naziści

Artykuły - Naziści (91)

Filmy - Naziści (3)

  • Jamel w Niemczech: wioska nazistów

    Niemiecka miejscowość Jamel to zaledwie jedenaście gospodarstw, ale zwolennicy zbrodniczej ideologii stanowią tu większość. Tymczasem Birgit i Horst, choć padają ofiarą podpalaczy, od lat organizują w tym miejscu festiwal na rzecz demokracji i tolerancji.
  • Wrzesień 1939

    Dokładnie o 4:45 nad ranem we wrześniu '39 roku niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte. Tę datę uznaje się za początek II Wojny Światowej, która pochłonęła ze sobą miliony ofiar.
  • Tak Żydzi ścigają nazistowskich zbrodniarzy!

    Centrum Szymona Wiesenthala ustaliło tożsamość 80 byłych członków tak zwanych „szwadronów śmierci”, czyli hitlerowskich Einsatzgruppen. Żydowska agencja chce, by odpowiedzieli oni za swoje zbrodnie, póki jeszcze żyją. Einsatzgruppen (Grupy Operacyjne) były oddziałami, które tworzyli funkcjonariusze hitlerowskiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa. W czasie II wojny światowej ich członkowie dopuszczali się wyjątkowych okrucieństw wobec ludności zamieszkującej terytoria okupowane przez III Rzeszę. Pracownicy Centrum Szymona Wiesenthala – w tym historyk Efraim Zuroff, zwany „ostatnim łowcą nazistów” – podkreślają, że w oddziałach tych niemal każdy własnoręcznie dokonywał morderstw, nie można więc mówić tutaj o odpowiedzialności "rozmytej" czy "zbiorowej". Izraelscy historycy dysponowali około 3 tysiącami nazwisk członków Einsatzgruppen. Na podstawie tych informacji sporządzili najpierw listę obejmującą około 1100 osób, których data urodzenia była znana. Z tej listy wybrano z kolei 80 najmłodszych osób, urodzonych w latach 1920 – 1924. Jeśli zbrodniarze ci pozostają jeszcze przy życiu, są już sędziwymi ludźmi – ale nie oznacza to, że powinni uniknąć sprawiedliwości, przekonuje Państwo Izrael.