Nepal

Artykuły - Nepal (92)

 • Odkryto nowy system uskoków tektonicznych w Nepalu

  Odkryto nowy system uskoków tektonicznych w Nepalu

  ​Naukowcy odkryli nowy uskok tektoniczny w południowo-wschodnim Nepalu, który może potencjalnie powodować trzęsienia ziemi na gęsto zaludnionym obszarze.
 • ​Chhurpi: Najtwardszy ser na świecie i nepalski sposób na przetrwanie

  ​Chhurpi: Najtwardszy ser na świecie i nepalski sposób na przetrwanie

  Nazywany czasem "nepalską gumą do żucia" tradycyjny przysmak z podnóża Himalajów uważany jest za najtwardszy ser na świecie. Dzięki jego niecodziennym właściwościom plemiona zamieszkujące nieprzyjazne górskie rejony przetrwały już niejeden kryzys.
 • W Nepalu dziewczynka to upokorzenie, chłopiec - duma

  W Nepalu dziewczynka to upokorzenie, chłopiec - duma

  Reportaż "Burka w Nepalu nazywa się sari" Edyty Stępczak to wstrząsająca opowieść o życiu kobiet w Nepalu. Kilkuletnie córki mają szczęście, jeśli trafią na służbę do właściciela ziemskiego - tysiące dziewczynek umiera w okresie niemowlęcym z powodu zaniedbania, a liczba aborcji płodów żeńskich wciąż rośnie. Poniżej publikujemy fragmenty książki.
 • Burka w Nepalu nazywa się sari, Edyta Stępczak

  Burka w Nepalu nazywa się sari, Edyta Stępczak

  19 września ukaże się jeden z najważniejszych reportaży tej jesieni. Książka, którą powinien poznać każdy, kto nie chce odwracać oczu od tragedii kobiet. Reportaż "Burka w Nepalu nazywa się sari".
 • Do pracy w Polsce bliżej z Nepalu niż z Szydłowca

  Do pracy w Polsce bliżej z Nepalu niż z Szydłowca

  Polska jest jednym z krajów najsilniej przyciągających obcokrajowców do pracy. To bardzo dobrze, ale paradoks polega na tym, że nie przyciąga do niej ... Polaków. Łatwiej jest przyjmować imigrantów, niż aktywizować własnych obywateli.
 • Polski himalaista zostanie deportowany?

  Polski himalaista zostanie deportowany?

  Polski himalaista bez odpowiedniego zezwolenia przekroczył granicę podczas wspinaczki na Mount Everest. We wtorek zapadnie decyzja w sprawie jego ewentualnej deportacji.
 • Nepal: 7 osób zginęło w katastrofie śmigłowca

  Nepal: 7 osób zginęło w katastrofie śmigłowca

  W Nepalu, ok. 20 km na północ od stolicy kraju Katmandu, rozbił się śmigłowiec. Siedem osób, które znajdowały się pokładzie zginęło - podały lokalne władze.
 • Niezwykłe schronisko dla ocalałych

  Niezwykłe schronisko dla ocalałych

  ​Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal na początku tego roku, włoska firma Barberio Clella ARC zaprojektowała niezwykły schron nazwany Just a Minute dla przesiedlonych Nepalczyków. Mimo iż budynek prawdopodobnie nigdy nie zostanie zrealizowany, oferuje kilka ciekawych pomysłów.
 • Himalaista wyrusza na Mount Everest. To pierwsze wejście po trzęsieniu ziemi

  Himalaista wyrusza na Mount Everest. To pierwsze wejście po trzęsieniu ziemi

  Japoński himalaista Nobukazu Kuriki jako jedyny tej jesieni chce zdobyć Mount Everest. Będzie to pierwsza próba wejścia na szczyt, od czasu trzęsienia ziemi, które nawiedziło Nepal w kwietniu - informuje NBC News.
 • Trzęsienie ziemi w Nepalu: Co najmniej 66 ofiar

  Trzęsienie ziemi w Nepalu: Co najmniej 66 ofiar

  Co najmniej 66 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi, które we wtorek powtórnie nawiedziło Nepal. Wstrząs o sile 7,3 stopnia w skali Richtera odczuwalny był także w Indiach i Chinach.

Filmy - Nepal (13)

 • Katastrofa lotnicza w Nepalu

  Na międzynarodowym lotnisku w Katmandu doszło do wypadku samolotu - informuje BBC za "Kathmandu Post". Na pokładzie było 67 pasażerów i czworo członków załogi. Jak podaje AFP, 20 osób zostało zabranych do szpitala. Są też, niestety, ofiary śmiertelne.
 • Katastrofa lotnicza w Nepalu

  Na międzynarodowym lotnisku w Katmandu doszło do wypadku samolotu - informuje BBC za "Kathmandu Post". Na pokładzie było 67 pasażerów i czworo członków załogi. Jak podaje AFP, 20 osób zostało zabranych do szpitala. Są też, niestety, ofiary śmiertelne.
 • Gwałty, porwania, morderstwa... Echo wojny wciąż ich nęka

  Od zakończenia wojny domowej w Nepalu mija 10 lat. Ta kobieta wciąż jednak nie wie, co stało się z jej mężem, którego 15 lat temu uprowadzili maoistowscy partyzanci. Takich niewyjaśnionych spraw są setki. Władze Nepalu dopiero niedawno postanowiły wszcząć oficjalne śledztwo, które ma wskazać odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. – Porwali człowieka, którego kochałam. Chcę poznać prawdę. To moje prawo. Walczę o to od lat – mówi Shobha Bhatta, ofiara zbrodni wojennych. Gwałty, porwania, morderstwa… Walki pomiędzy maoistowską partyzantką a siłami rządowymi pochłonęły życie tysięcy osób.
 • Nepal po trzęsieniu ziemi

  Po kwietniowym trzęsieniu ziemi nepalskie wioski są powoli odbudowywane. Jednak zniszczenia wciąż są widoczne na każdym kroku, a niektóre miejsca wciąż są odcięte od świata. Organizacje humanitarne nie dysponują śmigłowcami aby dostarczyć pomoc. Dlatego znaleziono inne rozwiązanie, które jest tańsze i lepsze dla miejscowej ludności. - Zatrudnienie tragarzy wydało się nam czymś oczywistym. Mając doświadczenie w organizowaniu wypraw górskich, wiedzieliśmy jak to zrobić - mówi alpinista Damian Benegas, który angażuje się w pomoc Nepalczykom. Dzięki takiej metodzie stworzono miejsca pracy dla lokalnej ludności, którzy potrzebują środków na odbudowę swoich domów.