metale szlachetne

Artykuły - Metale szlachetne (75)

 • Metale szlachetne. Srebro coraz cenniejsze

  Metale szlachetne. Srebro coraz cenniejsze

  Andrew Hecht, analityk portalu Seeking Alpha, jest przekonany, że w tym roku srebro będzie miało więcej do zaoferowania przy cenie bliskiej 30 dolarów za uncję niż miało w 1995 roku, gdy kosztowało 5 dolarów. Ole Hanson z Saxo Banku przypomina, że srebru sprzyja zielona rewolucja, bo jest ono używane m.in. do produkcji paneli słonecznych.
 • Surowce to nadal najbardziej atrakcyjne inwestycje 2021 r.

  Surowce to nadal najbardziej atrakcyjne inwestycje 2021 r.

  Tzw. "hossa wszystkiego" na rynkach towarowych w dalszym ciąga nabiera tempa: indeks towarowy spot Bloomberg przez piąty tydzień z rzędu odnotowuje wzrost, osiągając najwyższy poziom od 2011 r. Przyczynia się do tego szereg czynników, od związanego ze szczepieniami ożywienia światowego wzrostu, zatorów transportowych utrudniających dostawy, obaw dotyczących pogody w kluczowych rejonach upraw, po coraz większy strach przed inflacją i szał spekulacyjny przekładający się na wzrost popytu na inwestycje.
 • Rośnie złoto i srebro, ciekawie na platynie i palladzie

  Rośnie złoto i srebro, ciekawie na platynie i palladzie

  Ostatnie dwa tygodnie upłynęły pod znakiem próby sił na linii Rosja-USA, która przełożyła się na wzrost globalnej niepewności geopolitycznej. Metale szlachetne wyraźnie korzystają na tej sytuacji.
 • Hossa na rynku zbóż zwiększa obawy przed inflacją

  Hossa na rynku zbóż zwiększa obawy przed inflacją

  Sektor surowców już drugi tydzień z rzędu odnotowuje coraz lepsze wyniki; w okresie tym indeks towarowy Bloomberg odrobił wszystkie straty poniesione w wyniku korekty z marca, osiągając nowe dziewięcioletnie maksimum. Do ogólnego ożywienia przyczyniło się osłabienie dolara i spadek rentowności obligacji, najbardziej zaś dalszy wzrost cen kluczowych produktów rolnych, od oleju sojowego i pszenicy po cukier i kukurydzę. Według światowego indeksu cen żywności FAO, roczny wzrost cen żywności wyniósł w marcu 24,6 proc.
 • Rynek surowców nerwowy po wzroście rentowności

  Rynek surowców nerwowy po wzroście rentowności

  Niemal zsynchronizowana hossa na rynkach towarowych obserwowana w ostatnich miesiącach nadal zmaga się ze stałym wzrostem rentowności obligacji amerykańskich, powodującym awersję do ryzyka, a także z umocnieniem dolara. Większość metali, w tym miedź, straciła na wartości, natomiast dążenie Arabii Saudyjskiej do podwyższenia cen wywindowało cenę ropy do najwyższego poziomu od stycznia ubiegłego roku.
 • Zagrożenie dla hossy na rynkach surowców

  Zagrożenie dla hossy na rynkach surowców

  Surowce w dalszym ciągu cieszą się szczególnym zainteresowaniem i popytem. Po niemal dekadzie kursu bocznego lub spadków nastąpił mocny rajd, w ramach którego poszczególne surowce odnotowały wieloletnie maksima. Wzrost cen surowców jest wynikiem szeregu czynników, jednak szczególnie istotne pod tym względem są oczekiwania dotyczące dynamicznego wzrostu po pandemii inflacji.
 • Popyt na złoto najniższy od 11 lat, cena złota spada

  Popyt na złoto najniższy od 11 lat, cena złota spada

  Inflacja rośnie, a cena złota spada. Nie do tego byliśmy przyzwyczajeni. Przez trzy miesiące złoto potaniało o 5 proc. Kosztuje poniżej 1800 USD za uncję.
 • Srebro - atak spekulantów zakończył się katastrofą

  Srebro - atak spekulantów zakończył się katastrofą

  Srebro ma za sobą bardzo udany rok. Podrożało o ponad 53 proc. Po spekulacyjnym ataku jego cena znów jest atrakcyjna, podobnie jak innych metali szlachetnych.
 • Ropa zyskuje, srebro traci w związku z euforyczną prognozą wzrostu

  Ropa zyskuje, srebro traci w związku z euforyczną prognozą wzrostu

  Za nami kolejny dramatyczny tydzień na rynkach finansowych: ceny światowych akcji osiągnęły niemal rekordowe poziomy w związku z ponownym wzrostem zysków przedsiębiorstw i przychylności banków centralnych w związku z pandemią, a w Stanach Zjednoczonych - nacisków prezydenta Bidena na przyspieszenie przyjęcia pakietu bodźców fiskalnych. Indeks produktów rolnych, który monitoruje wyniki dziewięciu surowców, w tym soi, zbóż i tzw. miękkich produktów żywnościowych, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poszedł w górę o 41 proc. do najwyższego poziomu od niemal czterech lat.
 • Rewolucja drobnych inwestorów. Srebro w centrum uwagi.

  Rewolucja drobnych inwestorów. Srebro w centrum uwagi.

  Spekulanci podbijają ceny srebra, które jest najdroższe od 2013 roku. Na rynkach pojawiło się wielu graczy, którzy skusili się na zbiorowe inwestowanie w kruszec, licząc na wysokie zyski. Mówi się o "rewolucji płotek", czy "rewolucji leszczy", którzy podjęli nietypową grę z giełdowymi rekinami.

Filmy - Metale szlachetne (5)

 • Co z ceną złota? Są metale szlachetne, na których można dużo stracić

  Inwestowanie w złoto już nie przynosi dużych zysków. Z ceną srebra jest jeszcze gorzej. Nowe poziomy cen poznamy po wyborach prezydenckich w USA.
 • Zmienia się sposób inwestowania w metale szlachetne

  Zaniepokojeni inwestorzy chronią swe zyski inwestując ostatnio w metale szlachetne. W ciągu sześciu miesięcy platyna zdrożała o 9,14 proc. Jednak zmienia się sposób inwestowania, zwłaszcza w złoto i platynę. Inwestowanie w metale szlachetne stało się w tym roku bardzo popularne ze względu na politykę pieniężną banków centralnych. W Polsce stopy procentowe pozostają na bardzo niskim poziomie, a są kraje, gdzie stopy procentowe są nawet ujemne, a obligacje rządowe emitowane są przy ujemnych rentownościach. I to jest przyczyna wzrostu cen metali szlachetnych.
 • Z powodu niskich stóp procentowych powinny drożeć metale szlachetne

  Polityka luzowania pieniężnego przez banki centralne powoduje wzrost cen metali szlachetnych. Z powodu obaw o recesję ta tendencja powinna się utrzymać. - Jednak dla polskiego inwestora ważna jest nie tylko cena metali szlachetnych w dolarach amerykańskich, ale także kurs złotego wobec dolara – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Ostatnio złoty wzmocnił się wobec dolara, jednak inwestowanie w metale szlachetne nadal powinno okazać się atrakcyjne. Będzie to także powiązane z polityką banków centralnych, które już obniżały stopy procentowe, ale wobec obaw o recesją dalsze obniżki są realne.
 • Metale szlachetne wyraźnie drożeją

  Obawy handlowe i zmiana polityki monetarnej doprowadziły do wyraźnych wzrostów cen metali szlachetnych, a zwłaszcza złota.