'Na granicy'

Artykuły - 'Na granicy' (131)

 • Spektakularna porażka Moskwy? Rosyjskie PKB per capita spadło prawie o połowę

  Spektakularna porażka Moskwy? Rosyjskie PKB per capita spadło prawie o połowę

  Poziom PKB na mieszkańca obniżył się w Rosji z 15 tys. do 8 tys. dol. Oficjalny wskaźnik bezrobocia wynosi co prawda tylko 6 proc., ale powróciło masowe zjawisko niepłacenia pensji na czas. Ponad 2 mln ludzi znalazło się na granicy ubóstwa.
 • Zamarł ruch towarowy na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

  Zamarł ruch towarowy na granicy z Obwodem Kaliningradzkim

  Od północy zamarł ruch towarowy na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Dziś przestały obowiązywać zezwolenia uprawniające do przewozów towarowych między Polską a Rosją. Z końcem stycznia straciły ważność zezwolenia dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie Federacji Rosyjskiej.
 • Wzrost eksportu ropy naftowej z Iranu

  Nadzieje na porozumienie Rosji i krajów OPEC w kwestii solidarnego cięcia produkcji ropy naftowej były najważniejszym czynnikiem wspierającym ceny tego surowca w ostatnich dniach. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI powróciły do okolic 34 USD za baryłkę, podczas gdy jeszcze tydzień temu balansowały na granicy psychologicznej bariery 30 USD za baryłkę.
 • W związku z zagrożeniem ASF ok. 40 tys. dzików do odstrzału - resort rolnictwa

  W związku z zagrożeniem ASF ok. 40 tys. dzików do odstrzału - resort rolnictwa

  Z powodu występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) za wschodnią granicą Polski planowane jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą - poinformowało we wtorek ministerstwo rolnictwa.
 • Złoto balansuje na granicy 1100 dolarów, na giełdach bessa

  Złoto balansuje na granicy 1100 dolarów, na giełdach bessa

  Niepokój inwestorów związany z rekordowo niską ceną ropy naftowej, a także wyprzedaż na największych giełdach świata, skutecznie wzmogły popyt na bezpieczne aktywa w ostatnim tygodniu. Coraz głośniejsze opinie o rozpoczęciu bessy na rynkach akcji, na nowo przywróciły wiarę inwestorów w złoto, którego cena zdaje się skutecznie wymykać z ostatniego trendu spadkowego.
 • Rosjanie na zakupach w Polsce. W grudniu wydają więcej

  Rosjanie na zakupach w Polsce. W grudniu wydają więcej

  Celnicy z Olsztyna informują o wzmożonej aktywności Rosjan. Przybysze z Kaliningradu przed tegorocznymi świętami robią większe zakupy w Polsce niż rok temu. Wartość towarów z rachunków zgłaszanych przez Rosjan na granicy przez dwa tygodnie grudnia była o ponad 2,5 mln zł większa niż rok temu.
 • Białoruś wzmocni kontrolę fitosanitarną

  - Białoruś zapowiedziała w tym tygodniu wzmocnienie kontroli fitosanitarnej i weterynaryjnej na granicy z Rosją, by zapobiec reeksportowi do Rosji towarów objętych tam sankcjami. Takie ustalenia zapadły na spotkaniu ministrów rolnictwa obu państw.
 • Skokowy wzrost ryzyka

  Skokowy wzrost ryzyka

  Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło proporcjonalne reakcje na dwa wydarzenia, które miały miejsce na szerokim rynku. Najważniejszym wydaje się być incydent na granicy turecko-syryjskiej, który skokowo podbił poziom awersji do ryzyka na rynkach.
 • Putin niszczy żywność - kościół i mieszkańcy apelują

  Putin niszczy żywność - kościół i mieszkańcy apelują

  Putinowska Rosja nie tylko do sierpnia 2016 r. przedłużyła okres obowiązywania embarga na produkty rolno-spożywcze pochodzące m.in. z Polski. Specjalny dekret Putina nakazuje, by obecnie wrogie towary spożywcze wyłapane na granicy lub w głębi kraju były utylizowane. Pomysł ten nie tylko nie spodobał się polskiemu ministrowi rolnictwa - krytycznie odnieśli się do niego również Rosjanie, a także organizacje społeczne oraz przedstawiciele kościoła.
 • Skarb Państwa może przejechać się na Tauronie

  Skarb Państwa może przejechać się na Tauronie

  Działania polityczne ministra skarbu mające na celu usilne ratowanie górnictwa, w tym tworzenie Nowej Kompanii Węglowej, zaangażowanie do tego energetyki i personalne zagrywki w czołowych spółkach publicznych w kraju (w których głównym akcjonariuszem jest właśnie SP), mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Zwłaszcza, że część z podjętych prób jest tak naprawdę balansowaniem na granicy prawa, wolnego rynku i unijnych zasad.