leasing

Artykuły - Leasing (50)

 • Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Orzeczenie unijnego trybunału wywołało skrajne emocje - od przerażenia po próby bagatelizowania jego skutków. Eksperci wskazują, że modele funkcjonowania kart są różne. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza to, kogo dotyczy orzeczenie trybunału. Eksperci potwierdzają, że jego skutki mogą odczuć nie tylko firmy zarządzające flotami samochodów, ale też towarzystwa leasingowe.
 • Leasing wspiera rozwój gospodarczy UE

  Leasing wspiera rozwój gospodarczy UE

  Rynek leasingu odpowiada za ważną część inwestycji w Unii Europejskiej. Według ostatnich danych Eurostatu za 2017 rok, w całej UE inwestycje sektora publicznego i prywatnego wyniosły 3,1 biliona euro.
 • Leasing przenosi się do internetu

  Leasing przenosi się do internetu

  Branża leasingowa coraz bardziej się cyfryzuje. Rynek musi się nastawić na usługi w internecie.
 • Leasing auta osobowego wciąż bardziej opłacalny niż zakup

  Leasing auta osobowego wciąż bardziej opłacalny niż zakup

  Obowiązujące przepisy zawierają - według doradców podatkowych - lukę. Nie taki był cel Ministerstwa Finansów. Resort chciał ujednolicić maksymalną kwotę odliczeń (150 tys.), niezależnie od tego, na jakiej podstawie przedsiębiorca korzysta z auta osobowego - czy je kupił, czy wziął w leasing. Sejm nie zakazał jednak zaliczania do kosztów podatkowych nieodliczonego VAT, płaconego w ratach za leasing auta. Dzięki temu w sumie można odliczyć więcej niż 150 tys. zł.
 • Polacy napędzają sprzedaż komputerów poleasingowych. Używany sprzęt jest w cenie, a rynek rośnie

  Polacy napędzają sprzedaż komputerów poleasingowych. Używany sprzęt jest w cenie, a rynek rośnie

  Firmy handlujące komputerami poleasingowymi zanotowały wzrosty nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu roku. Klientów przyciąga bardzo dobry stosunek ceny do jakości, zwłaszcza w przypadku modeli biznesowych i znanych marek.
 • Amortyzacja w limicie 100 000 tysięcy zł

  Amortyzacja w limicie 100 000 tysięcy zł

  Preferencje amortyzacyjne w podatku dochodowym mają różne formy. Polegają m.in. na podwyższaniu stawek amortyzacyjnych oraz stosowaniu stawek indywidualnych, zalicza się do nich także degresywna metoda amortyzacji. Oprócz tego przywilejem amortyzacyjnym jest też tzw. jednorazowa amortyzacja. O ile z tej stanowiącej pomoc de minimis mogą korzystać wyłącznie podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w roku podatkowym oraz tzw. mali podatnicy, to z jednorazowej amortyzacji w ramach limitu 100 000 zł może korzystać, po spełnieniu dotyczących jej uwarunkowań, każdy przedsiębiorca.
 • Samochody osobowe stanowiące środki trwałe oraz leasingowane w kosztach firmy

  Samochody osobowe stanowiące środki trwałe oraz leasingowane w kosztach firmy

  Czy w przypadku auta osobowego o wartości poniżej 150 tys. zł wykorzystywanego do celów mieszanych (tj. firmowych i prywatnych) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć: 1/ cały odpis amortyzacyjny pojazdu zaliczonego do środków trwałych, 2/ całą ratę leasingową oraz 100% składki ubezpieczeniowej AC?
 • Koniec rekordów w branży leasingowej?

  Koniec rekordów w branży leasingowej?

  Z najświeższych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w 2018 roku wartość umów leasingowych wyniosła 82,6 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką na poziomie prawie 22 proc. rok do roku była najwyższą, jaką polski sektor leasingowy odnotował od 11 lat. Połowę tej wartości "nazbierały" samochody lekkie, czyli te do 3,5 ton.
 • ZPL: Rynek leasingu drastycznie wyhamuje

  ZPL: Rynek leasingu drastycznie wyhamuje

  Związek Polskiego Leasingu ocenia, że 2018 rok był ostatnim tak dobrym rokiem dla branży leasingowej w Polsce i w 2019 roku wartość inwestycji finansowanych leasingiem zwiększy się już tylko o 5,5 proc. - poinformował ZPL na konferencji. W 2018 r. wartość inwestycji finansowanych leasingiem zwiększyła się o 21,8 proc. do 82,6 mld zł.
 • Leasing luksusowego auta. Furtka dla podwójnego limitu

  Leasing luksusowego auta. Furtka dla podwójnego limitu

  Przedsiębiorca, który najpierw wyleasinguje luksusowe auto, a potem kupi je w ofercie poleasingowej, ujmie w kosztach więcej niż 150 tys. zł. Według doradców podatkowych w przypadku droższych samochodów najbardziej korzystny może okazać się leasing 24-miesięczny, a następnie ich zakup po zakończeniu umowy.

Filmy - Leasing (6)

 • Czym jest leasing online?

  Leasing jest niczym innym, jak miesięcznym opłacaniem składek za wypożyczenie przedmiotu. Od niedawna wszystkie formalności można załatwiać przez internet. Vloger finansowy Paweł Svinarski opowiedział o innowacyjnych platformach sprzedaży aut. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zła wiadomość podatkowa dla korzystających z kredytów i leasingu

  Od początku 2018 r. obowiązują zmiany podatkowe dotyczące rozliczania kosztów finansowania dłużnego. To niekorzystna zmiana dla biorących kredyty czy korzystających z leasingu.- Jedną ze zmian dotyczących symetrycznie obu podatków jest wprowadzenie nowych regulacji jest zaliczanie odsetek w ciężar kosztów podatkowych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Zaleski, Doradca podatkowy, Partner, Szef Praktyki Prawa Podatkowego w Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). - Odsetki będą mogły być kosztem podatkowym, o ile nie będą przekraczać 30 proc. EBITDA spółki, czyli zysku przed opodatkowaniem, przed potrąceniem odsetek i przed amortyzacją.
 • Polacy kupują rekordową liczbę samochodów i korzystają z leasingu

  Już teraz można oceniać, że ten rok będzie rekordowy pod względem nowych rejestracji samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony. Po wynikach I półrocza można przewidywać, że będzie to liczba pół miliona rejestracji. - Przewidujemy, że liczba nowych rejestracji tzw. lekkich samochodów będzie bliska 500 tys., z tego ok. 70 proc. to będzie leasing - mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. Już po I półroczu takie aktywa finansowane poprzez leasing wzrosły o 17,4 proc. Branża sfinansowała za pośrednictwem leasingu pojazdy lekkie o łącznej wartości 14,1 mld zł.
 • Rynek kredytów samochodowych wzrósł o 15 proc.

  W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w Polsce sprzedano ponad 213 tys. nowych samochodów – podał European Automobile Manufacturer's Association. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. O tyle samo wzrósł rynek kredytów samochodowych. Większość klientów salonów stanowią firmy. Dzięki ich zakupom bardzo dobre wyniki notuje też branża leasingowa. – Rynek dalej się rozwija, szczególnie firmy kupują coraz więcej. Około 70 proc. samochodów jest sprzedawanych do firm – mówi agencji informacyjnej Newseria Bogdan Grzybowski, dyrektor ds. sprzedaży Toyota Bank Polska. – Według prognoz rynek dalej będzie rósł.