Fakty - legendy

Artykuły - Legendy (15)

 • Polowanie agenta Tomka

  Agent Tomek stał się bohaterem masowej wyobraźni. Przystojny, bogaty, szastający pieniędzmi i własnymi wdziękami przechodzi właśnie do legendy działań CBA.
 • Niepublikowana książka Tolkiena wkrótce w Polsce

  Dwa niepublikowane dotąd poematy J.R.R. Tolkiena - "Nowa pieśń o Voelsungach" oraz "Nowa pieśń o Gudrun" - ukażą się w Polsce w połowie listopada. To tolkienowska wersja skandynawskiej legendy o upadku Nibelungów.
 • Zabójcze solaria, czarna wołga i inne miejskie mity

  Zabójcze solaria, czarna wołga i inne miejskie mity

  Podobno kiedy przeglądasz się w lustrze, wystarczy wypowiedzieć siedem razy słowa "krwawa Mary" albo "Mary Worth", by za tobą pojawiła się przerażająca twarz tej martwej od dawna kobiety.
 • USA: Jackson nie przebił Reagana i księżnej Diany

  Telewizyjną transmisję ceremonii pogrzebowej legendy muzyki pop Michaela Jacksona obejrzało 31 mln Amerykanów, wyraźnie mniej, niż w przypadku pogrzebów byłego prezydenta USA Ronalda Reagana czy księżnej Diany - podała firma analityczna Nielsen Media Research.
 • Tusk: Wałęsa to narodowy skarb

  Tusk: Wałęsa to narodowy skarb

  Lech Wałęsa jest potrzebny w Polsce zarówno jako świadectwo tamtych lat, jak i ważny autorytet dla bardzo wielu Polaków - powiedział premier Donald Tusk. Określił b. prezydenta jako "narodowy skarb" i "bohatera narodowej legendy".
 • Puck 1920-2009. Fakty i legendy

  W potocznej świadomości funkcjonują różne mity. Z jednej strony ubarwiają mniej ciekawe fragmenty historii, z drugiej jednak, zakłócają właściwy obraz wydarzeń. I w tym sensie szkodzą rozumieniu przeszłości. Jednym z przykładów są liczne opracowania dotyczące zaślubin Polski z morzem 10.II.1920 r.
 • Koniec wulgarnej legendy

  Koniec wulgarnej legendy

  Już po Leningradzie: zespół się rozwiązał. Jakie czasy, takie legendy, a wulgarny, charczący i łamiący wszelkie rosyjskie tabu Leningrad był niewątpliwie legendą rosyjskiego undergroundu.
 • Podejrzani sponsorzy Kwaśniewskiego

  Podejrzani sponsorzy Kwaśniewskiego

  Kim są biznesmeni, którzy według Marka Dochnala sponsorowali Aleksandra Kwaśniewskiego? Jeden z nich kupił niedawno hotel Mariott w Warszawie. Drugi to popularny w kręgach lewicy przedsiębiorca, o którego fortunie krążą legendy - pisze "Dziennik".
 • Utkani z legendy

  Żydzi Abraham Prochownik i Saul Wahl, którzy o mało nie zostali królami Polski, pierworodny syn Mieszka II Bolesław Zapomniany, Stach Konwa, przywódca Kurpiów, mistrz Twardowski... Mityczni bohaterowie, mimo przeczących ich istnieniu dowodów naukowych, żyją w naszej świadomości dzięki legendom i literaturze.
 • Pakt milczenia, pakt pamięci

  Pakt milczenia, pakt pamięci

  Jeszcze dziś przy lekturze książek o hiszpańskiej wojnie domowej, która wybuchła 70 lat temu, czytelnika ogarnia bezsilna wściekłość na wszystkie strony tego konfliktu.