metale szlachetne

Artykuły - Metale szlachetne (51)

 • Nie słabnie popyt na złoto i srebro

  Nie słabnie popyt na złoto i srebro

  Ceny złota i srebra idą w górę, przy czym srebro drożeje w szybszym tempie. Analitycy wieszczą dalsze zwyżki cen, mając na uwadze politykę banków centralnych, która w wyniku której stopy procentowe oscylują wokół zera, osłabienie dolara czy widmo głębszego kryzysu i obawy przez drugą falą zachorowań na COVID-19.
 • "FT": Bogacze uciekają ze złotem

  "FT": Bogacze uciekają ze złotem

  Jak podał w piątek dziennik "Financial Times", cytując handlarzy złotem, odkąd władze ChRL narzuciły Hongkongowi budzące sprzeciw przepisy bezpieczeństwa, bogaci mieszkańcy regionu przenoszą większe ilości swojego złota za granicę.
 • TFI oparte na metalach szlachetnych bezkonkurencyjne

  TFI oparte na metalach szlachetnych bezkonkurencyjne

  Jak wynika z raportu Analiz.pl ​w lipcu najwyższy wynik wypracowały fundusze metali szlachetnych. Z najwyższą średnią stopą zwrotu, na poziomie 11,2 proc., wypracowała grupa funduszy rynku surowców, skupiająca się na metalach szlachetnych - wynika z podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach.
 • Uwaga: ​Złoto najdroższe w historii!

  Uwaga: ​Złoto najdroższe w historii!

  Notowania złota rozpoczynają bieżący tydzień od kontynuacji rajdu notowań w górę. Zdaniem analityków DM BOŚ, cena złota otworzyła dzisiejszą sesję w okolicach 1900 USD za uncję, zaś później wzrosła ponad 1930 USD za uncję. Tym samym, notowania złota wzbiły się na najwyższe poziomy w historii.
 • ​Hossa na metalach szlachetnych. Czy utrzyma się?

  ​Hossa na metalach szlachetnych. Czy utrzyma się?

  Na rynku surowców uwagę przykuwała kontynuacja wzrostu ceny złota (+6 proc. od początku tygodnia), która w trakcie sesji po raz pierwszy od 2011 r. przekroczyła 1900 dol. za uncję, blisko rekordu z września 2011 r. 1921,17 dol. Z kolei ceny srebra na rynku spot wzrosły w tym tygodniu już o ok. 18 proc., najwięcej od 1980 r.
 • Złoto i srebro kontynuują zwyżki

  Złoto i srebro kontynuują zwyżki

  Mimo krótkiego zawahania strony popytowej w ostatnich tygodniach, notowania złota kontynuują zwyżkę. Ceny kruszcu zanotowały delikatną korektę po przekroczeniu bariery 1800 USD za uncję, jednak w ostatnich dniach powróciły na ścieżkę wzrostów. Wraz z notowaniami złota, dynamiczne wzrosty notuje także srebro.
 • Surowce: Złoto w górę, ropa w dół w świecie zmagającym się z Covid-19

  Surowce: Złoto w górę, ropa w dół w świecie zmagającym się z Covid-19

  W ubiegłym tygodniu indeks monitorujący wyniki kluczowych surowców odnotował czteromiesięczne maksimum; najwięcej zyskały metale przemysłowe i zboża, w szczególności pszenica i miedź. Złoto zrobiło niewielki, ale bardzo istotny ruch w górę do najwyższego poziomu od 2011 r., przekraczając 1 800 USD/oz.
 • Prognoza: Wartość złota wzrośnie do ok. 2 tys. dol. za uncję

  Prognoza: Wartość złota wzrośnie do ok. 2 tys. dol. za uncję

  Wartość złota w ciągu roku wzrośnie do ok. 2 tys. dol. za uncję, wcześniej szacowano, że będzie to 1,8 tys. dol. za uncję - ocenili analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ostatnie zwyżki cen na rynku tego kruszcu tłumaczą oni niepewnością gospodarczą i polityczną spowodowaną pandemią.
 • Złoto: Notowania złota kontynuują dobrą passę

  Złoto: Notowania złota kontynuują dobrą passę

  Notowania złota kontynuują dobrą passę. Już w poprzednim tygodniu cena tego kruszcu dotarła do najwyższych poziomów od ośmiu lat. W związku z utrzymującym się zagrożeniem powrotu restrykcji związanych z pandemią, inwestorzy przychylnym okiem spoglądają na rynek złota.
 • Pozytywna prognoza dla złota bez zmian pomimo deprecjacji

  Pozytywna prognoza dla złota bez zmian pomimo deprecjacji

  Złoto powróciło do poziomu 1 700 USD/oz po kolejnej nieudanej próbie wybicia, przez co niektórzy inwestorzy zaczynają się obawiać, że przyszłość tego metalu nie świeci już tak pięknie. Przed rozpoczęciem analizy bieżącej sytuacji chciałbym doprecyzować nasze stanowisko. Naszym zdaniem - w kontekście wysoce niepewnych prognoz ekonomicznych i geopolitycznych - złoto jest wartościowym walorem dywersyfikującym.

Filmy - Metale szlachetne (4)

 • Zmienia się sposób inwestowania w metale szlachetne

  Zaniepokojeni inwestorzy chronią swe zyski inwestując ostatnio w metale szlachetne. W ciągu sześciu miesięcy platyna zdrożała o 9,14 proc. Jednak zmienia się sposób inwestowania, zwłaszcza w złoto i platynę. Inwestowanie w metale szlachetne stało się w tym roku bardzo popularne ze względu na politykę pieniężną banków centralnych. W Polsce stopy procentowe pozostają na bardzo niskim poziomie, a są kraje, gdzie stopy procentowe są nawet ujemne, a obligacje rządowe emitowane są przy ujemnych rentownościach. I to jest przyczyna wzrostu cen metali szlachetnych.
 • Z powodu niskich stóp procentowych powinny drożeć metale szlachetne

  Polityka luzowania pieniężnego przez banki centralne powoduje wzrost cen metali szlachetnych. Z powodu obaw o recesję ta tendencja powinna się utrzymać. - Jednak dla polskiego inwestora ważna jest nie tylko cena metali szlachetnych w dolarach amerykańskich, ale także kurs złotego wobec dolara – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Ostatnio złoty wzmocnił się wobec dolara, jednak inwestowanie w metale szlachetne nadal powinno okazać się atrakcyjne. Będzie to także powiązane z polityką banków centralnych, które już obniżały stopy procentowe, ale wobec obaw o recesją dalsze obniżki są realne.
 • Metale szlachetne wyraźnie drożeją

  Obawy handlowe i zmiana polityki monetarnej doprowadziły do wyraźnych wzrostów cen metali szlachetnych, a zwłaszcza złota.
 • Bitcoin uderzył w ceny złota

  Od końca listopada spadają ceny wszystkich metali szlachetnych. Nie tylko złoto tanieje, a powodem jest bitcoin.