leasing

Artykuły - Leasing (50)

 • Witold Modzelewski: Czy ofiary oszustw w akcyzie będą również - podobnie jak VAT?

  Witold Modzelewski: Czy ofiary oszustw w akcyzie będą również - podobnie jak VAT?

  Już powoli wyczerpują się pomysły na uszczelnianiu VAT-u: czas na kolejny podatek. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego czas na akcyzę.
 • 1,5 mld zł do wzięcia przez polskie firmy

  1,5 mld zł do wzięcia przez polskie firmy

  PKO Leasing oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny podpisały umowę na udostępnienie polskim firmom 1,5 mld zł. Z preferencyjnych pożyczek i leasingu ma skorzystać przynajmniej 10 tys. firm.
 • Zmiany zasad rozliczania samochodów w działalności gospodarczej

  Zmiany zasad rozliczania samochodów w działalności gospodarczej

  Ministerstwo Finansów przygotowuje znaczące zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Planowanym terminem wejścia w życie zmian jest 1 stycznia 2019 r.
 • Resort finansów idzie na wojnę z leasingiem

  Resort finansów idzie na wojnę z leasingiem

  Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi leasingów. Projekt regulacji, które mają obowiązywać już od 2019 roku, wzbudza kontrowersje. Ministerstwo Finansów przekonuje o zgodności zmian z konstytucją, bazując na własnych ekspertyzach. Jednak zdaniem znawców tematu, przygotowane zapisy naruszają ustawę zasadniczą.Specjaliści jednoznacznie wskazują, że prawo nie może działać wstecz. I grzmią, że to zły ruch i odejście od dotychczasowej praktyki stanowienia przepisów.
 • Rozliczanie składników majątkowych wykupionych z leasingu operacyjnego

  Rozliczanie składników majątkowych wykupionych z leasingu operacyjnego

  Wiele firm korzysta z możliwości użytkowania składników majątkowych na podstawie umów leasingu operacyjnego. Po zakończeniu okresu ich trwania często podejmują one decyzję o skorzystaniu z opcji wykupu. W ten sposób za niewysoką cenę zyskują na własność składnik majątku, który jest już sprawdzony. Sposób rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków na wykup i eksploatację takich składników uzależniony jest od szeregu czynników.
 • Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Na koniec czerwca 2018r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła 136,8 mld zł, osiągając 25 proc. dynamikę wzrostu w ciągu roku. Branża notuje ogromne ożywienie na rynku leasingu szczególnie w kategoriach pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Zdaniem analityków wejście niekorzystnych przepisów podatkowych powoduje ze podatnicy chcą wykorzystać czas na zakup nowego auta.
 • Czy przedsiębiorcy zrezygnują z leasingu?

  Czy przedsiębiorcy zrezygnują z leasingu?

  Z doniesień medialnych wynika, że Ministerstwo Finansów planuje zmiany w sposobach rozliczania samochodów służbowych, w tym leasingu*. Raty leasingowe, zaliczane do kosztów podatkowych, mają zostać objęte limitem do 150 tys. zł; stracą również przedsiębiorcy wykorzystujący auto także do celów prywatnych.
 • Leasing przestanie się opłacać. Oto szczegóły zmian wprowadzanych przez MF

  Leasing przestanie się opłacać. Oto szczegóły zmian wprowadzanych przez MF

  Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany dotyczące limitowania kosztów nabycia i użytkowania samochodów osobowych najbardziej uderzą w drobnych przedsiębiorców.
 • Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

  Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

  Koniec z odliczaniem od przychodu całości rat za samochody osobowe. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy kupujący droższe modele, warte ponad 150 tys. zł. Ale i właściciele tańszych mogą sporo stracić. Jedna zmiana będzie korzystna - podwyższony zostanie limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Dziś dla samochodów osobowych wynosi on 20 tys. euro, a ma być 150 tys. zł.
 • Liczba aut spadnie nawet o 80 proc.

  Liczba aut spadnie nawet o 80 proc.

  W 2017 roku sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce liczona razem z hybrydami typu plug-in przekroczyła raptem tysiąc sztuk. Mimo przyjętych zachęt i spadających cen takich aut, upłynie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim elektryki staną się codziennością na polskich drogach. Dużo szybciej może przyjąć się trend carsharingu, czyli współdzielenia samochodów. Dzięki temu zapotrzebowanie na własne auta może spaść nawet o 80 proc.

Filmy - Leasing (5)

 • Zła wiadomość podatkowa dla korzystających z kredytów i leasingu

  Od początku 2018 r. obowiązują zmiany podatkowe dotyczące rozliczania kosztów finansowania dłużnego. To niekorzystna zmiana dla biorących kredyty czy korzystających z leasingu.- Jedną ze zmian dotyczących symetrycznie obu podatków jest wprowadzenie nowych regulacji jest zaliczanie odsetek w ciężar kosztów podatkowych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Tomasz Zaleski, Doradca podatkowy, Partner, Szef Praktyki Prawa Podatkowego w Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). - Odsetki będą mogły być kosztem podatkowym, o ile nie będą przekraczać 30 proc. EBITDA spółki, czyli zysku przed opodatkowaniem, przed potrąceniem odsetek i przed amortyzacją.
 • Polacy kupują rekordową liczbę samochodów i korzystają z leasingu

  Już teraz można oceniać, że ten rok będzie rekordowy pod względem nowych rejestracji samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony. Po wynikach I półrocza można przewidywać, że będzie to liczba pół miliona rejestracji. - Przewidujemy, że liczba nowych rejestracji tzw. lekkich samochodów będzie bliska 500 tys., z tego ok. 70 proc. to będzie leasing - mówi w rozmowie z MarketNews24 Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. Już po I półroczu takie aktywa finansowane poprzez leasing wzrosły o 17,4 proc. Branża sfinansowała za pośrednictwem leasingu pojazdy lekkie o łącznej wartości 14,1 mld zł.
 • Rynek kredytów samochodowych wzrósł o 15 proc.

  W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w Polsce sprzedano ponad 213 tys. nowych samochodów – podał European Automobile Manufacturer's Association. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. O tyle samo wzrósł rynek kredytów samochodowych. Większość klientów salonów stanowią firmy. Dzięki ich zakupom bardzo dobre wyniki notuje też branża leasingowa. – Rynek dalej się rozwija, szczególnie firmy kupują coraz więcej. Około 70 proc. samochodów jest sprzedawanych do firm – mówi agencji informacyjnej Newseria Bogdan Grzybowski, dyrektor ds. sprzedaży Toyota Bank Polska. – Według prognoz rynek dalej będzie rósł.
 • Ostatni miesiąc na odliczenie podatku VAT od aut firmowych

  Luty to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym przedsiębiorcy mogą kupić lub wyleasingować pojazdy z homologacją dla samochodu ciężarowego na korzystnych warunkach, czyli z pełnym odliczeniem VAT-u od ceny auta i kosztów paliwa. Rząd chce szybkiego uchwalenia limitów odliczeń, a Sejm ma szansę przegłosować zmiany jeszcze w tym tygodniu. (Dla Newseria Biznes Marta Szafarowska, partner i doradca podatkowy w MDDP)