Neandertalczycy

Artykuły - Neandertalczycy (4)

 • Geny neandertalczyków nie znikają z naszego DNA

  Geny neandertalczyków nie znikają z naszego DNA

  Ludzie współcześni i neandertalczycy często spotykali się ze sobą, przez co pozostawili swój genom w całej Europie. Naukowcy sugerowali, że utracone geny były przeszkodą ewolucyjną wyeliminowaną przez dobór naturalny. Nowe badania pokazują, że nie jest to prawdą.
 • Kształt czaszki mamy po neandertalczykach

  Kształt czaszki mamy po neandertalczykach

  Najnowsze badania sugerują, że kształt czaszki odziedziczyliśmy po neandertalczykach.
 • Szokujące odkrycie - neandertalczycy tworzyli sztukę

  Szokujące odkrycie - neandertalczycy tworzyli sztukę

  Głęboko w trzech jaskiniach na Półwyspie Iberyjskim, odkryto rysunki prawdopodobnie stworzone przez neandertalczyków.
 • RMF 24: Neandertalczycy zażywali... antybiotyki i aspirynę!

  RMF 24: Neandertalczycy zażywali... antybiotyki i aspirynę!

  Badania DNA pobranego z płytki nazębnej europejskich Neandertalczyków pokazały, że nasi bliscy, choć wymarli krewni odżywiali się różnorodnie i mieli podstawową wiedzę medyczną, która pozwoliła im stosować naturalne medykamenty. Badacze z Australii i Wielkiej Brytanii piszą na łamach czasopisma "Nature", że o ile dieta Neandertalczyków z terenu obecnej Belgii była głównie mięsna, ich pobratymcy z rejonu Hiszpanii okazali się raczej wegetarianami.

Filmy - Neandertalczycy (2)

 • Na jaw wyszły szokujące fakty ws. naszych praprzodków. "Kanibale!"

  Niedaleko Namur w Belgii znajdują się wydrążone w skałach wapiennych jaskinie. Miejsce to wciąż skrywa wiele tajemnic. Archeolog i pasjonat prehistorii, Christian Casseyas, oprowadza zwiedzających po krętych podziemnych korytarzach. To właśnie tu odnaleziono szczątki Neandertalczyka. Mieszkał tu 40 tysięcy lat temu i był bliskim kuzynem naszego bezpośredniego przodka. Fragmenty jego szkieletu oraz wiele innych kości znalazł w drugiej połowie XIX wieku prekursor paleontologii.
 • Zjadali swoich zmarłych. Mroczny sekret naszych przodków

  „Brytania: Milion lat historii ludzkości” to tytuł wystawy w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. To pierwsze tak drobiazgowe odtworzenie życia i zwyczajów różnych gatunków praludzi - m.in. Neandertalczyków i Homo sapiens - którzy przed setkami tysięcy lat zamieszkiwali Wyspy Brytyjskie. Nasi praprzodkowie żywili się wszystkim, co byli w stanie schwytać. Narzędzia, które służyły im do oporządzania i porcjowania zdobyczy, były prymitywne, ale skuteczne. Najmroczniejszy sekret praludzi ma jednak związek z tym, jak postępowali ze zwłokami zmarłych. Kości ludzkie sprzed 500 tysięcy lat, pokryte drobnymi licznymi nacięciami, świadczą niezbicie o tym, że były one skrupulatnie oczyszczane z mięsa, a potem łamane na kawałeczki, by można było wyssać z nich szpik. Z kolei czaszki zmarłych miały znaczenie rytualne - wykonywano z nich naczynia do picia.