Fakty - medycyna

Artykuły - Medycyna (35)

 • ​To jeden z najtrudniejszych do wykrycia nowotworów

  ​To jeden z najtrudniejszych do wykrycia nowotworów

  Guzy neuroendokrynne to rzadkie nowotwory, które długo nie dają objawów bądź imitują inne choroby, np. układu pokarmowego; dlatego postawienie diagnozy trwa zwykle od 3 do 7 lat - mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.
 • "Rzeczpospolita": Szkoły chcą zarabiać na medycynie

  Pierwsza polska prywatna uczelnia, Akademia im. Frycza Modrzewskiego z Krakowa, dostała pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej i może zacząć kształcić lekarzy - informuje "Rzeczpospolita".
 • Pierwszy taki przypadek. Po przeszczepie macicy została mamą

  Pierwszy taki przypadek. Po przeszczepie macicy została mamą

  W Szwecji po raz pierwszy przyszło na świat dziecko poczęte po przeszczepie macicy. Chłopiec urodził się zdrowy. Całą historię opisuje nydailynews.com. Niektórzy lekarze mówią otwarcie - to cud, że to się udało.
 • Lekarz rodzinny 24 godziny na dobę?

  Lekarz rodzinny 24 godziny na dobę?

  Każdy pacjent w Wielkiej Brytanii będzie miał całodobowy dostęp do lekarza medycyny rodzinnej - również w weekendy i święta. Rewolucyjny pomysł brytyjskiego premiera Davida Camerona ma zostać wcielony w życie do końca tej dekady.
 • Innowacyjny system szansą dla chorych

  Innowacyjny system szansą dla chorych

  Oto bardzo dobra wiadomość: Polska plasuje się w czołówce krajów rozwiniętych pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia. - Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej, możemy "ukraść" śmierci godzinę, a nawet dwie - tłumaczy w rozmowie z INTERIA.PL lek. med. Marcin Kuta, koordynator projektu Lifenet z upoważnienia Zarządu Województwa Małopolskiego.
 • Medyczne Noble: "Pierwszy, wielki krok do opracowania leczenia ciężkich schorzeń"

  Medyczne Noble: "Pierwszy, wielki krok do opracowania leczenia ciężkich schorzeń"

  Osiągnięcia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w medycynie i fizjologii mogą mieć znaczenie w dalszych badaniach nad procesami zapobiegającymi rozwojowi nowotworów - ocenia w rozmowie z INTERIA.PL dr hab. med. Maciej J. Machaczka z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Rozwikłanie tajemnicy transportu wewnątrzkomórkowego "to pierwszy, ale za to wielki krok do opracowania skutecznego leczenia ciężkich schorzeń".
 • ​Nobel za komórkowy transport

  ​Nobel za komórkowy transport

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny podzielono między trzech naukowców - Jamesa E. Rothmana i Randy'ego W. Schekmana z USA oraz reprezentującego Niemcy Thomasa C. Suedhofa. Prace laureatów dotyczą transportu substancji wewnątrz żywych komórek.
 • Biolog: Nobel za badania pozwalające zrozumieć procesy w komórkach

  Biolog: Nobel za badania pozwalające zrozumieć procesy w komórkach

  Laureaci Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii są autorami bardzo podstawowych badań, które mają wielkie znaczenie dla zrozumienia zasadniczego procesu zachodzącego w każdej komórce - powiedziała dr hab. Marta Miączyńska.
 • Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

  Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

  Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali James E. Rothman i Randy W. Schekman ze Stanów Zjednoczonych oraz Thomas C. Suedhof z Niemiec. Komitet Noblowski wyróżnił naukowców za fundamentalne odkrycia w dziedzinie mechanizmów regulujących transport wewnątrz komórek człowieka. Nazwiska laureatów ogłoszono w Instytucie Karolinska w Sztokholmie.
 • Zatrzymano kolejne 18 osób w związku z aferą korupcyjną wokół GSK

  Zatrzymano kolejne 18 osób w związku z aferą korupcyjną wokół GSK

  Co najmniej 18 kolejnych osób zostało zatrzymanych na wschodzie Chin w związku ze skandalem wokół brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK), podejrzewanego o korumpowanie chińskich lekarzy i urzędników - poinformowały chińskie media państwowe.

Filmy - Medycyna (1)