notariusz

Artykuły - Notariusz (62)

 • Wizyta u notariusza – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

  Wizyta u notariusza – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

  Sprzedaż lub zakup nieruchomości, ustanowienie rozdzielności majątkowej, dziedziczenie - wszystkie te czynności mogą wymagać wizyty u notariusza. W jaki sposób się zachować? Jakie dokumenty warto przygotować? Czym lepiej nie dać się zaskoczyć? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Ile kosztuje zawarcie aktu notarialnego? Wyjaśniamy

  Ile kosztuje zawarcie aktu notarialnego? Wyjaśniamy

  Koszta notarialne dla wielu osób są dość niezrozumiałe. Żeby się z nimi dokładnie zapoznać, warto dowiedzieć się, kim dokładnie jest notariusz, jaką pełni rolę, a także jakiego rodzaju pobierze opłaty notarialne.
 • Notariusz może zamknąć kancelarię, ale jeśli działa, nie może odmówić osobie zakażonej

  Notariusz może zamknąć kancelarię, ale jeśli działa, nie może odmówić osobie zakażonej

  Nasza czytelniczka wróciła niedawno z Londynu, by pozałatwiać sprawy spadkowe po ojcu. Jeden z lubelskich notariuszy odmówił jej wykonania usługi, gdy dowiedział się, że przyjechała z Anglii. Tymczasem z najnowszej opinii Polskiego Instytutu Notarialnego wynika, że prawa do dokonywania czynności notarialnych nie może być pozbawiona nie tylko osoba, co do której istnieje ryzyko, że jest nosicielem wirusa, ale nawet ta zakażona koronawirusem.
 • Prawo: We Francji rozwód już u notariusza

  Prawo: We Francji rozwód już u notariusza

  Rewolucją społeczną nazywają francuscy prawnicy obowiązujące w ich kraju od Nowego Roku rozwody bez sędziego. Rozwód za porozumieniem stron wystarczy teraz we Francji zarejestrować u notariusza.
 • Wielkie zmiany w ustawie o zakupie nieruchomości przez cudzoziemców

  Wielkie zmiany w ustawie o zakupie nieruchomości przez cudzoziemców

  Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - przewiduje projekt zmian w ustawie, którym jutro zajmie się rząd.
 • "Gazeta Wyborcza": Komornik będzie działać przez internet

  "Gazeta Wyborcza": Komornik będzie działać przez internet

  Za dwa miesiące będą możliwe e-egzekucje i elektroniczne zajęcia rachunków bankowych. Kto na tym straci a kto zyska? - zastanawia się dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
 • Jak się zabezpieczyć podpisując umowę przedwstępną?

  Jak się zabezpieczyć podpisując umowę przedwstępną?

  Odpowiednio sformułowana umowa przedwstępna zabezpiecza interesy zarówno sprzedającego, jak i nabywcy nieruchomości.
 • Podatek od sprzedaży nieruchomości przez notariusza

  Podatek od sprzedaży nieruchomości przez notariusza

  Dochody ze sprzedaży nieruchomości są zwolnione z podatku, jeśli do transakcji dojdzie po 5 latach od jej nabycia. Ale zdarza się, że ze względu na wadę aktu notarialnego konieczne jest zawarcie drugiej umowy sprzedaży. I właśnie data zawarcia tej drugiej umowy - o ile jest potwierdzona prawidłowym aktem notarialnym - staje się właściwą datą nabycia.
 • Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

  Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

  Sposobem na szybkie doprowadzenie do egzekucji komorniczej jest uzyskanie notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Można o nie zadbać już na etapie zawierania umowy. Ten sposób zabezpieczenia powinien w najbliższym czasie zyskać na popularności za sprawą banków, które będą wymagać go od klientów jako zabezpieczenia kredytów. To efekt kwietniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przywilej banków pozwalający im na wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych, a tym samym na bycie "sędziami we własnej sprawie" jest sprzeczny z Konstytucją. Z notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji mogą korzystać wszyscy wierzyciele, a nie tylko banki.
 • Nowy dowód osobisty w banku, na poczcie i u notariusza

  Nowy dowód osobisty w banku, na poczcie i u notariusza

  Od 1 marca w nowym dowodzie osobistym nie będzie już informacji o adresie zameldowania. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza wystarczy oświadczenie obywatela potwierdzone własnoręcznym podpisem.

Filmy - Notariusz (1)

 • Notariusze wyjaśnią wątpliwości dotyczące prawa spadkowego

  W tym roku weszły w życie dwie ważne zmiany prawne w kwestii dziedziczenia. Nowe regulacje zmieniły zasady dziedziczenia transgranicznego oraz przepisy prawa spadkowego w zakresie dziedziczenia długów. Zmiany wciąż budzą wiele wątpliwości, dlatego wiodącym tematem tegorocznego Dzień Otwarty Notariatu będzie właśnie dziedziczenie. – Po raz szósty środowisko notarialne organizuje Dzień Otwarty Notariatu, proponując jako temat przewodni: Porozmawiaj z notariuszem o dziedziczeniu – w związku z licznymi zmianami, które weszły w tym roku w życie w zakresie prawa spadkowego. Jak pokazują doświadczenia pięciu ostatnich edycji, bez względu na proponowany przez notariat temat przewodni, gros pytań i tak zawsze dotyczyło dziedziczenia, spadków, testamentów czy zachowku – mówi Jolanta Niedziela rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Warszawie.