nietrzymanie moczu

Artykuły - Nietrzymanie moczu (18)

 • ​Nietrzymanie moczu - kogo dotyka ten problem?

  ​Nietrzymanie moczu - kogo dotyka ten problem?

  Problem nietrzymania moczu jest dość mocno rozpowszechniony. W każdym przypadku zmaganie się z nim niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji, które niejednokrotnie negatywnie rzutują na życie i funkcjonowanie dotkniętych nim pacjentów. Kto znajduje się w grupie potencjalnego ryzyka rozwoju tego przykrego schorzenia?
 • Nietrzymanie moczu – jak zmniejszyć towarzyszący mu dyskomfort?

  Nietrzymanie moczu – jak zmniejszyć towarzyszący mu dyskomfort?

  Nietrzymanie moczu (med. inkontynencja) nie zawsze wiąże się z zupełnym brakiem kontroli nad pęcherzem. Lekarze wyróżniają różne typy NTM i stopnie zaawansowania. Nawet najlżejszy stopień (kropelkowe NTM) może wywoływać jednak uczucie sporego dyskomfortu, co znacząco obniża pewność siebie i poczucie godności. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, żeby nietrzymanie moczu nie było tak problematyczne i krępujące. Na szczęście istnieje na to sporo sposobów.
 • Problemy z nietrzymaniem moczu u osób starszych – jak im zaradzić?

  Problemy z nietrzymaniem moczu u osób starszych – jak im zaradzić?

  Choć nietrzymanie moczu nie dotyczy wyłącznie osób starszych, bo może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku, seniorzy rzeczywiście znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Opieka nad bliskim, który ma problemy z nietrzymaniem moczu jest bardzo trudnym zadaniem, ale można mu podołać. Co więcej, można je sobie znacznie ułatwić, maksymalnie podnosząc komfort swój i chorego. Jak to zrobić?
 • Jak się objawiają problemy z prostatą?

  Jak się objawiają problemy z prostatą?

  Gruczoł krokowy to narząd występujący u mężczyzn. Ma kształt i wielkość orzecha włoskiego. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym. Odpowiada za produkcję płynu będącego składnikiem spermy. Jak się objawia i które z symptomów powinny skłonić nas do odwiedzenia lekarza?
 • Problem kobiet w ciąży

  Problem kobiet w ciąży

  Nietrzymanie moczu przez kobiety to częsta dolegliwość, która zwykle pojawia się u kobiet w okresie ciąży. Na szczęście, gdy już się pojawi, można jej zapobiegać oraz leczyć na wiele sposobów.
 • Nietrzymanie moczu u mężczyzn - jak sobie z nim poradzić?

  Nietrzymanie moczu u mężczyzn - jak sobie z nim poradzić?

  Nietrzymanie moczu (inkontynencja) u mężczyzn to przypadłość, która ma różne źródła. Można na szczęście złagodzić tę dolegliwość. Nie trzeba się zatem obawiać o to, że zdezorganizuje ona życie. Kluczowe jest to, by zastosować się do kilku zaleceń.
 • Siłownia dla mięśni rozkoszy

  Siłownia dla mięśni rozkoszy

  Kojarzone z Kamasutrą silne mięśnie Kegla zwiększają satysfakcję z seksu, ułatwiają poród, dbają o gładką skórę bez cellulitu i chronią przed nietrzymaniem moczu.
 • NTM – poznaj fakty i mity

  NTM – poznaj fakty i mity

  Problem nietrzymania moczu dotyka w naszym kraju nawet 3-4 miliony osób. Ze schorzeniem łatwiej walczyć, gdy się o nim więcej wie!
 • Sposoby na hemoroidy, nietrzymanie moczu, grzybicę

  Sposoby na hemoroidy, nietrzymanie moczu, grzybicę

  O niektórych przypadłościach trudno powiedzieć nawet lekarzowi. Warto się przełamać, by cieszyć się zdrowiem!
 • Nietrzymanie moczu - jak się leczyć?

  Nietrzymanie moczu - jak się leczyć?

  Rzadko rozmawiamy o tym problemie – nawet z lekarzem. Warto się przełamać, by odzyskać dobre samopoczucie.

Filmy - Nietrzymanie moczu (2)

 • Problem nietrzymania moczu dotyczy co dziesiątego Polaka. U 80-90 proc. pacjentek można go wyeliminować za pomocą lasera

  Medycyna estetyczna coraz częściej znajduje zastosowanie w ginekologii, w eliminowaniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu i zmian skórnych okolic narządów płciowych. Zabiegi z wykorzystaniem odpowiedniego lasera pomagają pozbyć się problemu w 80-90 proc. przypadków. Są one bezbolesne i nie wyłączają pacjentek z codziennej aktywności. Jak wskazują badania, problem nietrzymania moczu może dotyczyć od 17 do 46% proc. populacji. Nasila się on jednak wraz z wiekiem. Wstydliwe problemy najczęściej pojawiają się po porodzie lub w okresie menopauzy. – W występowaniu tego problemu można wyróżnić trzy okresy zaawansowania dolegliwości. Pierwszy, to jest piąta dekada życia, kiedy następuje ich wzrost i wynosi około 33 proc., między 55 a 64 rokiem obserwuje się spadek, a potem znów kolejny wzrost około 80 roku życia. Wtedy obejmuje on około 34 proc. kobiet – mówi dr n. med. Marian Migda, ginekolog-położnik.
 • Nietrzymanie moczu - choroba, która wciąż jest tematem tabu

  W Polsce z problemem nietrzymania moczu zmaga się ponad 4 mln osób. To poważne schorzenie, które w sposób znaczący wpływa na jakość życia chorych, ogranicza ich aktywność zawodową i życie towarzyskie, prowadzi do całkowitej izolacji ze społeczeństwa, a w skrajnych przypadkach do depresji a nawet prób samobójczych. Na problemy z nietrzymaniem moczu narażone są kobiety z nadwagą oraz panie w ciąży. Mimowolny wyciek moczu podczas śmiania się czy kaszlu powinien skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i przedstawienia mu występujących objawów. Pacjentki często bagatelizują takie oznaki, myśląc że jest to jednorazowa sytuacja. Jak mówi dr Paweł Miotla, klinik Ginekologii Operacyjnej Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, problem nietrzymania moczu jest w Polsce wciąż tematem tabu. Jak to zmienić?