Macron

Artykuły - Macron (12)

 • Europa na wirażu

  Europa na wirażu

  Przyspieszona integracja stała się głównym źródłem kłopotów Unii Europejskiej. Gdy Europa wchodzi dziś w zakręt, tak szybkie tempo grozi wypadnięciem z drogi i katastrofą.
 • Jak Francja radzi sobie pod rządami Macrona?

  Jak Francja radzi sobie pod rządami Macrona?

  Emmanuel Macron jest pierwszym francuskim politykiem, który przedstawił solidny program zmian strukturalnych w gospodarce. Wprowadzając podatek liniowy, Emmanuel Macron stara się stymulować innowacyjność (tak jak w Szwecji), ale chce on także zwiększyć kapitał własny firm francuskich, zwłaszcza MŚP. Zdaniem Marka Belki, byłego szefa NBP, w reformach " nawet Sowieci nie poszliby tak daleko".
 • Euro wyznacza granice Unii Macrona

  Euro wyznacza granice Unii Macrona

  Potrzebujemy silnej i zjednoczonej Europy, której sercem byłaby strefa euro ze skoordynowaną polityką gospodarczą - mówił Emmanuel Macron, podtrzymując swoją wizję reformy UE. Jeśli jednak koalicję w Niemczech będą współtworzyli liberałowie, pomysły francuskiego prezydenta zostaną rozwodnione. Z punktu widzenia Polski to dobrze.
 • Prezydent Macron podpisał reformę kodeksu pracy

  Prezydent Macron podpisał reformę kodeksu pracy

  Prezydent Francji Emmanuel Macron podpisał w piątek, w obecności mediów, reformę kodeksu pracy. Wydarzenie poprzedzone było 3,5-godzinnym posiedzeniem Rady Ministrów. Ta reforma to jeden z priorytetów Macrona.
 • Francuskie media: Macron chce odizolować Węgry i Polskę

  Francuskie media: Macron chce odizolować Węgry i Polskę

  Francuskie media twierdzą, że prezydent Francji Emmanuel Marcon chce odizolować Węgry i Polskę w europejskiej podróży poświęconej zaostrzeniu przepisów UE i delegowaniu pracowników. Oba kraje nie chcą niekorzystnych dla siebie zmian, co ma być powodem chęci ich wykluczenia przez prezydenta Francji.
 • "Financial Times": Poważny sprzeciw wobec planów oszczędnościowych Macrona

  "Financial Times": Poważny sprzeciw wobec planów oszczędnościowych Macrona

  Brytyjski dziennik "Financial Times" donosi, że prezydent Emmanuel Macron jest w konflikcie z szefem sztabu armii, który publicznie sprzeciwił się rządowym planom obcięcia wydatków na obronność. Gazeta podaje, że to pierwszy poważniejszy opór wobec reformatorskich planów Macrona.
 • Niepewna przyszłość eurolandu

  Niepewna przyszłość eurolandu

  Czy strefa euro dopiero wychodzi z kryzysu, osłabiana wciąż przez wiele czynników, wśród których najważniejsze są problemy zadłużeniowe Grecji i Włoch oraz kłopoty włoskich i hiszpańskich banków? Tak twierdzi wielu ekonomistów. A może nie jest tak źle?
 • Sondaż: En Marche! Macrona może być największą partią w parlamencie

  Sondaż: En Marche! Macrona może być największą partią w parlamencie

  Partia En Marche! centrysty i kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma szansę stać się najsilniejszym ugrupowaniem we francuskim parlamencie po czerwcowych wyborach - wynika z opublikowanego w środę sondażu.
 • Macron za sankcjami wobec Polski. "Naruszono wszystkie zasady Unii"

  Macron za sankcjami wobec Polski. "Naruszono wszystkie zasady Unii"

  Emmanuel Macron, zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord", że jeśli zostanie prezydentem opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii".
 • Wybory we Francji - nie ma idealnego rezultatu

  Zgodnie z prognozami różnice między kandydatami w pierwszej rundzie wyborów we Francji będą niewielkie - według najnowszych wyników sondażowych Macron i Le Pen zdobędą po 22 proc. głosów, Mélenchon 20 proc. a Fillon 19 proc.

Filmy - Macron (15)

 • A. Merkel i E. Macron porozumieli się w sprawie stworzenia osobnego budżetu strefy euro

  Od 2021 roku wspólnie będziemy przekazywać środki do wspólnego budżetu strefy euro. Zasilą go budżety poszczególnych krajów i wpływy podatkowe - poinformował Emmanuel Macron. Decyzje w tej sprawie zapadły podczas spotkania prezydenta Francji i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w zamku Meseberg w Brandenburgii. Macron zapewnił, że wspólny budżet dla krajów strefy euro pomoże państwom eurolandu zmagającym się z trudnościami. Sojusznicy nie podali zbyt precyzyjnych informacji na ten temat, aby pozostawić miejsce na negocjacje z innymi krajami strefy euro.
 • Imigrant-spiderman otrzymał prawo stałego pobytu we Francji. Pierwszy krok do obywatelstwa za uratowanie dziecka z gzymsu

  Mamoudou Gassama, okrzyknięty „spidermanem”, otrzymał pozwolenie stałego pobytu we Francji. 22-letni imigrant z Mali otrzymał przezwisko na cześć superbohatera, ze względu na efektowną wspinaczkę na czwarte piętro, dzięki której uratował chłopca wiszącego na balustradzie. Gassama dziękował Francji za pomoc w uzyskaniu obywatelstwa. Czyn Malijczyka zyskał na rozgłosie dzięki publikacji nagrania ze zdarzenia w mediach społecznościowych. Na filmie widać, jak mężczyzna, ryzykując własne życie, wspina się po balkonach, by uratować czterolatka. Niebezpieczna wspinaczka zajęła mu ok. minutę. Gdy nagranie zdobyło popularność, Emmanuel Macron zaprosił bohatera do Pałacu Elizejskiego, gdzie zapewnił, że otrzyma prawo pobytu na terenie Francji. Prezydent Francji zapowiedział, że władze pomogą Gassamie także ubiegać się o francuskie obywatelstwo. Otrzymanie prawa stałego pobytu jest pierwszym krokiem ku obywatelstwu.
 • Wizyta Macrona w USA

  Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek wizytę państwową w USA. Towarzyszy mu pierwsza dama Brigitte Macron i liczna delegacja, złożona z ministrów oraz blisko 50 osób reprezentujących zarówno francuski biznes, jak i świat kultury. Media piszą o "trudnym teście przyjaźni" Donalda Trumpa i Macrona.
 • Wizyta Macrona w USA

  Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek wizytę państwową w USA. Towarzyszy mu pierwsza dama Brigitte Macron i liczna delegacja, złożona z ministrów oraz blisko 50 osób reprezentujących zarówno francuski biznes, jak i świat kultury. Media piszą o "trudnym teście przyjaźni" Donalda Trumpa i Macrona.