Mur Berliński

Artykuły - Mur Berliński (20)

 • Muzyką w Mur Berliński

  Muzyką w Mur Berliński

  Od Rogera Watersa po Kult. Zobacz, jak Mur Berliński inspirował muzyków - zarówno po jego upadku, jak i przed.
 • ​Skok przez mur do NRD. Dla wielu berlińczyków to była próba odwagi

  ​Skok przez mur do NRD. Dla wielu berlińczyków to była próba odwagi

  Dla mieszkańców NRD mur berliński był przeszkodą nie do przebycia. Inaczej niż dla berlińczyków z Zachodu. Czy to dla zabawy, czy z pobudek politycznych... setkom młodych udało się pokonać tę przeszkodę.
 • Śmierć na murze. Ostatnia ofiara żelaznej kurtyny

  Śmierć na murze. Ostatnia ofiara żelaznej kurtyny

  25 lat temu, 5 lutego 1989 roku, zginął 20-letni Chris Gueffroy, ostatnia ofiara berlińskiego muru. Liczba osób zastrzelonych podczas próby ucieczki z NRD znana jest dopiero od niedawna.
 • Jutro rocznica zjednoczenia Niemiec

  Jutro rocznica zjednoczenia Niemiec

  23 lata temu, 3 października 1990 roku doszło do zjednoczenia RFN i NRD. Ekonomiczną ceną zjednoczenia było 2 biliony euro, które Niemcy zachodnie przekazały do 2009 roku wschodnim krajom związkowym na dostosowanie gospodarki do europejskiego poziomu. Od tej pory 3 października jest świętem narodowym, nazywanym Dniem Jedności Niemiec.
 • "Barbara" w rocznicę upadku Muru Berlińskiego

  "Barbara" w rocznicę upadku Muru Berlińskiego

  Już 9 listopada w polskich kinach pojawi się "Barbara" w reżyserii Christiana Petzolda. Premiera "Barbary" zbiegnie się z 13. rocznicą obalenia Muru Berlińskiego.
 • Zanussi: "Zaczęło się od Polski"

  Zanussi: "Zaczęło się od Polski"

  Krzysztof Zanussi wyraził ubolewanie, że w Polsce nie było tak "mocnego symbolu" upadku komunizmu, jak mur berliński. Polski reżyser mówił o tym podczas poniedziałkowego (9 listopad) spotkania ze studentami międzynarodowej szkoły kina i telewizji w miasteczku filmowym Cinecitta w Rzymie.

Filmy - Mur Berliński (1)

 • Mały Berlin. Niezwykła historia podzielonej osady

  25 lat temu runął mur berliński, który dzielił nie tylko stolicę Niemiec, ale i całą Europę. Mało kto wie jednak, że nie był to jedyny mur w Niemczech oddzielający komunistyczny świat od Zachodu. Maleńka Modlareuth, leżąca na pograniczu Bawarii i Turyngii, w 1949 r. została podzielona między NRD i RFN. Granicą geopolityczną stał się płynący przez nią strumyk. W 1952 r. powstała wzdłuż niego palisada, którą w 1966 r. zastąpiono betonowym murem długim na 700 m. Podobnie jak mur berliński, tak i ten był strzeżony 24 godziny na dobę. Dawnym sąsiadom zakazano nawet pozdrawiania osób po drugiej stronie. Mur berliński padł 10 listopada 1989 r., ale Modlareuth musiało czekać jeszcze 4 tygodnie na zjednoczenie. W murze wydzielono wówczas przejście dla pieszych. Samą konstrukcję rozebrano dopiero 17 czerwca 1990 r., pozostawiając niewielki fragment jako memento. Dziś w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone mrocznym czasom żelaznej kurtyny w Europie.