InteriaTV - małe i średnie przedsiębiortswa

Filmy - Małe i średnie przedsiębiortswa (8)

 • Od stycznia 2019 roku nowe ułatwienia dla małych i średnich firm

  Możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, wprowadzenie statusu małego podatnika PIT i CIT dla firm o przychodach do 2 mln euro rocznie, możliwość wliczenia wartości pracy współmałżonka do kosztów uzyskania przychodu czy zniesienie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w niektórych branżach – to część propozycji zawartych w Pakiecie MŚP. Większość rozwiązań dla mikro-, małych i średnich firm zacznie obowiązywać w 2019 roku. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz ograniczenie biurokracji i kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw może się przełożyć na zwiększone inwestycje po ich stronie.
 • Czy split payment zagrozi płynności finansowej małych przedsiębiorstw?

  Podzielona płatność wywołała duży niepokój wśród przedsiębiorców. Im mniejsze firmy, tym więcej obaw. Co jest tego przyczyną? Przy płatnościach wykonywanych masowo między przedsiębiorcami można w tym przypadku łatwiej, bardziej statystycznie zarządzać. W przypadku małej działalności to, na co zdecyduje się ich odbiorca i w jaki sposób tę płatność podzieli bądź nie, to duża różnica. Przekazanie części środków na wydzielony rachunek może być przyczyną kłopotów płatnościowych. Dotychczas środki te można było przynajmniej przez jakiś czas wykorzystywać w działalności firmy obracając nimi. W tej chwili nie będą one dostępne dla przedsiębiorcy.
 • Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż niechętnie korzystają z unijnego wsparcia

  Skomplikowane prawo, wysokie koszty pracy oraz brak zachęt do inwestowania w badania i rozwój ze strony rządu – to zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan największe bariery dla wzrostu polskiej przedsiębiorczości. Po zewnętrzne finansowanie niechętnie sięgają szczególnie właściciele mikro i małych firm. Boją się także korzystać z usług doradczych. – Polscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy od lat relatywnie niechętnie korzystają z zewnętrznego finansowania. Starają się budować swoją działalność i rozwój w oparciu o środki własne – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. – Widać, że pewnym ograniczeniem są także regulacje dotyczące zatrudnienia. Na pewno trzeba by było tutaj dokonać poważnych zmian – dodaje. W ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020 Polska otrzyma łącznie ponad 105 mld euro. Większość (72,9 mld euro) stanowić będą środki w ramach polityki spójności. 28,5 mld euro otrzymają rolnicy. Nasz kraj będzie największym beneficjentem spośród wszystkich państw członkowskich UE.
 • Mali przedsiębiorcy eksportujący swoje produkty otrzymają dodatkowe wsparcie

  Bank Gospodarstwa Krajowego ma pomóc małym firmom, które chcą rozpoczynać swoją działalność od eksportu. Taka zapowiedź znalazła się w exposé premier Ewy Kopacz. Nowością jest też ogłoszone wsparcie socjalne dla rodzin wykraczające poza to, co obiecał już poprzedni rząd Donalda Tuska. Komentuje Jakub Borowski, Credit Agricole.
 • Katowicka SSE stawia na małe i średnie przedsiębiorstwa

  Specjalne strefy ekonomiczne będą coraz bardziej przyciągać małych i średnich przedsiębiorców. Chcą zachęcać ich nie tylko pomocą publiczną. W przypadku katowickiej SSE 60 proc. firm to duże spółki motoryzacyjne, ale wśród pozostałych inwestorów przeważają małe i średnie przedsiębiorstwa. ‒ W naszej strategii działania widzimy konieczność wzmocnienia pewnych kierunków, aby po części obalić mit, że strefy są tylko dla dużych firm – podkreśla Andrzej Zabiegliński, wiceprezes i członek zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. ‒ Jeżeli Ministerstwo Gospodarki mówi wyraźnie, że trzeba wzmocnić działania na rzecz małych i średnich firm, to my mówimy: my to już robimy, ale zwrócimy się ku temu jeszcze bardziej.
 • Blokada kredytów daje się we znaki przedsiębiorcom

  W Hiszpanii małe i średnie firmy mają problem z otrzymaniem kredytu. Banki wymagają od nich zabezpieczeń przekraczających kilkakrotnie wartość pożyczki. Dla przedsiębiorców to prawdziwy koszmar.
 • Firmy mogą usprawnić swoją działalność dzięki internetowi

  Małe i średnie przedsiębiorstwa nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, bo korzystają z internetu jedynie w podstawowym zakresie. - Bardzo ważne jest, żeby umieć spojrzeć na swój biznes z większej odległości, ocenić strategicznie, co się dzieje w firmie, co się dzieje na rynku, jak najlepiej wykorzystać szanse, które się pojawiają i reagować na zagrożenia – mówi Adam Parfiniewicz, dyrektor obsługi małych i średnich przedsiębiorstw, członek zarządu BNP Paribas Banku Polska.
 • Uwaga! Przez to twoja firma może zbankrutować!

  Codziennie dziesiątki małych i średnich przedsiębiorstw ogłaszają upadłość, ponieważ nie uzyskują zapłaty za wystawione faktury. Opóźnione płatności to powód aż 1/4 wszystkich bankructw firm, do których dochodzi w krajach UE! Nie trzeba dodawać, że cierpią na tym również szeregowi pracownicy, którzy tracą źródło utrzymania. Od niedawna w państwach członkowskich UE obowiązuje dyrektywa w sprawie przyspieszenia terminów płatności. Zobowiązuje ona władze publiczne do zapłacenia za zamówione towary i usługi w ciągu 30 dni kalendarzowych. Przedsiębiorstwa powinny regulować należności w ciągu 60 dni kalendarzowych (w zapisach ustawy przewidziano też sytuacje wyjątkowe). Czy skutki jej działania są już widoczne?