Matka Królów

Artykuły - Matka Królów (5)

 • "Matka Królów" zrekonstruowana cyfrowo

  "Matka Królów" zrekonstruowana cyfrowo

  Dlaczego Franciszek Pieczka zbeształ sierżanta Ludowego Wojska Polskiego? Jak doszło do tego, że w stanie wojennym nie przerwano zdjęć do "Matki Królów"? Ile lat film Janusza Zaorskiego spędził jako "pułkownik" zanim trafił do kin w... jednej kopii? Premiera zrekonstruowanej cyfrowo "Matki Królów" odbyła się wczoraj w warszawskim kinie Kultura.
 • Kim byli trzej królowie?

  Kim byli trzej królowie?

  Powiada się o nich rozmaicie - są nazywani królami, ale także magami. Ewangelia według św. Mateusza powiada, że przybyli do Betlejem "Mędrcy ze Wschodu", żeby złożyć pokłon Dzieciątku Jezus, niosąc ze sobą dary: mirrę, kadzidło i złoto, jednak nie podaje ich liczby.
 • Festiwal filmu polskiego w Paryżu

  Festiwal filmu polskiego w Paryżu

  W stolicy Francji rozpoczyna się w środę festiwal filmu polskiego "KINOPOLSKA". W 30. rocznicę powstania Solidarności prezentuje on przegląd filmów z ostatnich trzech dekad - od kina moralnego niepokoju do dzieł młodych reżyserów.
 • "Matka Królów": CZOŁÓWKA

  Tytuł polski: "Matka Królów" Gatunek: dramat Reżyseria: Janusz Zaorski Scenariusz: Janusz Zaorski Zdjęcia: Edward Kłosiński , Witold Adamek Scenografia: Teresa Barska Kostiumy: Gabriela Star-Tyszkiewicz Montaż: Józef Bartczak Muzyka: Przemysław Gintrowski Kierownictwo produkcji: Andrzej Smulski Produkcja: Zespół Filmowy X , Studio Filmowe (d. Zespół Filmowy) Rondo Obsada:
 • "Matka Królów": OPIS FILMU

  Dramatyczna historia robotniczej rodziny Królów, obejmująca czasy przedwojenne poprzez okupację hitlerowską aż po okres stalinowski. Łucja Król po śmierci męża samotnie wychowuje swoich czterech synów. Musi borykać się nie tylko z biedą, ale też dokonywać trudnych wyborów, nieuchronnych w szczególnych czasach, w jakich przyszło jej żyć. Prosta kobieta z niespotykaną siłą, godnością i odwagą walczy o swoją rodzinę, o dobro swoich dzieci.