Na Broad Peak ruszyła wyprawa himalaistyczna

Artykuły - Na Broad Peak ruszyła wyprawa himalaistyczna (4)

 • Wstrząsająca opowieść Berbeki. "Gdybyśmy pojechali później, Tomka by już tam nie było"

  Wstrząsająca opowieść Berbeki. "Gdybyśmy pojechali później, Tomka by już tam nie było"

  Jacek Berbeka opowiedział nam o swojej wyprawie, którą zorganizował dzięki zbiórce pieniędzy. Wraz z Jackiem Jawieniem dokonał rzeczy dotąd niespotykanej. Tylko we dwóch znieśli i pochowali ciało Tomasza Kowalskiego na wysokości blisko ośmiu tysięcy metrów. Nie udało mu się, niestety odnaleźć ciała swojego brata - Macieja. W niemal trzy miesiące od zakończenia tej wyprawy zdecydowała się opowiedzieć o jej szczegółach, nawet tych wstrząsających.
 • Adam Bielecki: Walczyłem o przetrwanie

  Adam Bielecki: Walczyłem o przetrwanie

  Adam Bielecki powiedział, że walczył o przetrwanie, dlatego jak najszybciej uciekał z wierzchołka Broad Peaku (8047 m). Podkreślił, że Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski mogli z nim schodzić, ale podjęli decyzję o kontynuowaniu wspinaczki.
 • Wyprawa na Broad Peak - Pustelnik: raport komisji będzie uzupełniony

  Wyprawa na Broad Peak - Pustelnik: raport komisji będzie uzupełniony

  Raport komisji, która analizowała przebieg tragicznej wyprawy zimowej na Broad Peak, po spotkaniu z Jackiem Berbeką i Jackiem Jawieniem będzie uzupełniony - poinformował przewodniczący zespołu Piotr Pustelnik. Jak zaznaczył, trudno jest określić termin.
 • Pod Broad Peak zlokalizowano zwłoki polskiego himalaisty

  Pod Broad Peak zlokalizowano zwłoki polskiego himalaisty

  Wyprawa Jacka Berbeki zlokalizowała ciało jednego z naszych himalaistów, którzy zginęli cztery miesiące temu, po pierwszym zimowym zdobyciu ośmiotysięcznika Broad Peak. Na razie nie wiadomo, czy jest to Maciej Berbeka czy Tomasz Kowalski. Ciało znajduje się na wysokości 7900 metrów n.p.m., na wąskiej grani, przez którą muszą przejść wszyscy wybierający się na szczyt.