najwyższa izba kontroli

Artykuły - Najwyższa izba kontroli (63)

 • NIK o programie bioasekuracji ASF - nieskuteczny

  NIK o programie bioasekuracji ASF - nieskuteczny

  Program bioasekuracji ASF okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
 • System szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo jest nieskuteczny

  System szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo jest nieskuteczny

  System szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo jest nieskuteczny - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Tylko połowa młodych zawodników poprawia swoje wyniki, duża część rezygnuje ze startów w zawodach lub nie uzyskuje w nich zaplanowanych wyników - alarmuje NIK.
 • ​NIK: Dane obywateli nie są bezpieczne

  ​NIK: Dane obywateli nie są bezpieczne

  Państwowe systemy ochrony danych nie zapewniają ich bezpieczeństwa, a działania, które mają je zapewnić, są prowadzone opieszale, bez przygotowanego planu - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
 • Afera w NIK: Kolejne stanowisko po znajomości

  Afera w NIK: Kolejne stanowisko po znajomości

  Szefowa gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz Jolanta Gruszka załatwiła Kornelowi D. stanowisko wicedyrektora jednego z departamentów w Najwyższej Izbie Kontroli - wynika z informacji, do których dotarło Radio Zet.
 • NIK krytycznie o działaniach policji ws. zaginionych

  NIK krytycznie o działaniach policji ws. zaginionych

  Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała prowadzone przez policję poszukiwania osób zaginionych. W specjalnym raporcie NIK wytknęła funkcjonariuszom między innymi niewłaściwe korzystanie z procedur, co może się przekładać na skuteczność tych poszukiwań. Policja się z tymi wnioskami nie zgadza.
 • Najwyższa Izba Kontroli ma poważne zarzuty wobec KNF

  Najwyższa Izba Kontroli ma poważne zarzuty wobec KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego swoje postępowania oraz kontrole przeprowadzała czasem zbyt długo, a nakładane kary bywały uznaniowe i nieoparte o precyzyjne kryteria - takie wnioski z kontroli w KNF, a także w GPW i KDPW sformułowała Najwyższa Izba Kontroli.
 • Raport NIK: Władze przesadziły w sprawie afrykańskiego pomoru świń

  Raport NIK: Władze przesadziły w sprawie afrykańskiego pomoru świń

  Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że działania władz w kwestii afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju były nieadekwatne do zagrożenia: obostrzeniami objęto za duży obszar, a nałożone ograniczenia w zakresie obrotu zwierzętami i obróbki wieprzowiny były zbyt restrykcyjne.
 • ​NIK krytycznie o ochronie cyberprzestrzeni w Polsce

  ​NIK krytycznie o ochronie cyberprzestrzeni w Polsce

  Brak spójnego systemu, brak procedur reagowania w sytuacjach kryzysowych i wiele innych zarzutów - Najwyższa Izba Kontroli miażdży ochronę cyberprzestrzeni w Polsce. W przypadku awarii czy ataku hakerskiego instytucjom państwa grozi paraliż.
 • Nasze państwo nie dbało o drogi nawet przy ich budowie

  Nasze państwo nie dbało o drogi nawet przy ich budowie

  Przy największych inwestycjach drogowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie potrafiła zapewnić wystarczająco dobrego nadzoru nad jakością tych robót, co prowadziło do wad na drogach i wymagało ich napraw - podkreśla Najwyższa Izba Kontroli w ogłoszonym w środę raporcie. GDDKiA twierdzi, że sprawa dotyczy przeszłości i ewentualne błędy zostały już skorygowane.
 • NIK chłoszcze: Polski atom opóźniony?

  NIK chłoszcze: Polski atom opóźniony?

  W latach 2009-2014 dostawy energii elektrycznej w Polsce były realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Zużycie prądu będzie jednak stale rosnąć, a uruchomienie elektrowni jądrowej w 2025 r. nie jest pewne - informuje Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie.

Filmy - Najwyższa izba kontroli (5)

 • Oświadczenie prezesa NIK Mariana Banasia

  "Byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK. Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej" - oświadczył w środę prezes NIK Marian Banaś. "W poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez parlament misję" - zapowiedział.
 • Meysztowicz (Nowoczesna) o próbie przejęcia NIK przez Prawo i Sprawiedliwość (TV Interia)

  Meysztowicz (Nowoczesna) o próbie przejęcia NIK przez Prawo i Sprawiedliwość (TV Interia)
 • Meysztowicz (Nowoczesna) o próbie przejęcia NIK przez Prawo i Sprawiedliwość (TV Interia)

  Meysztowicz (Nowoczesna) o próbie przejęcia NIK przez Prawo i Sprawiedliwość (TV Interia)
 • NIK będzie kontrolować zakupy armii. Zbada też duże projekty drogowe i kolejowe

  Najwyższa Izba Kontroli planuje w tym roku przeprowadzenie 110 postępowań. Sprawdzane będą m.in. rozliczenia projektów realizowanych w ramach poprzedniej perspektywy unijnej. Z powodu napiętej sytuacji na Wschodzie na znaczeniu zyskają także postępowania związane z funkcjonowaniem sił zbrojnych w kontekście zarówno zdolności mobilizacyjnych, jak i ustawy o zamówieniach publicznych. – W tym roku przyglądamy się projektom, które były finansowane z mijającej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej – precyzuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. – Będziemy przedstawiać informacje na temat realizacji inwestycji drogowych i jakości wykonanych dróg, bo chcielibyśmy mieć pewność, że nie będą to drogi, które po kilku latach trzeba będzie remontować. Przyglądamy się także inwestycjom kolejowym, czyli tym największym projektom.