Ministerstwo Sprawiedliwości

Artykuły - Ministerstwo Sprawiedliwości (285)

Filmy - Ministerstwo Sprawiedliwości (4)

 • Apel do Premiera o wstrzymanie „drogowego rachunku powierniczego”

  Grozi nam fala bankructw, z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 2010-2012. Katastrofie może zapobiec wprowadzenie waloryzacji kontraktów na inwestycje publiczne, ale też powstrzymanie Ministerstwa Sprawiedliwości, które forsuje pomysł tzw. „drogowego rachunku powierniczego”. Stąd apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w tej sprawie.
 • Pomysł ministra sprawiedliwości: Uczciwość trzeba będzie udowodnić

  Projekt ustawy o konfiskacie rozszerzonej, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spotkał się z krytycznymi uwagami ze strony innych ministerstw. W projekcie ustawy zaproponowano zmiany sprzeczne z zasadą domniemanej niewinności. Ktoś, kto zostałby oskarżony, nawet niesłusznie, musiałby udowodnić, że wszystko co jest jego majątkiem kupionym w ciągu pięciu lat, nabył legalnie. -To jest niezgodne z Konstytucją i fundamentami współczesnego postępowania karnego przyjętymi przez państwa demokratyczne - mówi Michał Magdziak.
 • Zbigniew Ziobro o działaniach w resorcie sprawiedliwości

  Szykuje się kolejna reforma wymiaru sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie kodeksu karnego, elastyczny system orzekania i wprowadzenie zupełnie nowej kary - tygodniowego pozbawienia wolności. O ocenę zmian poprosiliśmy adwokata specjalizującego się w sprawach karnych, Michała Krysztofowicza.
 • Darmowe porady prawne

  Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową ustawę, która ma na celu pomóc społeczeństwu w kwestii prawnej. Przewiduję ona, że od 1 stycznia 2016 roku, będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna. Niestety nie będą mogli skorzystać z niej wszyscy. Ma powstać 1500 placówek oraz 42 stanowiska infolinii, których celem będzie udzielanie pomocy prawnej. Pomoc ta, będzie dotyczyć spraw najpowszechniejszych, np.: cywilnych, administracyjnych, karnych, rodzinnych czy z zakresu ubezpieczenia społecznego.