mont blanc

Artykuły - Mont blanc (36)

 • Zdjęcia Alp sprzed stu lat dowodzą skali zmian klimatu w Europie

  Zdjęcia Alp sprzed stu lat dowodzą skali zmian klimatu w Europie

  Sto lat temu, pod koniec lata 1919 roku, szwajcarski pilot i fotograf Walter Mittelholzer przeleciał nad najwyższym szczytem Alp, Mont Blanc i wykonał zdjęcia tamtejszego krajobrazu. Naukowcy z Uniwersytetu Dundee ze Szkocji postanowili przeprowadzić podobny lot. Porównanie nowych obrazów z ujęciami sprzed stu lat ujawniło skalę zmian klimatu jakie zaszły w Alpach.
 • Lodowiec z masywu Mont Blanc może się osunąć

  Lodowiec z masywu Mont Blanc może się osunąć

  Mont Blanc - najwyższy szczyt Europy Zachodniej - przechodzi niepożądaną transformację. Jeden z lodowców znajdujących się przy masywie gwałtownie topnieje z powodu kryzysu klimatycznego i grozi zawaleniem.
 • Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  Niesamowity widok - jezioro wysoko w górach

  ​Podczas wspinaczki na Mont Blanc pewien alpinista dostrzegł coś niezwykłego - jezioro z krystalicznie czystą wodą, które pojawiło się na wysokości 3000 m n.p.m.
 • Globalne ocieplenie: Topnieje lodowiec pod Mont Blanc

  Globalne ocieplenie: Topnieje lodowiec pod Mont Blanc

  Tzw. Jezioro Lodu pod masywem Mont Blanc we Francji jak na dłoni ilustruje skutki zmian klimatycznych.
 • Kilka tysięcy osób będzie biegać przez tydzień wokół Mont Blanc

  Kilka tysięcy osób z 35 krajów, także z Polski, do niedzieli będzie biegać na różnych dystansach w masywie najwyższego szczytu Europy. Limit czasu na pokonanie najdłuższej, 300-kilometrowej trasy The North Face Ultra Trail du Mont Blanc, wynosi... 136 godzin.
 • Francja: Dwóch włoskich alpinistów zginęło w lawinie

  Francja: Dwóch włoskich alpinistów zginęło w lawinie

  Dwie włoskie alpinistki zginęły w lawinie, która zeszła w nocy z poniedziałku na wtorek na wysokości 4200 metrów n.p.m. w masywie Mont Blanc - poinformowała francuska żandarmeria.
 • Polka jedną z ofiar lawiny pod Mont Blanc

  Polka jedną z ofiar lawiny pod Mont Blanc

  32-letnia Polka i 25-letni Hiszpan zginęli w sobotę podczas wspinaczki na Mont Blanc. Informację o śmierci Polki przekazał konsul generalny RP w Mediolanie Jerzy Adamczyk. W szpitalu w Aoście są pozostali uczestnicy wyprawy: czterej Polacy i dwaj Hiszpanie.
 • Niemcy, Brytyjczycy, Hiszpanie i Szwajcar ofiarami lawin

  Niemcy, Brytyjczycy, Hiszpanie i Szwajcar ofiarami lawin

  Lawina, która w czwartek rano zeszła z Mont Maudit w masywie Mont Blanc (4465 metrów n.p.m.) we francuskich Alpach pochłonęła co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych - 3 Niemców, 3 Brytyjczyków, 2 Hiszpanów i Szwajcara - poinformowały lokalne władze.
 • W 100 dni zdobyć 46 europejskich szczytów

  W 100 dni zdobyć 46 europejskich szczytów

  Studenci geografii Uniwersytetu Wrocławskiego chcą w 100 dni zdobyć 46 szczytów i wzniesień w Europie, najwyżej położonych miejsc wszystkich europejskich krajów. Swój projekt chcą rozpocząć 1 lipca, a zakończyć w październiku.
 • Jeden wyścig, cztery pory roku

  Jeden wyścig, cztery pory roku

  - By skończyć ten wyścig potrzebna jest pasja, odwaga oraz respekt do gór, umysłu i ciała - powiedziała Brytyjka Lizzy Hawker, czterokrotna zwyciężczyni najtrudniejszych na świecie zawodów w biegach górskich The North Face Ultra Trail du Mont Blanc.

Filmy - Mont blanc (1)

 • Francja. Szturm turystów na Mont Blanc

  Coraz więcej osób wybiera się na Mont Blanc bez przewodnika, co jest bardzo niebezpieczne i spędza sen z oczu burmistrza pobliskiej gminy. Turyści dosłownie szturmują najwyższy szczyt Alp. Wyruszają już o 3:00 w nocy, by zdążyć przed kolejnymi falami miłośników górskich wędrówek.