Litwa

Artykuły - Litwa (707)

 • ​Litwa znosi od 17 czerwca kwarantannę

  ​Litwa znosi od 17 czerwca kwarantannę

  Litwa od 17 czerwca znosi kwarantannę związaną z pandemią - postanowił w środę rząd. W kraju obowiązuje jednak ogłoszony pod koniec lutego stan wyjątkowy, nadal będą zatem obowiązywać pewne ograniczenia dotyczące imprez masowych, czy kontroli granicznych.
 • ​Litwa wznawia loty do Norwegii, być może wkrótce także do Warszawy

  ​Litwa wznawia loty do Norwegii, być może wkrótce także do Warszawy

  Litwa od poniedziałku wznawia loty do kilku miast Norwegii - postanowił w środę rząd w Wilnie. Litwa już wznowiła loty do Frankfurtu, Rygi i Tallina. Premier Saulius Skvernelis zapowiedział, że wkrótce spodziewane jest uruchomienie połączenia z Warszawą.
 • Litwa: Premier proponuje przestawienie elektrowni atomowej w Ostrowcu na gaz

  Litwa: Premier proponuje przestawienie elektrowni atomowej w Ostrowcu na gaz

  Premier Litwy Saulius Skvernelis proponuje Białorusi przestawienie budowanej elektrowni atomowej w Ostrowcu, tuż przy granicy z Litwą, na gaz. W tej sprawie szef litewskiego rządu w czwartek wystosował list do premiera Białorusi Siarhieja Rumasa.
 • Litwa poparła Polskę w sporze z Gazpromem

  Litwa poparła Polskę w sporze z Gazpromem

  Litwa poparła Polskę i dołączyła do skargi, którą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wysłało w ubiegłym roku do unijnego Trybunału Sprawiedliwości na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Poinformował o tym na Twitterze jeden z ekspertów z litewskiego Ministerstwa Energetyki. Tę informację potwierdził też brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
 • Litwini zapowiadają wzmożone kontrole żywności z Polski

  Litwini zapowiadają wzmożone kontrole żywności z Polski

  Litwini zapowiadają, że w tym tygodniu uważniej przyjrzą się wieprzowinie sprowadzanej z Polski. To reakcja na zakaz importu mięsa z litewskich obszarów występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), który został wprowadzony przez nasz kraj w ubiegłym miesiącu.
 • Litwa: O 10 proc. wzrośnie akcyza na wysokoprocentowy alkohol

  Litwa: O 10 proc. wzrośnie akcyza na wysokoprocentowy alkohol

  Akcyza na wysokoprocentowy alkohol na Litwie wzrośnie w przyszłym roku o 10 proc. - postanowił we wtorek litewski parlament. Wyższa akcyza będzie obowiązywała od 1 marca, w wyniku czego cena pół litra mocnego trunku wzrośnie w tym kraju o 39 eurocentów.
 • Sinkeviczius: Blockchain to pole potencjalnej współpracy Polski i Litwy

  Sinkeviczius: Blockchain to pole potencjalnej współpracy Polski i Litwy

  Technologia blockchain to potencjalne pole współpracy Polski i Litwy, np. w systemie informacji o samochodach - powiedział PAP minister gospodarki Litwy Virginijus Sinkeviczius. Oba kraje chcą też testować samochody autonomiczne w ruchu transgranicznym.
 • Litwa zaprasza do inwestycji Polskę

  Litwa zaprasza do inwestycji Polskę

  Polska jest naszym strategicznym partnerem i musimy te stosunki między naszymi krajami utrzymywać i poprawiać - zapowiedział w niedzielę premier Litwy Saulius Skvernelis. Dodał, że pierwsze kroki w tym kierunku zostały postawione właśnie w Możejkach.
 • Niższe składki ZUS przewidziane tylko dla uczciwych firm

  Niższe składki ZUS przewidziane tylko dla uczciwych firm

  Co dziesiąty przedsiębiorca, który uzyskał z ZUS indywidualną interpretację dotyczącą zwolnienia ze składek w Polsce z racji zatrudnienia na umowę o pracę w innym kraju UE, i tak musiał je uregulować. Wraz z odsetkami.
 • Unia polsko-litewska nie spodoba się Rosji?

  Unia polsko-litewska nie spodoba się Rosji?

  Potencjalne dziedziny współpracy między Polską a Litwą wskazane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to energetyka, rozwój inwestycji bezpośrednich, infrastrukturalnych, termoizolacja budynków. Resort informuje też, że nadwyżka handlowa z Litwą wynosi 60 proc.

Filmy - Litwa (7)

 • Ekstremalna gra w badmintona na ścianie wieżowca. Wideo

  W Wilnie doszło do ciekawego i niecodziennego przedsięwzięcia. Na wysokości 70 metrów dwóch śmiałków rozegrało mecz badmintona. Swój wyczyn udokumentowali na kamerach sportowych przymocowanych do kasków.
 • Litwa. Spóźniona rozprawa z przeszłością

  Obrzeża Kowna. Okoliczne pagórki dziś już nie przypominają miejsca kaźni, ale 70 lat temu zostało tu rozstrzelanych pięć tysięcy litewskich Żydów. Ruta Vanagati, litewska pisarka, która napisała na ten temat książkę twierdzi, że zostali zabici przez własnych rodaków. To tutaj miał miejsce pierwszy masowy mord w historii Litwy i przypomina o tym tylko ta marna deska z napisem! Takie podejście do ofiar holokaustu rzuca negatywne światło na mój kraj – mówi oburzana pisarka. Za holokaust największą winę ponoszą niemieccy okupanci. Czy i w jakim stopniu w mordowaniu Żydów pomagali Litwini? To wciąż temat zaciekłych dyskusji i sporów. - Moja babcia opowiadała, że zapędzało się Żydów na brzeg stawu. Tam musieli oddać wszystkie wartościowe rzeczy: okulary, kolczyki, obrączki i tak dalej. Następnie wyprowadzano ich do lasu i stawiano w jednym rzędzie. Wśród nich były także matki z dziećmi. Potem słyszeliśmy tylko dźwięk karabinów maszynowych. Wszyscy wpadali do rowów. Wśród oprawców nie było ani jednego Niemca, tylko Litwini – mówi mieszkaniec podwileńskiej wsi, przywołując w pamięci historię opowiadaną przez swoją babcie, która była świadkiem tamtych makabrycznych wydarzeń. Wileński Instytut Historyczny, po wieloletnich debatach, zdecydował się wydać jesienią tego roku listę z nazwiskami kolaborantów wspierających niemieckiego okupanta.
 • Szalona radość piłkarzy San Marino. Pierwszy taki gol od 14 lat

  Na ten moment San Marino czekało 14 lat. Matteo Vitaioli strzelił pierwszego wyjazdowego gola dla reprezentacji w meczu o punkty po takiej właśnie przerwie. Sanmaryńczycy ostatecznie ulegli Litwinom w starciu eliminacji mistrzostw Europy 1-2. Agencja TVN/x-news
 • Znajomość nietypowych języków może zagwarantować wyższe zarobki

  Eksperci nie mają wątpliwości. Znajomość niszowych języków obcych poprawia sytuację pracowników na rynku. Nie tylko możliwości zatrudnienia są większe, lecz także potencjalne zarobki. Języki państw zachodniej Europy pozostają najpopularniejsze, ale warto zainteresować się również kierunkami wschodnimi. Perspektywiczne pozostają języki węgierski, czeski, litewski i rosyjski. Znajomość języka angielskiego traktowana jest dziś przez pracodawców jak znajomość obsługi komputera, czyli obowiązujący pracowników standard. Na rynku pracy wyróżnić można się więc znajomością drugiego języka. Najpopularniejsze pozostają zachodnioeuropejskie, czyli niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański. – Warto pokusić się jednak o znajomość języków bardziej nietypowych, niszowych. Mówię tutaj o językach środkowo- i wschodnioeuropejskich, przede wszystkim językach naszych krajów ościennych, z którymi prowadzimy wymianę handlową – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Magdalena Marcinkowska, ekspertka z firmy Skrivanek.