Maroko

Artykuły - Maroko (99)

Filmy - Maroko (13)

 • Skomplikowana polityka, czyli w Maroku nic nie jest proste (wideoblog z Rabatu, odc. 6)

  W Maroku nic nie jest proste. Także jeśli chodzi o migrację? Czy Marokańczycy rzeczywiście walczą z nieuregulowaną migracją? Czy może to tylko fasada? Faktem jest, że z jednej strony Maroku zależy na dobrych stosunkach z państwami afrykańskimi, a z drugiej na jak najlepszych relacjach z Unią Europejską. Pytanie, co bardziej się opłaca. Zapraszamy na wideobloga z Rabatu.
 • Pierwszy w historii szczyt UE - Liga Państw Arabskich (wideoblog z Rabatu, odc. 5)

  Do Egiptu wybierają się przywódcy krajów członkowskich UE i LPA oraz szef KE Jean-Claude Juncker. Rozpoczynający się w niedzielę (24.02.) szczyt w Egipcie skoncentruje się wokół trzech głównych tematów: współpracy UE-LPA, globalnych wyzwań (migracja, terroryzm, zmiany klimatyczne) oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie (Syria, Jemen). Dla Europy to nowy kierunek. Do tej pory UE kooperowała głównie z ONZ i Unią Afrykańską, państwa arabskie zostawiając nieco z boku. Czy po spotkaniu w Szarm el-Szejk dojdzie do przełomu i nowego otwarcia? Zapraszamy na wideobloga z Maroka.
 • Porozumienie z Hiszpanią. Co ma z niego Maroko? (wideoblog z Rabatu, odc. 4)

  W ostatnich dniach media obiegła informacja, że władze Maroka i Hiszpanii zawarły porozumienie, które przewiduje, że okręty hiszpańskiego ratownictwa morskiego będą mogły odstawiać migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym do portów w północnym Maroku. Do tej pory przewożono ich do najbliższego portu w Hiszpanii.
 • Maroko - ostatni przystanek w drodze do Europy (wideoblog z Rabatu, odc. 1)

  Zamknięcie włoskich portów dla łodzi z migrantami i zawarcie przez Rzym porozumień z libijskimi władzami pozwoliło drastycznie zmniejszyć liczbę osób przeprawiających się do Europy szlakiem środkowośródziemnomorskim. Zamknięcie tej drogi sprawiło jednak, że ludzie, którzy wcześniej kierowali się w stronę libijskich wybrzeży, teraz zaczęli szukać sposobu na przedostanie się do Europy w innych krajach Afryki Północnej. M.in. w Maroku. Liczba migrantów przeprawiających się zachodnim szlakiem śródziemnomorskim z Maroka do Hiszpanii rośnie w ostatnich latach. Jak podaje Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji w 2016 roku przeprawiło się tą drogą ponad 8 tysięcy osób, rok później już ponad 22 tys., a w zeszłym roku prawie 60 tys. Od początku 2019 roku do Hiszpanii przedostało się 4,5 tys. osób, czyli tyle, ile łącznie w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku. W Interii opisywaliśmy już, jak wygląda problem migracji do UE z punktu widzenia kraju członkowskiego. Byliśmy dwukrotnie we Włoszech. Teraz przyjechaliśmy do Maroka, by sprawdzić, jak ta sama kwestia wygląda z perspektywy kraju afrykańskiego – kraju, który jest nie tylko krajem przerzutowym, ale także krajem, z którego wiele osób wyjeżdża do Europy. W nadchodzących dniach zapraszamy zatem do Interii na serię korespondencji ze stolicy Maroka – Rabatu.