Mars

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Mars (Film (2004) Reż.Anna Melikian) ,

Artykuły - Mars (576)

Filmy - Mars (6)

 • Jak Polska podbija kosmos?

  Polskie firmy coraz częściej współpracują zarówno z NASA jak i z ESA. Przykład? Na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej jedna z naszych firm zaprojektowała i wykonała urządzenie, które w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję. Polska w ciągu ostatnich 20-30 lat wykształciła własny sektor kosmiczny, który zdobył już duże doświadczenie i ma realne osiągnięcia. Składa się on z kilku ośrodków naukowych, kilkunastu grup badawczych w szkołach wyższych oraz kilkudziesięciu małych i średnich przedsiębiorstw. One z kolei podejmują przedsięwzięcia związane z technikami satelitarnymi lub technologiami kosmicznymi. Podpisanie przez Polskę umowy o współpracy z ESA w 1994 roku otworzyło drogę do udziału polskich podmiotów w misjach Agencji. W Centrum Badań Kosmicznych PAN, we współpracy z kilkunastoma polskimi firmami, zbudowano szereg instrumentów naukowych. Urządzenia wykonane w Polsce wzięły udział w misjach, których celem było teledetekcyjne i bezpośrednie badanie własności atmosfer i powierzchni planet i ciał Układu Słonecznego. Dzięki akcesji Polski do ESA dokonała się kluczowa zmiana jakościowa – wcześniej możliwy był tylko udział podmiotów naukowych, od 2012 zaczęły się pojawiać kontrakty dla polskiego przemysłu.
 • Nowe fakty ws. życia na Marsie. Jest nadzieja!

  Planeta Mars i pustynia Atakama na północy Chile. Co łączy te dwa miejsca? Okazuje się, że są do siebie łudząco podobne. Naukowcy, którzy interesują się Marsem, właśnie prowadzą badania. Grupa biologów odkryła na pustyni istnienie mikroorganizmów – skoro mogą żyć w tak nieprzyjaznym środowisku, to być może są również na Marsie. – Jeżeli warunki są zbliżone i tu istnieje życie, to jeśli tam też istnieje, może mieć podobne cechy – mówi biolożka z Uniwersytetu Chilijskiego, Cristiana Dorador. Atakama jest miejscem ekstremalnie suchym, występuje tu silne promieniowanie słoneczne i niemal zupełny brak substancji odżywczych. A jednak, w skałach tej pustyni kryją się różne formy życia.
 • Bliskie spotkanie komety z Marsem

  19 października dojdzie do bliskiego spotkania Marsa z kometą Siding Spring. Obiekt przeleci koło Czerwonej Planety z prędkością ponad 200 tysięcy km/h – a minie ją w odległości 139 500 km. To mniej niż połowa dystansu między Ziemią a Księżycem. Tak bliski kontakt komety i planety to zjawisko niezwykle rzadkie - zdarza się raz na milion lat. Siding Spring zanurzy się w gazowej otoczce Marsa. Wydarzenie to będą rejestrować wszystkie roboty na powierzchni Marsa i sondy krążące po jego orbicie. Naukowcy informują, że kometa Siding Spring przybywa z Obłoku Oorta, którego zewnętrzne granice wyznaczają granicę dominacji grawitacyjnej Układu Słonecznego. Obłok składa się z pyłu, drobnych okruchów i planetoid. Siding Spring zbudowana jest z materii pochodzącej sprzed 4,6 miliarda lat.
 • Łazik NASA wylądował na Marsie

  O godzinie 7:32 polskiego czasu Łazik "Curiosity" wylądował na Marsie. Jego głównym zadaniem jest poszukiwanie tam śladów życia. W sztabie czuwającym nad powodzeniem misji, w centrum dowodzenia NASA w Pasadenie, zapanowała euforia (CNN Newsource/x-news).