Biznes - Logistyka / Spedycja / Dystrybucja

Artykuły - Logistyka / Spedycja / Dystrybucja (6)

 • Trudna walka z tachooszustami. Przewoźnicy apelują o odbieranie prawa jazdy

  Trudna walka z tachooszustami. Przewoźnicy apelują o odbieranie prawa jazdy

  Za manipulowanie wskazaniami tachografu kierowca powinien tracić prawo jazdy na trzy miesiące - apelują przewoźnicy, którzy mają dość patologii w branży. Dlatego TLP apeluje o wzmocnienie kadrowe ITD i przekształcenie tej formacji w służbę mundurową (dzięki czemu zwiększyłaby się liczba kontroli nocnych), a także rozszerzenie jej kompetencji w zakresie kontroli dokumentów związanych z obrotem gospodarczym i umów z pracownikami.
 • Jaki brexit nadal niewiadomą dla polskich przedsiębiorców

  Jaki brexit nadal niewiadomą dla polskich przedsiębiorców

  Nadal nie wiemy w jakim kształcie dojdzie ostatecznie do brexitu. Dla polskich firm oznacza to duże zawirowania i niepewność spowodowana tym, że w przypadku braku porozumienia czyli tak zwanego hard brexitu zmieni się w przeciągu bardzo krótkiego czasu bardzo dużo. Zmienią się zupełnie okoliczności prowadzenia biznesu z wielką Brytanią, co dla polskich firm jest to wyjątkowe ryzyko.
 • Gigantyczna dziura na rynku zawodowych kierowców

  Gigantyczna dziura na rynku zawodowych kierowców

  Ze względu na brak kierowców blisko dwie trzecie firm transportowych ma problemy z zapełnieniem grafiku przewozów. Niedobory kadrowe sięgają 100 tys. wakatów, a co roku branża mogłaby zatrudnić 30-40 tys. osób.
 • Niemiecka płaca minimalna podniesie nam ceny

  Płaca minimalna dla kierowców w Niemczech spowoduje wzrost cen przewozów i w ten sposób uderzy również w firmy z Europy Zachodniej.
 • Gdzie powstają węzły logistyczne

  Gdzie powstają węzły logistyczne

  Wiele krajów ma dobre położenie dogodne dla rozwoju transportu i logistyki. Ale wielkie węzły transportowe nie powstają wszędzie... Nie decyduje geografia - raczej ekonomia. Francuzi chcą wprowadzić obowiązek nocowania w hotelach zagranicznych kierowców, Niemcy - naliczania im płacy minimalnej według swoich stawek. Norwegia ogłosi w maju, że zagraniczni kierowcy muszą mieć specjalne uprawnienia do prowadzenia samochodów po... śliskich nawierzchniach.
 • Transportowcy idą do TK ws. służbowych podróży kierowców

  Transportowcy idą do TK ws. służbowych podróży kierowców

  Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" uważa, że nieprecyzyjne przepisy ws. należności za podróże służbowe kierowców mogą spowodować masową upadłość firm przewozowych.