wydarzenia - medycyna

Artykuły - Medycyna (35)

 • ​To jeden z najtrudniejszych do wykrycia nowotworów

  ​To jeden z najtrudniejszych do wykrycia nowotworów

  Guzy neuroendokrynne to rzadkie nowotwory, które długo nie dają objawów bądź imitują inne choroby, np. układu pokarmowego; dlatego postawienie diagnozy trwa zwykle od 3 do 7 lat - mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.
 • "Rzeczpospolita": Szkoły chcą zarabiać na medycynie

  Pierwsza polska prywatna uczelnia, Akademia im. Frycza Modrzewskiego z Krakowa, dostała pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej i może zacząć kształcić lekarzy - informuje "Rzeczpospolita".
 • Pierwszy taki przypadek. Po przeszczepie macicy została mamą

  Pierwszy taki przypadek. Po przeszczepie macicy została mamą

  W Szwecji po raz pierwszy przyszło na świat dziecko poczęte po przeszczepie macicy. Chłopiec urodził się zdrowy. Całą historię opisuje nydailynews.com. Niektórzy lekarze mówią otwarcie - to cud, że to się udało.
 • Lekarz rodzinny 24 godziny na dobę?

  Lekarz rodzinny 24 godziny na dobę?

  Każdy pacjent w Wielkiej Brytanii będzie miał całodobowy dostęp do lekarza medycyny rodzinnej - również w weekendy i święta. Rewolucyjny pomysł brytyjskiego premiera Davida Camerona ma zostać wcielony w życie do końca tej dekady.
 • Innowacyjny system szansą dla chorych

  Innowacyjny system szansą dla chorych

  Oto bardzo dobra wiadomość: Polska plasuje się w czołówce krajów rozwiniętych pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia. - Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej, możemy "ukraść" śmierci godzinę, a nawet dwie - tłumaczy w rozmowie z INTERIA.PL lek. med. Marcin Kuta, koordynator projektu Lifenet z upoważnienia Zarządu Województwa Małopolskiego.
 • Medyczne Noble: "Pierwszy, wielki krok do opracowania leczenia ciężkich schorzeń"

  Medyczne Noble: "Pierwszy, wielki krok do opracowania leczenia ciężkich schorzeń"

  Osiągnięcia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w medycynie i fizjologii mogą mieć znaczenie w dalszych badaniach nad procesami zapobiegającymi rozwojowi nowotworów - ocenia w rozmowie z INTERIA.PL dr hab. med. Maciej J. Machaczka z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Rozwikłanie tajemnicy transportu wewnątrzkomórkowego "to pierwszy, ale za to wielki krok do opracowania skutecznego leczenia ciężkich schorzeń".
 • ​Nobel za komórkowy transport

  ​Nobel za komórkowy transport

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny podzielono między trzech naukowców - Jamesa E. Rothmana i Randy'ego W. Schekmana z USA oraz reprezentującego Niemcy Thomasa C. Suedhofa. Prace laureatów dotyczą transportu substancji wewnątrz żywych komórek.
 • Biolog: Nobel za badania pozwalające zrozumieć procesy w komórkach

  Biolog: Nobel za badania pozwalające zrozumieć procesy w komórkach

  Laureaci Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii są autorami bardzo podstawowych badań, które mają wielkie znaczenie dla zrozumienia zasadniczego procesu zachodzącego w każdej komórce - powiedziała dr hab. Marta Miączyńska.
 • Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

  Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali James E. Rothman i Randy W. Schekman ze Stanów Zjednoczonych oraz Thomas C. Suedhof z Niemiec. Komitet Noblowski wyróżnił naukowców za fundamentalne odkrycia w dziedzinie mechanizmów regulujących transport wewnątrz komórek człowieka. Nazwiska laureatów ogłoszono w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.
 • Zatrzymano kolejne 18 osób w związku z aferą korupcyjną wokół GSK

  Zatrzymano kolejne 18 osób w związku z aferą korupcyjną wokół GSK

  Co najmniej 18 kolejnych osób zostało zatrzymanych na wschodzie Chin w związku ze skandalem wokół brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK), podejrzewanego o korumpowanie chińskich lekarzy i urzędników - poinformowały chińskie media państwowe.

Filmy - Medycyna (6)

 • Szułdrzyński: Na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19

  „Nie mamy wątpliwości (jeśli chodzi o szczepienie przeciw Covid-19 dzieci od 12. roku życia – przyp. RMF FM). Zgodnie z wiedzą medyczną szczepionki to jedno z największych osiągnięć cywilizacji. Oczywiście te szczepionki przeciw Covid-19 nie są wyjątkiem. Jest mnóstwo chorób przecież, z którymi daliśmy sobie radę wyłącznie dzięki szczepionkom jak polio czy choroba Heinego-Medina, czy odra, czy ospa. Nie ma na te choroby leku i jedynym sposobem na poradzenie sobie z nimi były szczepionki. Tak samo jest z Covid-19” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA w Warszawie.
 • "Wydarzenia": Pacjent po pół roku wybudził się ze śpiączki

  Koronawirus zniszczył jego płuca - mężczyzna spędził kilka miesięcy na oddziale intensywnej opieki medycznej i był w śpiączce. 62-letni pacjent, o którego życie walczyli lekarze ze szpitala w Bolesławcu nie zdawał sobie sprawy z tego, że od tak długiego czasu jest w szpitalu. Wybudza się ze śpiączki, nie wie nic o pandemii. Covid-19 przechorował... dwa razy Marian Wojtyna w śpiączce był 6 miesięcy. Został wybudzony pod koniec marca. Kiedy poczuł się na siłach poprosił o telefon i zadzwonił do żony. Powiedział: "cześć kochanie moje".
 • Walka z pandemią. Jak wygląda proces szczepień w Europie? "Raport" Polsat News

  Walka z pandemią koronawirusa trwa. Jednym z jej elementów są szczepienia. Chociaż proces szczepień rozpoczął się w krajach UE w podobnym czasie, to już dziś widać, że poszczególne państwa są na zupełnie innych ścieżkach. Jak to wygląda we Francji, Hiszpanii, Norwegii, czy na Słowacji i w którym miejscu jest Polska? To sprawdzała Natalia Galas.
 • Prof. Maciejczyk: 25 lat czekamy na zmiany w onkologii

  „Generalnie pacjentów onkologicznych zgłasza się mniej do szpitali. Głównie do tych szpitali, które nie zajmują się onkologią (…). Odrabianie strat będzie trwało kilka lat. Musimy się liczyć z tym, że spotka nas nowa fala pacjentów, którzy się zgłoszą do naszych szpitali. Tych pacjentów, którzy się nie zgłosili w okresie pandemii - to właściwie cały 2020 roku od marca – jak i tych pacjentów, którzy w tej chwili zachorują. To będzie poważne wyzwanie” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Adam Maciejczyk. Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przyznał, że przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku jest wiele. Nie jest łatwo to określić. Jeżeli chodzi o onkologię, to nasz wkład - niestety - w tę niechlubną statystykę śmiertelności dopiero będzie widoczny w tym roku. Te dane (dotyczące liczby zgonów w 2020 roku - przyp. RMF FM) są związane z ostrymi zachorowaniami na udary, na zawały. Nowotwór nie zabija od razu, zabija z opóźnieniem, no ale na pewno szybciej zabija tych, którzy są zaawansowani. Jeżeli pacjent się nie zgłasza do onkologa, nie rozpoczyna leczenia o czasie, to choroba postępuje - mówił.
 • Lekarze o zakazie aborcji w programie "Raport"

  Temat aborcji z medycznego punktu widzenia. Lekarze komentują zakaz aborcji w Polsce i przedstawiają problemy z tym związane. W programie "Raport" reportaż Pauliny Rutkowskiej.
 • "SuperTemat": Oddział covidowy w Olsztynie. Tak wygląda każdy dzień

  Oddział covidowy właśnie tak wygląda… Lekarze w kombinezonach, pacjenci walczący o zdrowie i życie. Wydzielone są strefy: "czysta" zielona i "brudna" czerwona. Ada Borowicz w programie "SuperTemat" odwiedziła Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie. Oddział został utworzony przed miesiącem. Powstał bardzo szybko, bo w dwa dni. Teraz służy chorym na COVID-19.