrektor ECS w Gdańsku o. Maciej Zięba oświadczył, że zarządzanie tą instytucją w obecnej sytuacji wydaje mu się bezsensowne i po dokończeniu kilku projektów - prawdopodobnie przed końcem roku - zrezygnuje ze stanowiska.
 • O. Zięba: Ks. Jankowski wspierał "Solidarność" w trudnym czasie

  Wspierał "Solidarność" sercem, odwagą, ale też ekonomicznie w trudnym dla niej okresie lat 80. - tak zmarłego w poniedziałek księdza prałata Henryka Jankowskiego wspomina dominikanin, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, o. Maciej Zięba.
 • O. Zięba: Eksmisja betanek - wydarzeniem bolesnym dla Kościoła

  Dominikanin o. Maciej Zięba uważa, że choć eksmisja byłych sióstr betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym jest wydarzeniem bolesnym dla Kościoła, to jednak "musiało się ono dokonać". Jego zdaniem, eksmisja odbyła się z poszanowaniem godności byłych sióstr.
 • "Ks. Zaleski nie powinien niczego ujawniać"

  "Ks. Zaleski nie powinien niczego ujawniać"

  Proces ujawniania nazwisk agentów jest fatalny - mówi o. Maciej Zięba. Zdaniem gościa Faktów RMF FM, jedyną dopuszczalną drogą jest przekazanie wszystkich informacji o domniemanych agentach komisji kościelnej i czekanie na jej osąd.
 • Nie donosił na papieża

  Nie donosił na papieża

  W zachowanej w IPN "teczce" brak śladów, by ojciec Konrad Hejmo donosił na Jana Pawła II - powiedział prowincjał zakonu dominikanów o. Maciej Zięba. Prof. Andrzej Paczkowski uznał ujawnienie nazwiska dominikanina za "bardzo poważny błąd" Leona Kieresa.
 • O. Hejmo przed przełożonym

  O. Hejmo przed przełożonym

  Dziś po południu prowincjał zakonu dominikanów o. Maciej Zięba spotkał się z o. Konradem Hejmą, którego w ubiegłym tygodniu Instytut Pamięci Narodowej oskarżył o współpracę ze służbami specjalnymi PRL.
 • "Możemy być lepsi"

  "Możemy być lepsi"

  Dla całego narodu nastał teraz czas rekolekcyjny. Kolejny raz papież pokazuje nam, że możemy być lepsi. Nie, że będziemy lepsi, ale że są w nas naprawdę ogromne pokłady dobra - mówi dominikanin o. Maciej Zięba.

Filmy - O. Maciej Zięba (4)

 • O. Zięba: Zagubionym księżom pomagać, zwyrodnialców wyrzucać z Kościoła

  Zawsze pierwszy odruch to obrona księdza, którego znamy. Ale przypadki pedofilii w Kościele wychodzą na jaw, widać, że solidarność zawodowa księży pęka. To dobrze - mówi o. Maciej Zięba w Kontrwywiadzie RMF FM. - Trzeba zbadać każdy przypadek. Jeśli to tylko moment zagubienia, księdzu trzeba pomóc, leczyć. Jeśli pedofilia to już cyniczne zwyrodnienie, to takiego księdza należy wyrzucić z Kościoła - podkreśla. - W Kościele są przypadki pedofilii, ale podobne są wśród nauczycieli czy lekarzy. Pedofilia wśród księży to tylko 1 procent wszystkich przypadków. Należy o tym pamiętać. Jeśli powstaje stowarzyszenie pokrzywdzonych przez księży pedofilów, to reprezentuje ono jedynie 1 procent pokrzywdzonych - dodaje.
 • Walka z pedofilią priorytetem dla nowego papieża?

  Skandale pedofilskie mocno zaciążyły w ostatnich latach na wizerunku Kościoła - przyznaje o. Maciej Zięba, dominikanin. - Już Jan Paweł II zaczął walkę z pedofilią wśród duchownych. Benedykt XVI kontynuował to jeszcze wyraziściej, a następca będzie to konsekwentnie oczyszczał - dodaje.
 • Czy nowy papież powinien znieść celibat?

  Jan Paweł II pięknie to ujął: ksiądz jest samotny, żeby inni nie byli samotni - mówi o. Maciej Zięba, dominikanin, pytany o to, czy w Kościele nadszedł już czas na poważne zastanowienie się nad zniesieniem celibatu. A czy księża mogą rozwiązywać rodzinne problemy parafian, skoro sami nie mają rodzin? - Powiem tak: onkolog nie musi mieć raka, żeby leczyć pacjentów z nowotworami - odpowiada duchowny.
 • O. Zięba: Benedykt XVI kruchutki fizycznie, izolujący się

  Benedykt XVI zawsze był kruchutkim człowiekiem. Kruchutkim fizycznie i silnym psychicznie - wspomina odchodzącego dziś papieża, dominikanin o. Maciej Zięba, gość Kontrwywiadu RMF FM. - Jan Paweł II był towarzyski i duszpasterski z krwi i kości. Benedykt XVI bardzo się izolował. Miał mniejszy kontakt z tym, co na zewnątrz. To mogło utrudnić mu funkcjonowanie w Watykanie, ale na pewno nie było powodem podjęcia decyzji o abdykacji - dodaje.