leki refundowane

Artykuły - Leki refundowane (162)

  • Eksperci o Funduszu Medycznym: Prezent za pieniądze solenizanta

    Eksperci o Funduszu Medycznym: Prezent za pieniądze solenizanta

    Zapisy projektu ustawy o Funduszu Medycznym odnoszące się do procesu refundacji drastycznie ograniczą dostęp pacjentów zarówno do innowacyjnych terapii, jaki i do najczęściej stosowanych leków. Wraz z wprowadzeniem tej ustawy nie przewidziano zwiększenia budżetu, którym dysponuje minister zdrowia, co oznacza, że Fundusz będzie zasilany ze środków, które z pewnością były już na coś przeznaczone.
  • Nie ma leku na braki w aptekach

    Nie ma leku na braki w aptekach

    Problemy z zaopatrzeniem w preparaty lecznicze mają chorzy na tarczycę, cierpiący na chorobę Parkinsona czy wymagający hormonalnej terapii zastępczej. Na liście leków deficytowych bez łatwo dostępnych zamienników figuruje 48 pozycji. O dwa mniej niż w grudniu 2019 r., ale o osiem więcej niż pół roku temu – wynika z raportu portalu GdziePoLek, którego eksperci zauważają, że poprawa sytuacji na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy jest iluzoryczna. Jest efektem wykreślenia z listy preparatów, które nie będą już produkowane. Nadal brakuje leków na choroby tarczycy. Terminy dostaw nie są dotrzymywane.
  • Farmaceutka o e-recepcie: Błędy, kolejki, zniecierpliwieni pacjenci

    Farmaceutka o e-recepcie: Błędy, kolejki, zniecierpliwieni pacjenci

    - Lekarze przed obowiązkiem wystawiania e-recept powinni mieć odpowiednie szkolenia, które tłumaczyłyby czym jest EAN. Powinni mieć przede wszystkim porządne programy do ich wystawiania. Nie można również całej odpowiedzialności o informowaniu pacjentów o zmianach przerzucać na apteki. Lekarze są za e-recepty premiowani, a my? Zbieramy tylko skargi za wszelkie zmiany, błędy czy awarie - mówi Anna, magister farmacji z Warszawy.
  • Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków zagrożonych brakiem dostępności

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków zagrożonych brakiem dostępności

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało w zeszły piątek nowy wykaz leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Leków tych nie wolno wywozić za granicę. Których preparatów brakuje? Lista zawiera 350 pozycji. Są na niej m.in. leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe, szczepionki przeciw odrze, insuliny, a także leki stosowane w astmie i schizofrenii.
  • Domy pomocy społecznej zostaną bez leków?

    Domy pomocy społecznej zostaną bez leków?

    Ostatnio weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może zbyć lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie.
  • Przełomowe zmiany w prawie farmaceutycznym w walce z mafią lekową

    Przełomowe zmiany w prawie farmaceutycznym w walce z mafią lekową

    Wczoraj Rada Ministrów przyjęła przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przełomowe zmiany w prawie, które pozwolą na skuteczną walkę z mafią lekową. - Mafia lekowa powoduje poważne zagrożenie dla setek tysięcy Polaków, którzy potrzebują leków ratujących zdrowie i życie.
  • System weryfikacji autentyczności leków już blisko

    System weryfikacji autentyczności leków już blisko

    Od 9 lutego 2019 r. wszystkie nowo wyprodukowane leki będą zabezpieczone unikatowym kodem dwuwymiarowym, zawierającym informacje m.in. o indywidualnym numerze opakowania, który pozwoli sprawdzić autentyczność leku przed wydaniem go pacjentowi. Aptekom, które nie zdążą podłączyć się w terminie do tego systemu grożą bardzo poważne kary finansowe wynika z projektu.
  • MZ dwa zabezpieczenia przed fałszowaniem

    MZ dwa zabezpieczenia przed fałszowaniem

    Nowe dwa zabezpieczenia opakowań lekarstw mają poprawić przeciwdziałanie ich fałszowaniu. Są to niepowtarzalny identyfikator (Unique Identifier - UI) oraz zabezpieczenie przed otwarciem (Anti-Tampering Device - ATD).
  • Jest projekt styczniowej listy leków refundowanych

    Jest projekt styczniowej listy leków refundowanych

    W związku z wygasającym okresem decyzji refundacyjnych dla około 2500 leków, styczniowa lista refundacyjna budzi wiele emocji. Resort zdrowia opublikował projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2019.
  • Od 2019 roku pacjenci mogą mieć problem z dostępem do 2500 leków

    Od 2019 roku pacjenci mogą mieć problem z dostępem do 2500 leków

    W polskich aptekach obecnie brakuje ponad 300 leków. Od 2019 roku pacjenci mogą mieć utrudniony dostęp do kolejnych. Taki może być niezamierzony efekt toczących się obecnie negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmami farmaceutycznymi ws. dalszego obniżania cen.

Filmy - Leki refundowane (18)

  • Rok 2020: Które leki będą refundowane?

    - Na refundacyjnej liście na styczeń pojawiły się nowe leki, naprawdę innowacyjne, głównie w zakresie leczenia cukrzycy i psychiatrii, ale też dodatkowe terapie w zakresie onkologii - mówi w rozmowie z Interią prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
  • Czy lek na raka piersi będzie refundowany?

    Anna Puślecka od kilku miesięcy walczy z nowotworem piersi. Niedawno skierowała wzruszający list otwarty do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, poruszając w nim brak refundacji leków. Ministerstwo odpowiedziało, zapowiadając zmianę. O tym dziennikarka rozmawiała dziś w studiu „Dzień Dobry Wakacje”. (Dzień Dobry TVN/x-news)
  • Szumowski o leku na SMA: Wszyscy polscy pacjenci będą leczeni

    "To jest straszna choroba - horror. Dziecko nie siądzie do Wigilii, przestaje siedzieć, przestaje chodzić, przestaje łykać, oddychać i w końcu umiera. Rodzice na to patrzą, patrzą jak ich dziecko umiera w ciągu roku, dwóch lat i są kompletnie bezradni. Od roku mamy nowy lek - dramatycznie drogi. (...). To jest dla mnie wyjątkowa informacja. Możemy uratować życie tych dzieci. Cała polska populacja, wszyscy pacjenci będą leczeni w Polsce" - tak o refundacji nowego leku przeciwko rdzeniowemu zanikowi mięśni mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
  • Z tą chorobą można żyć normalnie

    Pacjenci chorzy na cukrzycę mogą prowadzić normalne życie zawodowe. Zapewnia im to zindywidualizowana terapia oparta na nowoczesnych lekach. Należą do nich m.in. długo działające analogi insuliny, które przez całą dobę zapewniają odpowiedni poziom insuliny i zapobiegają groźnym dla zdrowia niedocukrzeniom. Niestety, w ten sposób leczonych jest jednak zaledwie 4 proc. pacjentów. Według szacunków lekarzy na cukrzycę choruje blisko 3 mln Polaków. 30 proc. z nich nie wie o swojej chorobie, a prawie 70 proc. nie osiąga zakładanych celów terapeutycznych. Zdaniem specjalistów wynika to nie tylko z bezobjawowego przebiegu choroby w początkowym stadium, lecz przede wszystkim z niskiego poziomu wiedzy Polaków na temat cukrzycy. Niekontrolowana lub źle leczona choroba może natomiast prowadzić do groźnych dla życia powikłań, m.in. zawału serca i udaru mózgu. Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości pacjentów w zakresie profilaktyki powikłań. – Już ojciec współczesnej diabetologii Elliot Joslin powiedział, że pacjent z cukrzycą, który wie najwięcej, żyje najdłużej. Bardzo duży nacisk kładziemy na edukację zdrowotną i terapeutyczną pacjentów z cukrzycą dlatego, żeby umieli postępować z tą chorobą w codziennym życiu, żeby ich jak najmniej ograniczała – mówi prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Zdaniem ekspertów chorzy na cukrzycę mogą prowadzić w pełni aktywne życie. Warunkiem jest jednak stosowanie się do zaleceń lekarzy. Podstawą jest wyrównanie ciśnienia tętniczego i poziomu lipidów oraz kontrola masy ciała. Wyrównanie stężenia glukozy powinno przebiegać już pod kontrolą lekarza podstawowej opieki medycznej lub diabetologa. Obecnie stosuje się terapie zindywidualizowane – lekarz dobiera leki, które będą najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze dla konkretnego pacjenta oraz w jak najmniejszym stopniu wpływające na jego styl życia. Taka terapia możliwa jest dzięki nowoczesnym lekom. – Te n