Ministerstwo Sprawiedliwości

Artykuły - Ministerstwo Sprawiedliwości (287)

 • Sebastian Kaleta o opinii rzecznika generalnego TSUE: Kolejny akt politycznego spektaklu

  Sebastian Kaleta o opinii rzecznika generalnego TSUE: Kolejny akt politycznego spektaklu

  Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety opinia rzecznika generalnego TSUE dotycząca polskiego systemu delegowania sędziów to część zorganizowanej operacji, której celem jest zatrzymanie reformy wymiaru sprawiedliwości. Kaleta podkreślał, że system, o którym mowa, ukształtowano już w 2002 r.
 • Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

  Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

  Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowej regulacji, która dotyczyłaby umów zawieranych przez wyspecjalizowane podmioty i byłaby korzystniejsza dla dożywotników niż obecnie obowiązujące przepisy - to reakcja prof. Mariusza Goleckiego, rzecznika finansowego, na informacje podane w ubiegłym tygodniu przez "DGP", że w 2020 r. zawarto rekordowo dużą liczbę umów o dożywocie. A zarazem - jak zaznaczyliśmy - nadal nie uchwalono w Polsce przepisów o rencie dożywotniej, przez co zakres ochrony dożywotników jest niewystarczający.
 • Resort sprawiedliwości przyspiesza w sprawie e-hulajnóg i przedstawia swój projekt

  Resort sprawiedliwości przyspiesza w sprawie e-hulajnóg i przedstawia swój projekt

  Zirytowany wolnym tempem prac Ministerstwa Infrastruktury nad przepisami dotyczącymi urządzeń transportu osobistego sprawy w swoje ręce postanowił wziąć resort Zbigniewa Ziobry.
 • Projekt zmian w KPC zniszczy zadłużonych konsumentów?

  Projekt zmian w KPC zniszczy zadłużonych konsumentów?

  Fundacja Pomocy Zadłużonym EUROLEGE dokonała głębokiej analizy zmian, jakie na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości mogą niebawem zostać wprowadzone w kodeksie postępowania cywilnego.
 • Licytacje komornicze: Jest szansa na reanimację internetowych aukcji

  Licytacje komornicze: Jest szansa na reanimację internetowych aukcji

  Z dwuletnim opóźnieniem ma wreszcie ruszyć portal do sprzedaży zajętych przez komorników ruchomości. Ich kupno ma być dziecinnie proste, ale po odbiór trzeba będzie pofatygować się osobiście.
 • Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę można będzie ukarać za przestępstwo skarbowe nawet bez wyroku skazującego członka zarządu. Kary pieniężne mogą wynosić nawet 30 mln zł.
 • Emeryci i renciści łatwiej ogłoszą upadłość

  Emeryci i renciści łatwiej ogłoszą upadłość

  Emeryci i renciści, którzy postanowią się oddłużyć, będą mieli więcej pieniędzy w portfelu. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że zaspokajanie wierzycieli nie może odbywać się kosztem podstawowych zasad humanitarnych.
 • Katowice: Zbigniew Ziobro powołał 11 nowych prezesów sądów

  Katowice: Zbigniew Ziobro powołał 11 nowych prezesów sądów

  ​Powołano 11 nowych prezesów sądów apelacji katowickiej, w tym w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach - podało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości. Poza SA, nowych prezesów mają sądy okręgowe w Katowicach i Gliwicach, a także osiem sądów rejonowych.
 • Państwo odda biznes w ręce amatorów? Kontrowersje wokół ustawy o konfiskacie rozszerzonej

  Państwo odda biznes w ręce amatorów? Kontrowersje wokół ustawy o konfiskacie rozszerzonej

  Pieczę nad firmami podejrzewanymi o przekręty będą sprawować doradcy restrukturyzacyjni. Ale zamiast uznanych ekspertów z branży będą to trzeciorzędni gracze z doświadczeniem w drobnych sprawach.
 • Rząd wprowadza regulacje gospodarcze bez obliczenia ich skutków?

  Rząd wprowadza regulacje gospodarcze bez obliczenia ich skutków?

  Mamy coraz częściej do czynienia z projektami ustaw, które dotyczą warunków działalności przedsiębiorców, a nie pochodzą z resortu odpowiedzialnego za regulacje gospodarcze. Jednym z tego typu przykładów może być propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, która zmienia kodeks prawny w zakresie udzielania pożyczek - nie tylko od firm specjalizujących się np. w "chwilówkach", lecz również w pożyczkach bankowych.

Filmy - Ministerstwo Sprawiedliwości (4)

 • Apel do Premiera o wstrzymanie „drogowego rachunku powierniczego”

  Grozi nam fala bankructw, z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 2010-2012. Katastrofie może zapobiec wprowadzenie waloryzacji kontraktów na inwestycje publiczne, ale też powstrzymanie Ministerstwa Sprawiedliwości, które forsuje pomysł tzw. „drogowego rachunku powierniczego”. Stąd apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w tej sprawie.
 • Pomysł ministra sprawiedliwości: Uczciwość trzeba będzie udowodnić

  Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spotkał się z krytycznymi uwagami ze strony innych ministerstw. W projekcie ustawy zaproponowano zmiany sprzeczne z zasadą domniemanej niewinności. Ktoś, kto zostałby oskarżony, nawet niesłusznie, musiałby udowodnić, że wszystko co jest jego majątkiem kupionym w ciągu pięciu lat, nabył legalnie. -To jest niezgodne z Konstytucją i fundamentami współczesnego postępowania karnego przyjętymi przez państwa demokratyczne - mówi Michał Magdziak.
 • Zbigniew Ziobro o działaniach w resorcie sprawiedliwości

  Szykuje się kolejna reforma wymiaru sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie kodeksu karnego, elastyczny system orzekania i wprowadzenie zupełnie nowej kary - tygodniowego pozbawienia wolności. O ocenę zmian poprosiliśmy adwokata specjalizującego się w sprawach karnych, Michała Krysztofowicza.
 • Darmowe porady prawne

  Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową ustawę, która ma na celu pomóc społeczeństwu w kwestii prawnej. Przewiduję ona, że od 1 stycznia 2016 roku, będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna. Niestety nie będą mogli skorzystać z niej wszyscy. Ma powstać 1500 placówek oraz 42 stanowiska infolinii, których celem będzie udzielanie pomocy prawnej. Pomoc ta, będzie dotyczyć spraw najpowszechniejszych, np.: cywilnych, administracyjnych, karnych, rodzinnych czy z zakresu ubezpieczenia społecznego.