materiały wybuchowe

Artykuły - Materiały wybuchowe (32)

Filmy - Materiały wybuchowe (3)

  • Szczury jak saperzy. Gryzonie wykrywają bomby

    Na placu treningowym, w miejscowości Morogoro we wschodniej Tanzanii, szczury uczą się wykrywać miny lądowe. – W pojemnikach zakopaliśmy materiały wybuchowe. Szczury przeszukują teren i, jeśli gdzieś wyczują zapach trotylu, muszą zacząć mocno drapać w tym miejscu – mówi Jared Mkubma, treser szczurów saperskich. – Wtedy treser klika, by je przywołać i daje im nagrodę – dodaje. Każdego roku miny lądowe zabijają od 15 do 20 tysięcy ludzi na całym świecie. Ofiarami najczęściej są dzieci. Dzięki wsparciu wytresowanych szczurów, belgijska organizacja pozarządowa APOPO unieszkodliwiła już ponad 80 tysięcy min w krajach takich, jak Mozambik, Angola czy Kambodża. – Na polu minowym waga szczurów jest niezauważalna. Ważą o wiele mniej niż trzeba, by doprowadzić do detonacji , dlatego bez problemu można je wykorzystywać do każdego rodzaju min – mówi treser.
  • Miller: Po co zamach? Lech Kaczyński nie stanowił zagrożenia

    Mimo dzisiejszych doniesień o znalezieniu śladów trotylu na szczątkach Tu-154, dalej uważam, że hipoteza o zamachu w Smoleńsku nie jest hipotezą prawdopodobną. Po co ktoś miałby chcieć dokonywać zamachu? Prezydent Kaczyński nie stanowił żadnego zagrożenia. Wszyscy wiedzieli, że przegra wybory – mówił w Kontrwywiadzie RMF FM Leszek Miller. - Władza powinna jednak jak najszybciej zabrać głos w tej sprawie. Cisza po burzy smoleńskiej jest coraz bardziej niepokojąca.
  • EuroparlTV: Dziś bombę może skonstruować każdy!

    Kupienie przez Internet składników pozwalających na wyprodukowanie bomby domowym sposobem to dzisiaj nic trudnego. UE chce ograniczyć dostęp do niebezpiecznych chemikaliów, by zapobiec tragediom takim, jak zamachy w londyńskim metrze czy na wyspie Utoya.