Lampedusa

Artykuły - Lampedusa (50)

 • Kolejne ofiary tragedii w okolicach Lampedusy. Z morza wyłowiono 6 ciał

  Kolejne ofiary tragedii w okolicach Lampedusy. Z morza wyłowiono 6 ciał

  Zwiększa się liczba śmiertelnych ofiar niedawnej tragedii, do jakiej doszło w pobliżu Ceuty - hiszpańskiego miasta na terenie Maroka.
 • ​Lampedusa: Warunki jak w obozach koncentracyjnych

  ​Lampedusa: Warunki jak w obozach koncentracyjnych

  Napływ uchodźców z Afryki na włoską wyspę Lampedusę nie słabnie. Jak ukazują nagrania wideo, ich gehenna nie kończy się jednak po przybyciu na ląd. Koczują w warunkach uwłaczających godności człowieka. Filmy wideo, pochodzące z obozu, gdzie skoszarowani są uciekinierzy z Afryki wywołały wstrząs także poza granicami Włoch.
 • Lampedusa: Prokuratura w ośrodku uchodźców

  Szok wywołało we Włoszech amatorskie wideo przedstawiające scenę dezynfekcji grupy imigrantów w ośrodku na Lampedusie. Ktoś użył porównania do obozu koncentracyjnego, co stanowczo odpierają odpowiedzialni za ośrodek.
 • Włochy: Film z ośrodka na Lampedusie wywołał oburzenie i konsternację

  Oburzenie i konsternację we Włoszech wywołało pokazane przez telewizję RAI nagranie z ośrodka dla uchodźców na Lampedusie. Widać na nim rozebranych do naga imigrantów, spryskiwanych szlauchem ze środkami dezynfekującymi i z preparatem przeciw świerzbowi.
 • Papież czeka na rozbitków

  Papież czeka na rozbitków

  Papież Franciszek czeka na grupę imigrantów z Erytrei, ocalonych z katastrofy, do jakiej doszło 3 października przy brzegu Lampedusy. Od wtorku przebywają w Rzymie, gdzie znaleźli gościnę w jednym z domów zakonnych.
 • Somalijczyk odpowiedzialny za katastrofę koło Lampedusy?

  Somalijczyk odpowiedzialny za katastrofę koło Lampedusy?

  Włoska policja aresztowała Somalijczyka, który najprawdopodobniej zorganizował tragiczny w skutkach "przerzut" imigrantów z Afryki 3 października.
 • PE: Lampedusa powinna być punktem zwrotnym

  PE: Lampedusa powinna być punktem zwrotnym

  Niedawna tragedia u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusy, gdzie zatonął statek z setkami nielegalnych imigrantów, powinna być punktem zwrotnym w polityce migracyjnej UE, aby podobna katastrofa nigdy się nie powtórzyła - zaapelowali w środę eurodeputowani.
 • Tragedia na Lampedusie. "Nie chcemy niczego odbierać Polsce"

  Tragedia na Lampedusie. "Nie chcemy niczego odbierać Polsce"

  W obliczu napływu imigrantów do Włoch i na Maltę coraz głośniejsze stają się apele o wzmocnienie unijnej agencji ochrony granic Frontex. Pojawiają się propozycje stworzenia na południu UE drugiego biura operacyjnego agencji, która ma siedzibę w Warszawie.
 • Katastrofy statków z imigrantami: Apele o podjęcie akcji przez UE

  Katastrofy statków z imigrantami: Apele o podjęcie akcji przez UE

  Po katastrofach statków z imigrantami władze Włoch i Malty, sekretarz generalny ONZ i unijni komisarze apelują o podjęcie wspólnej akcji UE, która zagwarantuje bezpieczeństwo na Morzu Śródziemnym i ureguluje kwestie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
 • Włochy: Nowy bilans katastrofy koło Lampedusy

  Włochy: Nowy bilans katastrofy koło Lampedusy

  Do 359 wzrosła liczba ofiar katastrofy statku z imigrantami, który zatonął po pożarze u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa 3 października. W sobotę wyłowiono z morza następnych 20 ciał uchodźców.

Filmy - Lampedusa (1)

 • Marzą o życiu w Europie. „Chcemy od was pomocy"

  Młody Somalijczyk Abdenadżib właśnie przybył na włoską wyspę Lampedusę, która dla tysięcy imigrantów z Afryki jest bramą do lepszego świata. Szlak, jaki pokonał, wiódł przez Kenię, Ugandę, Sudan Południowy, Sudan i Libię. W Trypolisie Abdenadżib wsiadł na łódź wraz z kilkuset innymi osobami, mając świadomość, że być może nie dopłynie do włoskiej ziemi. Morze Śródziemne pochłonęło już wielu desperatów próbujących przedostać się na przepełnionych łodziach do Europy... Abdenadżib miał jednak szczęście. Bezpiecznie dotarł na Lampedusę, gdzie przebywa obecnie w ośrodku dla nieletnich uchodźców. Wie, że ryzyko, które podjął, opłaciło się. „Uciekłem, bo bałem się islamistów. Chcę od was pomocy, chcę się też tutaj uczyć” – mówi. Z Włoch planuje udać się do Norwegii i tam rozpocząć nowe życie. Takich jak on są tysiące. Nasilony napływ afrykańskich imigrantów to problem, z którym niebawem będzie musiała się zmierzyć już nie tylko maleńka Lampedusa, ale i cała Europa.