InteriaTV - NATO

Synonimy:
Sojusz Północnoatlantycki,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - NATO (37)

 • Rozpoczęcie szczytu NATO w Warszawie

  W Warszawie rozpoczął się szczyt NATO.
 • Barack Obama już w Polsce

  Barack Obama jest już w Warszawie. Prezydent USA przyleciał do Polski na szczyt NATO.
 • Droga Polski do NATO

  8 lat - tyle trwała droga Polski do NATO. Zobacz, jak wstępowaliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 • Litwa. Samoloty NATO w gotowości

  Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że o swoje bezpieczeństwo drżą dziś kraje bałtyckie. Gdyby nie samoloty NATO, byłyby one praktycznie bezbronne. Od 2004 r. nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią strzegą maszyny z różnych państw Sojuszu. Od stycznia br. cały region regularnie patrolują 4 włoskie i 4 polskie myśliwce. Ich zadaniem jest wychwycenie samolotów naruszających przestrzeń powietrzną państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Od początku kryzysu ukraińskiego liczba takich incydentów wzrosła czterokrotnie. Tylko w 2014 r. zanotowano ich... aż 150! - Moment spotkania z rosyjskim samolotem jest ekscytujący - przyznaje pilot jednostki polskiej NATO stacjonującej w mieście Szawle na Litwie, Łukasz Wojcieszko. - Można zobaczyć, jak się zachowują te samoloty, i w jakie systemy broni są wyposażone. To okazja do nauki. Od czasu aneksji Krymu Litwini znów obawiają się, że Rosja - tak jak kiedyś - może zająć ich terytorium. Słabą litewską armię martwią manewry rosyjskich samolotów bojowych w strefie przygranicznej nad Bałtykiem. To dlatego rząd w Wilnie ponownie wprowadził powszechny pobór do wojska. Ćwierć wieku po oderwaniu się od ZSRR, Litwa jest zdeterminowana, by bronić swojej niepodległości i przynależności do świata Zachodu.
 • Łotwa: Wciąż żywa pamięć o sowieckich zbrodniach

  Od wielu miesięcy Łotysze żyją w strachu. Kiedy Rosjanie wkraczali w 2008 r. do Gruzji i w tym roku na Ukrainę, tłumaczyli to "ochroną interesów rosyjskojęzycznej mniejszości". Taka mniejszość żyje też na Łotwie, co rodzi obawy, że Kreml nabierze ochoty na kolejną interwencję. Tymczasem Łotysze aż za dobrze pamiętają, co działo się z ich krajem, kiedy "gościł" u nich potężny sąsiad ze wschodu... Agresywne poczynania Rosji wobec sąsiadów obudziły wspomnienia strasznych doświadczeń, które stały się udziałem łotewskiego narodu podczas II wojny światowej. Po rozpoczęciu okupacji Łotwy, Sowieci przystąpili do masowych deportacji ludności cywilnej. Pamiętnej nocy 14 czerwca 1941 r. do wagonów towarowych wepchnięto 15 tysięcy ludzi, w tym blisko 2,5 tysiąca dzieci. Ponad połowa osób z tego transportu nie przeżyła tej podróży. Wkrótce w Rydze powstało więzienie KGB, w którym dopuszczano się najstraszniejszych zbrodni. W celach przeznaczonych dla 4 osób stłaczano kilkudziesięciu więźniów, którym nie pozwalano nawet na chwilę zmrużyć oka. "Opornych" zamykano w betonowych klatkach, gdzie torturowano ich za pomocą uporczywych hałasów. W więzieniu znajdowało się też pomieszczenie, w którym dokonywano brutalnych egzekucji na wrogach Związku Radzieckiego. - Proszę Europę, by nie ulegała złudzeniu, że agresywne działania Rosji jej nie dotyczą, że to tylko problem sąsiadów Putina. Właśnie takie złudzenia doprowadziły do wybuchu pierwszej i drugiej wojny światowej - mówi Vaira Viķe-Freiberga, była prezydent Łotwy.
 • Rumunia. Powstaje nowa baza NATO

  W miejscowości Deveselu niedaleko Bukaresztu powstaje nowa baza obrony przeciwrakietowej NATO. W mieścinie liczącej 3500 mieszkańców planuje się inwestycję wartą 400 milionów dolarów! Ma to niebagatelne znaczenie dla lokalnej gospodarki. System obronny sterowany z Deveselu ma odpierać potencjalne ataki z Bliskiego Wschodu - na przykład z Iranu. Tarczę można będzie również odwrócić w kierunku Rosji, przeciwko czemu ostro oponował Władimir Putin. W obecnej sytuacji geopolitycznej decyzja o wmurowaniu kamienia węgielnego pod bazę w Deveselu nabiera nowego wymiaru.
 • Państwo Islamskie coraz bliżej granic NATO

  Od połowy września trwają zażarte walko o syryjskie miasto Kobane, które starają się zdobyć dżihadyści z Państwa Islamskiego. Opór stawiają im waleczni Kurdowie. Tylko dzięki nim ekstremiści nie zdobyli jeszcze kontroli nad tym strategicznym przyczółkiem. Kobane leży przecież w bezpośrednim sąsiedztwie Turcji, która jest członkiem NATO. Stawka w tej grze jest bardzo wysoka. Jeśli Kobane padnie, Państwo Islamskie będzie kontrolowało kilkusetkilometrowy odcinek granicy syryjsko-tureckiej. Tym samym z terytorium NATO będzie graniczyła organizacja terrorystyczna, uznawana obecnie za najgroźniejszą na świecie! To sytuacja bez precedensu. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że losy wojny Zachodu z Państwem Islamskim rozstrzygnie Turcja. To od Ankary zależy, jakie wsparcie dostaną kurdyjscy bojownicy - i na ile turecka armia (uznawana, w zależności od rankingu, za szóstą lub siódmą potęgę militarną świata) zaangażuje się w rozprawę z ekstremistami. Turcja czuje już na plecach ich oddech i prosi NATO o wsparcie. A NATO odpowiada: Wojska paktu będą bronić naszego sojusznika.
 • Zobacz, co jedzą słynne osobistości!

  NATO Channel: Szczyt państw NATO w Chicago to dla mistrzów kuchni niepowtarzalna okazja, by popisać się swoim kulinarnym talentem. Zobacz, jakie wyszukane smakołyki znalazły się na stołach prezydentów, premierów i innych sławnych osobistości!
 • Książę Harry bożyszczem amerykańskich nastolatek!

  NATO Channel: Brytyjski książę Harry fascynuje amerykańskie nastolatki bardziej, niż Robert Pattinson i Justin Bieber razem wzięci. Książę, który był honorowym gościem gali Rady Atlantyckiej w Waszyngtonie, pewnie nie spodziewał się tak ciepłego przyjęcia w Ameryce...
 • Taką pracę chciałby mieć każdy!

  NATO Channel: Czy można zarabiać ciężkie pieniądze za granie w gry komputerowe w godzinach pracy? Można! Specjaliści z NATO opracowują gry komputerowe, które pozwalają żołnierzom ćwiczyć scenariusze walki. To tańsze niż zwykłe manewry, a przy tym... o ileż ciekawsze!