medytacja

Artykuły - Medytacja (27)

 • Naukowcy przyjrzeli się... modlitwie. Oto wnioski

  Naukowcy przyjrzeli się... modlitwie. Oto wnioski

  Eksperci z zakresu zdrowia psychicznego stale namawiają nas do tego, by stres i niepokój zwalczać przy pomocy medytacji. Niektórzy specjaliści są tymczasem zdania, że podobne, a być może nawet korzystniejsze działanie, ma modlitwa. Skutecznie bowiem uspokaja i przywraca poczucie kontroli.
 • Medytacja: antidotum na stres i ból

  Medytacja: antidotum na stres i ból

  Nowe badanie wykazało, że już 30-minutowe wprowadzenie do medytacji skutecznie łagodzi stres i uśmierza ból fizyczny. Pozytywny wpływ praktyk medytacyjnych dostrzeżono nawet u osób, które nigdy wcześniej ich nie stosowały.
 • Joga i medytacja - coraz popularniejsze w walce ze stresem

  Joga i medytacja - coraz popularniejsze w walce ze stresem

  Medytacja i joga pomagają nam odnaleźć równowagę w tym tak silnie przyspieszonym życiu - wskazuje prof. dr Andreas Michalsen. Ich praktyka przestaje być jedynie alternatywnym sposobem radzenia sobie ze stresem - sięga po nią coraz więcej dorosłych i dzieci.
 • Medytacja dla dziecka

  Medytacja dla dziecka

  Franek nigdy nie był spokojnym dzieckiem. W okresie niemowlęcym dużo płakał, budził się w nocy. W okresie przedszkolnym łatwo wpadał w złość a rodzice nie wiedzieli dlaczego.
 • Medytacja jest dobra dla układu pokarmowego

  Medytacja jest dobra dla układu pokarmowego

  Jak powszechnie wiadomo, głęboka medytacja wpływa nie tylko na wyciszenie i zrelaksowanie ale także zapewnia liczne korzyści zdrowotne. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić jak mózg i jelita reagują na praktykowanie medytacji.
 • Niezawodny sposób na stres i wkurzającego szefa

  Niezawodny sposób na stres i wkurzającego szefa

  Półgodzinna medytacja może przynieść podobną ulgę osobom cierpiącym na depresję jak antydepresanty, wskazują naukowcy. Badacze donoszą, że kontemplacja może również przynieść ulgę w stresie, bólu i stanach lękowych.
 • Naukowcy odwrócili proces starzenia się

  Naukowcy odwrócili proces starzenia się

  Naukowcy znaleźli sposób na odwrócenie procesu starzenia na poziomie komórkowym.
 • Najbardziej relaksująca piosenka świata

  Najbardziej relaksująca piosenka świata

  Utwór "Weightless" brytyjskiego zespołu Marconi Union został okrzyknięty najbardziej relaksującą piosenką świata. Kompozycja na tyle wycisza ciało i umysł, że nie powinna być słuchana podczas jazdy samochodem.
 • Sabbatical - sposób na roczne wakacje

  Sabbatical - sposób na roczne wakacje

  Chcesz oderwać się od rutyny , spełnić swoje marzenia? Masz ochotę na odrobinę szaleństwa, albo potrzebujesz czasu na zastanowienie się, co dalej z twoją przyszłością? Chcesz nauczyć się chińskiego w Pekinie, medytować w tybetańskim klasztorze albo pomagać potrzebującym w Afryce? Nic prostszego, wystarczy wziąć roczny bezpłatny urlop i jechać na wyjątkowo długie wakacje.
 • Nie przegap życia!: Rady dla kobiet, które żyją za szybko

  Nie przegap życia!: Rady dla kobiet, które żyją za szybko

  Wciąż za czymś gonisz, wybiegasz myślami w przyszłość. Poznaj specjalny trening, który pomoże ci się zatrzymać.

Filmy - Medytacja (4)

 • Proste ćwiczenia, które skutecznie relaksują

  Wokalistka Rija Sokół prowadzi warsztaty medytacyjne. Pokazała w "Dzień Dobry TVN" ćwiczenia, które skutecznie relaksują. Jaki punkt na dłoni odpowiada za relaks? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Rzuciła posadę w banku i zaczęła medytować

  Klia Bassing jakiś czas temu zostawiła ciepłą posadę w banku i została nauczycielką medytacji uważności. Ten rodzaj medytacji polega na skupieniu uwagi na oddechu. – Planujemy, zamartwiamy się, tymczasem, kiedy koncentrujemy się na swoim oddechu, nasz umysł zaczyna dostrzegać bieżącą chwilę. To uspokaja zarówno ducha, jak i ciało – mówi Klia. W USA medytacja staje się bardzo popularna, ponieważ coraz więcej osób szuka wyciszenia i wewnętrznego spokoju.
 • Golą się na łyso, głodzą i nie śpią! Po co to robią?

  To dosyć intensywny sposób spędzania wakacji. Ich uczestnicy muszą wyrzec się własnych potrzeb – i wrócić do świata surowości i prostoty, w którym normą są pobudki o 3.30 rano, dyskomfort i uczucie głodu. Przed tym nietypowym urlopem muszą też... pozbyć się włosów na głowie. Nagrodą jest wyciszenie, pełen relaks i duchowe odrodzenie. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy zdecydowali się spędzić wakacje w buddyjskim klasztorze.
 • Medytacja - czy jest zdrowa?

  Ponoć dzięki medytacji możemy wejrzeć w głąb siebie i np. przestać się lękać. Co daje medytacja i jak najlepiej ją praktykować? Posłuchajcie.