leki bez recepty

Artykuły - Leki bez recepty (19)

 • Ministerstwo Zdrowia - zakaz wywozu wyrobów leczniczych i leków grypowych

  ​Minister zdrowia Łukasz Szumowski opublikował wykaz produktów leczniczych, stosowanych prewencyjnie w stanach tak zwanych "grypowych", których nie można wywozić z Polski. Ma to związek z pojawieniem się w naszym kraju koronawirusa oraz związaną z nim sytuacją na świecie. Objęliśmy zakazem wywozu z Polski leki, które mogą się przydać w walce z koronawirusem - podkreślił w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że chodzi o leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, ale też igły, ochraniacze, czepki medyczne lub maski. Na liście jest 1307 leków i 17 wyrobów medycznych.
 • Żniwo dyrektywy fałszywkowej. Jest gorzej, niż wszyscy myśleli

  Żniwo dyrektywy fałszywkowej. Jest gorzej, niż wszyscy myśleli

  Przewidywania ekspertów, którzy straszyli trudnościami w dostępie do leków, nie sprawdziły się. Jest gorzej, niż wszyscy myśleli.Nowe obowiązki to z kolei nowe koszty. Tak więc czeka nas nieuchronna podwyżka cen produktów nierefundowanych, którą odczuje każdy wykupujący receptę w aptece Polak.
 • Jest projekt styczniowej listy leków refundowanych

  Jest projekt styczniowej listy leków refundowanych

  W związku z wygasającym okresem decyzji refundacyjnych dla około 2500 leków, styczniowa lista refundacyjna budzi wiele emocji. Resort zdrowia opublikował projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2019.
 • Od 2019 roku pacjenci mogą mieć problem z dostępem do 2500 leków

  Od 2019 roku pacjenci mogą mieć problem z dostępem do 2500 leków

  W polskich aptekach obecnie brakuje ponad 300 leków. Od 2019 roku pacjenci mogą mieć utrudniony dostęp do kolejnych. Taki może być niezamierzony efekt toczących się obecnie negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a firmami farmaceutycznymi ws. dalszego obniżania cen.
 • Jak sprawdzić, która apteka posiada Twój lek?

  Jak sprawdzić, która apteka posiada Twój lek?

  Choć aptek w Polsce nie brakuje, wielu pacjentów napotyka problemy podczas realizacji recept, zwłaszcza w przypadku leków trudno dostępnych. Niejednokrotnie zdarza się, że apteka posiada na stanie tylko część przepisanych leków. Najwygodniej byłoby zrealizować całą receptę w jednym miejscu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak sprawdzić, czy dana apteka posiada szukane przez nas leki?
 • Wielkie zmiany w dostępności do podstawowych leków

  Wielkie zmiany w dostępności do podstawowych leków

  Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom będzie zmieniony podczas prac w Sejmie - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.
 • Wieś bez leków. Nawet 15 mln Polaków może mieć problem z dostępem do medykamentów

  Wieś bez leków. Nawet 15 mln Polaków może mieć problem z dostępem do medykamentów

  Nawet 15 mln Polaków może mieć utrudniony dostęp do medykamentów - twierdzi Krajowa Rada Izb Rolniczych. Sprzeciwia się stanowczo projektowi rozporządzenia ministra zdrowia z 2 stycznia 2017 r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.
 • Ministerstwo zdrowia chce ograniczyć dostępność leków wydawanych bez recepty

  Ministerstwo zdrowia chce ograniczyć dostępność leków wydawanych bez recepty

  Ministerstwo zdrowia chce ograniczyć dostępność wydawanych bez recepty leków zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym i określić ich maksymalny poziom w produkcie leczniczym. Projekt odpowiedniego rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji. Chodzi o leki zawierające w swoim składzie kodeinę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan.
 • Projekt zmian prawa farmaceutycznego do końca roku - Łanda

  Projekt zmian prawa farmaceutycznego do końca roku - Łanda

  - Ministerstwo zdrowia analizuje różne możliwości zmiany prawa farmaceutycznego; projekt powinien trafić do konsultacji zewnętrznych do końca roku - powiedział w czwartek wiceminister Krzysztof Łanda. MZ chce m.in. by z aptek znikły kosmetyki, a z obrotu pozaaptecznego niektóre leki.

Filmy - Leki bez recepty (5)

 • 90% leków zniknie ze sklepów i stacji benzynowych?

  To może być koniec z kupowaniem leków w zwykłych sklepach i na stacjach benzynowych. 90% dostępnych do tej pory leków może zniknąć z obrotu pozaaptecznego do końca 2017 roku – alarmuje PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty. Zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w palcówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych z półek sklepów ogólnodostępnych oraz stacji benzynowych znikną leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne obecnie w sprzedaży pozaaptecznej. Zmiany będą dotyczyły również wieloskładnikowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz w stanach zapalnych gardła. Z rynku znikną zatem znane pacjentowi leki, które były kupowane w sklepach i na stacjach benzynowych.
 • Najtańsze leki bez recepty mogą zniknąć ze sklepów!

  Naczelna Rada Aptekarska chce ograniczenia pozaaptecznej sprzedaży leków bez recepty. Postuluje m.in. wprowadzenie nadzoru nad taką sprzedażą, zmniejszenie liczby dostępnych substancji oraz zmiany w sposobie eksponowania preparatów. Realizacja najbardziej restrykcyjnych postulatów może oznaczać utrudnienia w dostępie do popularnych i tanich leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – ocenia Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty. Jego przedstawiciele nie zgadzają się na ograniczenie dostępu do leków OTC, proponują natomiast wprowadzenie opakowań leku odpowiadającego maksymalnie 2-dniowej terapii. Z leków bez recepty sprzedawanych poza aptekami okazjonalnie korzysta obecnie 40 proc. Polaków, czyli ok. 15 mln osób. Stanowi to zaledwie 6 proc. całego obrotu lekami OTC. Naczelna Rada Aptekarska postuluje ograniczenie sprzedaży pozaaptecznej poprzez stworzenie standardów przechowywania leków, ograniczenie wielkości dawki i ilości substancji czynnej w lekach oraz zwiększenie nadzoru inspekcji farmaceutycznej nad sprzedażą pozaapteczną. Prezes NRA zapewnia, że celem tych postulatów nie jest wyeliminowanie leków w obrocie pozaaptecznym, lecz zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, zwłaszcza dzieci.
 • Uwaga na te leki bez recepty! Mogą być niebezpieczne

  Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego alarmują: popularne leki sprzedawane bez recepty mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji starczej! Tak wynika z badań przeprowadzonych w grupie około 3,5 tysiąca seniorów, których szczegółowy opis zamieszczono w branżowym czasopiśmie medycznym "JAMA: The Journal of the American Medical Association". Wśród groźnych specyfików naukowcy wymieniają: leki przeciwalergiczne z chlorfeniraminą, leki przeciwalergiczne i ułatwiające zasypianie z difenhydraminą, leki z oksybutyniną stosowane w leczeniu problemów z nietrzymaniem moczu, a także antydepresanty z doksepiną. Wiele takich specyfików można dostać w aptece bez recepty. Jeśli przyjmujemy któreś z wymienionych specyfików, to - mimo wszystko - nie powinniśmy wpadać w panikę - uspokaja Dr Simon Ridley z organizacji Alzheimer's Research UK. Ewentualną zmianę leczenia należy skonsultować z lekarzem. Warto też pamiętać, że związek pomiędzy zażywaniem wysokich dawek konkretnych leków przed dłuższy okres czasu a niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia otępienia starczego nie musi oznaczać, że te leki spowodują problemy u każdego, kto je stosuje. Za demencję i chorobę Alzheimera odpowiada też szereg innych czynników, m.in. problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca, a także palenie papierosów.
 • Firmy farmaceutyczne chcą ograniczenia wiekowego przy zakupie niektórych leków bez recepty

  Po likwidacji sklepów z dopalaczami i ograniczeniu ich spożycia, problemem stały się łatwo dostępne w aptekach substancje psychoaktywne. Kupują je młodzi ludzie, ale nie w celach leczniczych, lecz jako substytut używki. Dotyczy to zwłaszcza tych leków, które zawierają pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. – Głównie chodzi o substancje psychoaktywne, leki z grupy przeciwkaszlowej, na przeziębienia i grypę, czyli te trzy główne substancje: kodeina, dekstrometorfan i pseudoefedryna. Z badań, które ostatnio przeprowadził poznański ośrodek, wynika, że dzieci w grupie 12-18 lat stosują te leki świadomie. Czyli wiedzą, że przekroczenie dawki dopuszczalnej leczniczej, spowoduje działania niepożądane – mówi Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty PASMI.