niewidomy

Artykuły - Niewidomy (27)

 • Od 18 lat jest niewidoma, ale czasami widzi przedmioty w ruchu

  Od 18 lat jest niewidoma, ale czasami widzi przedmioty w ruchu

  Milena Canning cierpi na dziwny stan zwany syndromem Riddocha. Z technicznego punktu widzenia Canning jest niewidoma, ale w przeciwieństwie do większości osób, które doświadczają całkowitej ślepoty, od czasu do czasu dostrzega różne obiekty - pod warunkiem, że się poruszają.
 • Krzyż, którego nie widzisz

  Krzyż, którego nie widzisz

  Łatwo sobie wyobrazić, jak trudno pogodzić się z tym, co ich spotyka. Wystarczy zamknąć oczy i próbować się poruszać. Dlatego pielgrzymka osób niewidomych jest zawsze wyjątkowa. W tym roku spotkali się oni u stóp Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie, 40 km na północ od Torunia.
 • Przełom w leczeniu ślepoty przy pomocy komórek macierzystych

  Przełom w leczeniu ślepoty przy pomocy komórek macierzystych

  Naukowcom udało się przywrócić wzrok osobie, która straciła go w wyniku degeneracji komórek siatkówki. To przełom, na który czekają wszyscy niewidomi.
 • "Imagine": Wyobrazić sobie, znaczy zobaczyć

  "Imagine": Wyobrazić sobie, znaczy zobaczyć

  Głównym bohaterem nowego filmu Andrzeja Jakimowskiego ("Zmruż oczy, "Sztuczki") jest Brytyjczyk Ian, który uczy orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę dzieci - pacjentów kliniki dla niewidomych, chociaż sam... także jest niewidomy.
 • Okulary Navigation jak przewodnik dla niewidomych

  Okulary Navigation jak przewodnik dla niewidomych

  Zaprojektowane przez Xu Guang-suo Navigation Glasses przypominają okulary, ale "widzieć" pomagają przez słowne wskazówki, które noszący usłyszy w słuchawkach. Połączenie wyposażonych w czujniki okularów z głośnikiem to urządzenie służące do opisywania otoczenia niewidomym. Tak, jakby o tym, co dzieje się dookoła, mówił im przewodnik.
 • Niewidomy dysydent: Jestem w wielkim niebezpieczeństwie

  Niewidomy dysydent: Jestem w wielkim niebezpieczeństwie

  Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng powiedział dziś mediom, że w Chinach grozi mu wielkie niebezpieczeństwo, a amerykańscy dyplomaci od dwóch dni nie mogą się z nim spotkać. Dodał, że przyjaciele, którzy próbowali go odwiedzić, zostali pobici.
 • Gwiazdor ujawnia: Jestem niewidomy

  Gwiazdor ujawnia: Jestem niewidomy

  Znany z zespołu Black Eyed Peas raper apl.de.ap jest w świetle przepisów prawa niewidomy.
 • Implant pomoże niewidomym

  Implant pomoże niewidomym

  Naukowcy aktywnie testują nowy rodzaju implantu, który części niewidomym pozwoli na ponowne widzenie.
 • Polska Susan Boyle?

  Polska Susan Boyle?

  Niewidomy śpiewak, mistrz bigosu, szybujące garnitury i swingujący górnicy. Kolejne odcinki "Mam talent!" to niekończące się pasmo niespodzianek.
 • 292,89 km/h. Był niewidomy

  292,89 km/h. Był niewidomy

  Turecki piosenkarz Metin Senturk został najszybszym niewidomym kierowcą świata. Udanej próby dokonał na pasie startowym jednego z lotnisk we wschodniej Turcji.

Filmy - Niewidomy (4)

 • Niemal wszedł pod jadący pociąg. Przechodzień uratował niewidomego

  Niewidomy mężczyzna niemal wszedł pod jadący pociąg na dworcu Peoria w mieście Aurora. Do tragedii nie doszło tylko dzięki przytomności innego z przechodniów, który widząc całą sytuację złapał niewidomego i go zatrzymał. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu. Kilka dni po zdarzeniu niewidomy ponownie pojawił się na stacji, by odnaleźć mężczyznę, który uratował mu życie i mu podziękować. Nie wiadomo jednak czy udało im się spotkać ponownie. (STORYFUL/x-news)
 • Niesamowity perkusista

  Blisko dziewięćdziesięcioletni Frankie M, choć jest praktycznie niewidomy i niesłyszący wciąż gra na swojej ulubionej perkusji. Miłość do instrumentu, który towarzyszył mężczyźnie przez całe życie jest silniejsza niż ograniczenia spowodowane zaawansowanym wiekiem, dlatego Amerykanin nie przestaje grać. Jak widać takich rzeczy po prostu się nie zapomina. W przeszłości Frankie M był zawodowym muzykiem i pracował min. ze słynnym Frankiem Sinatrą.
 • Niewidomy surfer! Jego wyczyny robią furorę!

  Claudy Robin cierpi na dziedziczną chorobę, która stopniowo uszkadza jego siatkówkę. W efekcie mężczyzna jest praktycznie niewidomy. Ale to nie przeszkadza mu w surfowaniu... Zobacz niesamowite wyczyny mężczyzny, który zadziwił nawet największych mistrzów tego sportu!
 • Mimo kalectwa wspiął się na muzyczny szczyt!

  Pochodzący z Senegalu jazzman Pape Niang nie widzi od urodzenia. Nie przeszkodziło mu to jednak we wspięciu się na wyżyny talentu, który odkrył w sobie jako trzynastolatek. Chociaż nie ukończył żadnej szkoły muzycznej, jest dziś jednym z najwybitniejszych muzyków na kontynencie afrykańskim. Gra na licznych instrumentach, śpiewa, koncertuje na całym świecie - a oprócz tego pomaga ludziom, którzy, tak jak on, zmagają się z niepełnosprawnością. Pape ma jeszcze jedno wielkie marzenie, na którego spełnienie po cichu liczy...