maski

Artykuły - Maski (69)

Filmy - Maski (4)

 • Maski karnawałowe - jak je robić? Poradnik krok po kroku

  Karnawał to wyjątkowy czas balów i zabaw, zwłaszcza tych z przebraniami! Zarówno dzieci, jak i dorośli czasem spotykają się na karnawałowych zabawach, w których obowiązkowym rekwizytem jest jeśli nie przebranie, to właśnie sama maska, która dyskretnie chowa naszą twarz przed światem! Nie musicie kupować masek w sklepie - możecie zrobić je w parę chwil samodzielnie w domu! Zobaczcie nasz poradnik.
 • Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać?

  Smog – to słowo coraz częściej budzi grozę. W wielu miastach w Polsce normy zanieczyszczenia powietrza są przekraczane i to wielokrotnie. Każdy taki alarm oznacza, że oddychamy powietrzem pełnym niebezpiecznych pyłów. Wiele osób próbuje się przed tym chronić i stosuje specjalne maski. Zanim jednak po nie sięgniemy warto sprawdzić jak je wybrać, dopasować i kiedy należy je wymienić? - Jednym z czynników smogu są cząstki stałe, które unoszą się w powietrzu. Żeby się przed nimi bronić możemy sięgnąć po sprzęt ochrony układu oddechowego, czyli półmaski jednorazowe. Ich zadaniem jest zapewnienie skutecznej filtracji przed cząstkami stałymi – mówi dr Rafał Hrynyk, specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną, 3M Poland. – Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju sprzętu? Ponieważ sięgamy po środek ochrony indywidualnej mamy tu regulacje europejskie i krajowe. Powinniśmy sprawdzić czy na masce jest znak CE oraz numer normy EN 149. Potwierdza to spełnienie wszystkich wymagań związanych m.in. z oporem oddychania i skuteczność filtracji. Warto pamiętać także o tym, że źle używana lub nieprawidłowo dobrana maska może przysporzyć wielu problemów. Producenci masek przekonują, że zatrzymują one 99 proc. zanieczyszczeń. Jednak specjaliści są sceptyczni co do tych zapewnień i zaznaczają, że tego typu maska nie chroni przed smogiem całkowicie. Nie wszystkie zanieczyszczenia zostają bowiem na filtrach, tylko ich część. To niejedyne wady maski. Należy pamiętać, że oddychanie w niej jest mniej lub bardziej utrudnione. Wcześniej czy później pojawi się zawilgocenie maski. Osoby, które noszą okulary, muszą liczyć się z tym, że będą zaparowane przy wysiłku fizycznym. Poza tym, aby maska działała prawidłowo, musi być dobrze dopasowana do twarzy, inaczej część powietrza nie będzie filtrowana. O maskę trzeba też dbać - myć ją lub prać. Jednak co najważniejsze - trzeba regularnie wymieniać filtry. W Krakowie nawet co kilka godzin!
 • Upiorne maski sprzed tysięcy lat. Symbolizowały czaszki

  W Muzeum Izraela w Jerozolimie można podziwiać prawdziwe archeologiczne skarby. To kolekcja najstarszych masek świata, wykonanych na wiele tysięcy lat przed spisaniem najdawniejszych ksiąg Starego Testamentu. 11 upiornych kamiennych masek odkryto na Pustyni Judzkiej. Wszystkie pochodzą sprzed 9 tysięcy lat i mają związek z pierwszymi wspólnotowymi rytuałami odprawianymi przez człowieka. Zdaniem badaczy, kamienne twarze miały symbolizować czaszki zmarłych przodków...
 • Tajemnicze maski opanowały Paryż!

  W zatłoczonej metropolii, jaką jest Paryż, można czasem odnieść wrażenie, że ściany mają uszy... a nawet oczy, usta i nosy! Francuską stolicę opanowały zagadkowe, nieco upiorne maski. Spoglądają na przechodniów, zastygłe w niemym grymasie... Skąd się wzięły? I jakie jest ich przesłanie?