InteriaTV - lokaty bankowe

Filmy - Lokaty bankowe (6)

 • Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  - Póki stopy procentowe nie będą poniżej zera, nie zgodzimy się na to, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów i lokat dla klientów indywidualnych - zadeklarował we wtorek w programie "Punkt widzenia" prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Natomiast Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, potwierdził, że ruszyły "prace koncepcyjne" dotyczące takiego ujemnego oprocentowania.
 • Polacy oszczędzają bezpiecznie, ale nieefektywnie

  Ponad 70% oszczędności Polaków spoczywa obecnie na niskooprocentowanych depozytach bankowych złotowych, walutowych oraz w gotówce. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to poziom zaledwie około 10%. Rodzi się więc pytanie o efektywność pomnażania pieniędzy przez Polaków. Biorąc pod uwagę rekordowo niskie stopy procentowe, pozostawianie środków na lokacie wydaje się marnotrawstwem i rodzi pytanie o efektywność gospodarowania wolnymi środkami, ale również pokazuje, że cały czas istnieje przestrzeń do edukacji społeczeństwa w zakresie lokowania pieniędzy.
 • Kruczki w lokatach. Jak je czytać?

  Wybór lokaty nie jest prosty. Tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że warto sprawdzić tylko oprocentowanie. Żeby zysk się opłacał to jednak za mało. Na co warto zwrócić uwagę? Wypowiedź: Mikołaj Fidziński, ekspert Comperia.pl
 • Konta oszczędnościowe oprocentowane jeszcze wyżej niż lokaty

  W ofercie banków można znaleźć konta oszczędnościowe z oprocentowaniem wyższym niż na lokatach. Często jest to jedynie chwyt marketingowy. O jakości takiej oferty świadczyć powinno nie tylko oprocentowanie, lecz także czas jego obowiązywania, limit środków na rachunku oraz zakres i cena ewentualnych produktów dodatkowych, od których uruchomienia bank uzależnia otwarcie konta. - To zrozumiałe, ponieważ każdy chce uzyskać jak najwyższe odsetki – przyznaje Michał Sadrak.
 • Realny zysk z rocznej lokaty wynosi mniej niż 1 proc.

  Widać wyraźnie, że gospodarstwa domowe coraz mniej chętnie lokują środki na bankowych depozytach terminowych, czyli na lokatach. W czerwcu na lokatach przybyło około 550 mln, przy czym, jeśli uwzględnimy narastające odsetki od kończących się czy przedłużanych depozytów, to okazuje się, że wpłaty były wręcz symboliczne bądź wcale ich nie było. A tymczasem przez ostatnie 5-6 miesięcy widać było wyraźnie, że saldo lokat rosło każdego miesiąca o co najmniej 2 mld zł – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Michał Sadrak, analityk Open Finance.
 • Lokaty w mniejszych bankach - wyższe odsetki i więcej wymagań

  Obserwujemy pewne podwyższenie oprocentowania na rynku oszczędnościowym, zwłaszcza w ofercie średnich i małych banków. Jest to związane z tym, że w okresie wakacyjnym mamy efekt sezonowy polegający na tym, że oszczędności w gospodarce jest nieco więcej. Te dodatkowe środki pojawiają się w gospodarstwach domowych na skutek zwiększonej liczby ofert pracy, zarówno wakacyjnych, jak i sezonowych. Wskutek tego banki są w stanie zaproponować nieco lepsze oprocentowanie i nowe oferty promocyjne – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Matuszewski, prezes zarządu firmy doradczej Professional Benchmark Consulting.