Michaił Gorbaczow

Artykuły - Michaił Gorbaczow (31)

 • 3 lipca 1986 r. X Zjazd PZPR

  3 lipca 1986 r. X Zjazd PZPR

  Podczas zjazdu partii, którego gościem był między innymi nowy przywódca Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow, wybrano nowe władze i przyjęto "Program PZPR" sięgający planami aż do roku 2000.
 • Gorbaczow z zakazem wjazdu na Ukrainę

  Gorbaczow z zakazem wjazdu na Ukrainę

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wydała zakaz wjazdu na Ukrainę przez pięć lat dla byłego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa.
 • 11 lipca 1988 r. Michaił Gorbaczow w Polsce

  11 lipca 1988 r. Michaił Gorbaczow w Polsce

  Sześciodniowa wizyta przywódcy Związku Sowieckiego Michaiła Gorbaczowa dawała nadzieje na reformy walącego się systemu komunistycznego.
 • Sytuacja Związku Sowieckiego i jej wpływ na PRL w drugiej połowie lat 80

  Sytuacja Związku Sowieckiego i jej wpływ na PRL w drugiej połowie lat 80

  W 1960 roku major KGB Anatolij Golicyn, oficer I Zarządu Głównego KGB (wywiad zagraniczny) został wysłany na placówkę sowieckiego wywiadu do Helsinek. Rok później zbiegł i poprosił o azyl polityczny na Zachodzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ takie ucieczki zdarzały się regularnie, gdyby nie to, że zbieg miał niezwykłą wiedzę.
 • Gorbaczow: Karać mnie za rozpad ZSRR to głupota

  Gorbaczow: Karać mnie za rozpad ZSRR to głupota

  Nie ma podstaw do procesu w sprawie rozpadu Związku Radzieckiego. Tak twierdzi były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Grupa deputowanych Dumy Państwowej zwróciła się do prokuratury o uznanie rozpadu państwa radzieckiego za niezgodne z prawem. Chcą również postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za rozpad imperium, w tym Gorbaczowa.
 • Gorbaczow zadowolony z wyników referendum na Krymie

  Gorbaczow zadowolony z wyników referendum na Krymie

  Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow w poniedziałek z zadowoleniem powitał wynik referendum na Krymie w sprawie jego przyłączenia do Rosji. Skrytykował wprowadzenie przez Zachód sankcji wobec rosyjskich i ukraińskich urzędników.
 • Gorbaczow: Niech UE i USA dadzą Ukraińcom spokój

  Gorbaczow: Niech UE i USA dadzą Ukraińcom spokój

  Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow apeluje do zachodnich polityków, aby nie naciskali na Ukraińców. Laureat pokojowej nagrody Nobla przekonuje, że w obecnej sytuacji ukraiński naród powinien sam zaprowadzić porządek we własnym kraju.
 • Dokument ujawnia, jak Gorbaczow zajrzał na Downing Street

  Dokument ujawnia, jak Gorbaczow zajrzał na Downing Street

  Odtajniony po 30 latach dokument z brytyjskich archiwów opisuje, jak w 1984 roku Michaił Gorbaczow, wówczas wschodząca gwiazda radzieckiej wierchuszki, zajrzał będąc w Londynie do siedziby premiera, łamiąc zasady protokołu - i nieźle się przy tym bawiąc.
 • Gorbaczow proponuje referendum ws. likwidacji samodzierżawia w Rosji

  Gorbaczow proponuje referendum ws. likwidacji samodzierżawia w Rosji

  Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zaproponował przeprowadzenie w Rosji referendum w sprawie reformy politycznej i konstytucyjnej, która - jak to ujął -zlikwidowałaby samodzierżawie i ustanowiła ludowładztwo.
 • Papież był przeciw 13 grudnia. Kłamliwe doniesienia

  Papież był przeciw 13 grudnia. Kłamliwe doniesienia

  Jan Paweł II w rozmowie z Michaiłem Gorbaczowem w żaden sposób nie dał do zrozumienia, że akceptował stan wojenny - podkreśla "Rzeczpospolita".