InteriaTV - kwota wolna od podatku

Filmy - Kwota wolna od podatku (13)

 • Kto dostaje rentę może stracić na zmianie kwoty wolnej od podatku

  Polityka gospodarcza w Polsce jest słabo skoordynowana z polityką społeczną. Podwyższenie kwoty wolnej przyniesie rozczarowanie rencistce, która podejmie pracę na pół etatu.
 • Na nowej kwocie wolnej od podatku zyska niewielu Polaków. Głównie będą to rodzice samotnie wychowujący dzieci

  Według ekspertów, zmiany okażą się korzystne dla kilku grup społecznych, np. studentów lub osób na tzw. śmieciówkach, bez stałego etatu. Warunkiem kwoty wolnej od podatku będą dochody nie wyższe, niż 1190 zł brutto miesięcznie. Wyjątki obejmą osoby rozliczające się wspólnie z dziećmi lub z bezrobotnymi małżonkami.
 • Spór o kwotę wolną od podatku. Czy o to chodziło Trybunałowi Konstytucyjnemu?

  Decyzje Parlamentu dotyczące kwoty wolnej nie są uproszczeniem systemu podatkowego i nie zachęcają do aktywności zawodowej. Czy o takie właśnie zmiany w systemie podatkowym chodziło Trybunałowi Konstytucyjnemu, gdy orzekał, że kwota wolna musi być podwyższona? O takich wątpliwościach mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. I podaje przykład kolejnego kraju nastawionego bardzo pro socjalnie, który chce wprowadzić zmiany, ale idące w innym kierunku niż to robi Polska.
 • Prezydent Andrzej Duda o kwocie wolnej od podatku

  "Uważam, że kwota wolna powinna być podwyższana i to przede wszystkim dla tych, którzy zarabiają najmniej, ponieważ dla nich to będzie najbardziej odczuwalne (...) Liczę, że to podwyższenie jeszcze w tym roku nastąpi." - mówił dla Interii prezydent Andrzej Duda o kwocie wolnej od podatku.
 • Kulesza (Kukiz15) o obietnicach PiS i niepodwyższeniu kwoty wolnej od podatku (TV Interia)

  Kulesza (Kukiz15) o obietnicach PiS i niepodwyższeniu kwoty wolnej od podatku (TV Interia)
 • Halicki (PO) o realizacji obietnic wyborczych przez PiS (TV Interia)

  Halicki (PO) o realizacji obietnic wyborczych przez PiS (TV Interia).
 • Kwota wolna od podatku ma być powiązana z minimum egzystencji

  Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny brak waloryzacji kwoty zmniejszającej podatek oznacza, że w przyszłości będzie ona rosnąć, co oznacza mniejszy podatek przynajmniej dla części społeczeństwa. Może to zmniejszyć wpływy do budżetu państwa i kas samorządów. Zdaniem ekspertów kwota wolna od podatku powinna rosnąć stopniowo, a powiązanie jej z minimum egzystencji ma być korzystne dla najbiedniejszych. – Trybunał Konstytucyjny zakwestionował brak mechanizmu waloryzacji kwoty zmniejszającej podatek, a więc kwoty, która od ponad siedmiu lat utrzymuje się na stałym poziomie, czyli 556,02 zł. To kwota, o którą każdy, kto płaci podatek progresywny, może zmniejszyć podatek w rocznym rozliczeniu z fiskusem – mówi Anna Misiak, szef zespołu ds. podatków osobistych, doradca podatkowy w kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Ta kwota jest o tyle istotna, że ma przełożenie również na kwotę wolną od podatku.
 • Łopiński: Podniesienie kwoty wolnej być może tylko dla najuboższych

  Prezydencki minister Maciej Łopiński nie wyklucza w rozmowie z PAP, że podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej nie będzie dotyczyć wszystkich, ale tylko osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Dodaje, że prace nad tym projektem wciąż trwają.
 • Sadurska: Pierwsze ustawy prezydenta jeszcze we wrześniu - wiek emerytalny i kwota wolna od podatku

  „Prezydent spełni swoją obietnicę i złoży dwa projekty ustaw. Będziemy chcieli to zrobić we wrześniu” – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. „To projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku” – dodaje. Pytana o to, co wydarzyło się na Westerplatte, odpowiada: „Ze strony pana prezydenta nie ma żadnego napięcia. Kiedy prezydent wychodził, to skinienie głową było, szkoda, że pani premier była wtedy odwrócona plecami” – komentuje Sadurska. Prezydent ma żal do premier? „To Ewa Kopacz może mieć żal do prezydenta, że wygrał wybory” – mówi gość Kontrwywiadu. Minister pytana o spotkanie Duda-Kopacz odpowiada: „Na razie prezydent spotyka się z tymi ministrami, których kompetencje należą również do prerogatyw prezydenta”. Na pytanie o to, czy referendum zaproponowane przez prezydenta Dudę dojdzie do skutku, odpowiada: „Dopóki piłka w grze, to wszystko może się zdarzyć”. „Jeżeli PO nie chce zauważyć 6 mln podpisów pod wnioskami referendalnymi, to mnie jest tylko z tego powodu przykro” – dodaje.
 • Podniesienie kwoty wolnej od podatku może oznaczać wpływy do budżetu mniejsze o 20 mld zł

  Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oznacza, że w kieszeni najbiedniejszych podatników zostanie 900 zł. Przełoży się to na niższe wpływy do budżetu nawet o 20 mld zł, jednak część pieniędzy wróci do budżetu w postaci podatków obrotowych – akcyzy i VAT. W Polsce kwota wolna od podatku jest jedną z najniższych w Europie, w ciągu dziesięciu lat wzrosła zaledwie o 11 proc. W efekcie podatek dochodowy płacą również osoby, których dochody nie przekraczają minimum egzystencji. – Dzisiaj kwota wolna od podatku, którą ma prawo uwzględnić każdy z podatników przy rozliczeniu rocznym, wynosi 3091 zł. Zgodnie z deklaracjami prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości miałaby ona ulec istotnemu podwyższeniu, mówi się o poziomie 8 tys. zł – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Puncewicz, doradca podatkowy Crido Taxand. – Mamy 24 mln podatników i ulga będzie dotyczyła każdego z nich. Możliwe do osiągnięcia będzie nawet 900 zł, ale dla tych osób, których odchody roczne osiągają ten poziom minimalny – co najmniej 8 tys. zł.