kurs franka szwajcarskiego

Artykuły - Kurs franka szwajcarskiego (46)

 • Blaski i cienie franka szwajcarskiego

  Blaski i cienie franka szwajcarskiego

  Kiedy 15 stycznia 2015 r. ok. godziny 10:38 kurs franka szwajcarskiego nagle wzmocnił się o 20 proc., jeden z internautów napisał: "teraz Szwajcar kupi sobie Iphone’a płacąc za niego 20 proc. mniej, a jego kolega w Polsce musi za kolejną ratę kredytową zapłacić 20 proc. więcej". Cóż, potęga i blask franka są nam dobrze znane. A jego cienie lub nawet - ciemne strony?
 • Frank coraz droższy, raty mocno w górę

  Frank coraz droższy, raty mocno w górę

  Kurs szwajcarskiej waluty pnie się i dziś już dotknął poziomu 4,35 zł. To jest zła wiadomość dla frankowiczów, bo ich raty idą w górę.
 • Drożeje frank, rośnie rata kredytowa

  Drożeje frank, rośnie rata kredytowa

  Wraz z nasileniem się pandemii koronawirusa indeksy giełdowe pikują, a drożeje frank szwajcarski. W czwartek kurs CHF/PLN na rynku międzybankowym sięgnął już 4,12 i jest najwyższy od trzech lat.
 • Nie powinno dojść do panicznej wyprzedaży polskiej waluty

  Nie powinno dojść do panicznej wyprzedaży polskiej waluty

  W ostatnich tygodniach złoty tracił do większości walut, a istotnym wyjątkiem był jedynie funt brytyjski. Kurs dolara amerykańskiego oscylował w granicach 3,90 zł, a kurs franka szwajcarskiego zbliżył się do 4 zł.
 • Nerwowość na rynku walutowym. Co z kursem franka szwajcarskiego?

  Nerwowość na rynku walutowym. Co z kursem franka szwajcarskiego?

  W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy mocny wzrost kursu franka względem złotego. - Druga połowa sierpnia przyniosła na szczęście stabilizację sytuacji, ale na bardzo duże umocnienie złotego wobec szwajcarskiej waluty bym nie liczył - prognozuje główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.
 • Czy kurs franka uderzy mocniej we frankowiczów?

  Kurs franka szwajcarskiego wzrósł do poziomu 3,80 zł. To duża zmiana dla frankowiczów w porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy. Czego powinni się spodziewać w kolejnych miesiącach?
 • Bankom nie zależy na zmniejszeniu portfela frankowego?

  Bankom nie zależy na zmniejszeniu portfela frankowego?

  Kurs franka szwajcarskiego spadł w tym tygodniu poniżej 3,50 zł. Raczej nie jest to kurs, który zachęci do przewalutowania kredytu hipotecznego na złote, ale może skłonić część kredytobiorców do nadpłaty rat, co powinno być korzystne dla samych banków, bo zmniejszyłoby portfel w helweckiej walucie i ryzyko z nim związane. Okazuje się jednak, że nie wszystkim bankom na tym zależy, bo niektóre nie tylko nie ułatwiają takiej operacji, ale wręcz zniechęcają klientów pobierając za to dodatkowe prowizje i opłaty (np. za aneks).
 • Frankowicze dostali prezent na gwiazdkę

  Frankowicze dostali prezent na gwiazdkę

  Kurs franka szwajcarskiego spadł poniżej poziomu 3,58 zł, czyli jest najniższy od tzw. czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.). Z wyliczeń Expandera wynika, że przy takim kursie i dzięki rekordowo niskim stopom procentowym w Szwajcarii, rata kredytu w CHF będzie najniższa aż od lipca 2011 r. Co ciekawe, będzie ona jedynie o 88 zł wyższa niż rata początkowa, czyli wyliczona przez bank w procesie udzielania kredytu.
 • Raty części kredytów we frankach znów niższe niż w złotych

  Raty części kredytów we frankach znów niższe niż w złotych

  Kurs franka szwajcarskiego spadł do dawno już niewidzianego poziomu 3,62 zł. Niższe są więc raty i zadłużenie kredytów w tej walucie. Co ciekawe, z wyliczeń Expandera wynika, że w niektórych przypadkach rata kredytu w CHF spadła już poniżej tej dla kredytu w PLN.
 • Kredyty walutowe: Dziesięć lat z frankiem

  Kredyty walutowe: Dziesięć lat z frankiem

  Prezydencki projekt ustawy mającej przybliżyć rozwiązanie problemu kredytów walutowych, został skierowany do Sejmu niemal równo w dziewiątą rocznicę ustanowienia przez kurs franka szwajcarskiego najniższego w historii poziomu. Przeciętny kredytobiorca znajduje się w połowie okresu spłaty zadłużenia. Łatwo dokonać jej bilansu, trudniej o prognozę na następną połowę.

Filmy - Kurs franka szwajcarskiego (5)

 • Frank szwajcarski będzie rekordowo drogi w tym roku

  Kurs franka szwajcarskiego przekroczył 4,30 zł. Przez prawie trzydzieści lat podrożał o 296 proc. wobec polskiej waluty. Dla frankowiczów wielką stratą jest, że nie znaleźliśmy się w strefie euro. Czy frank będzie tak drogi przez wiele miesięcy?
 • Dolar jest silny, to będzie zmartwieniem nie tylko frankowiczów

  Początek roku jest bardzo dobry dla amerykańskiego dolara. Dolar jest najdroższy od ponad dwóch miesięcy. To powód do zmartwień nie tylko dla frankowiczów. Dolar jest drogi. Kurs dolara wzrósł do 3,92 zł.
 • Frankowicze nie zyskają na wojnach handlowych

  Ostatnie tygodnie nie były dobre dla złotego. Widać to szczególnie w kursie wobec franka szwajcarskiego i dolara. Frankowicze mają powody do zmartwień. Frank kosztuje już regularnie powyżej 4 zł. Kurs dolara zbliża się do tej bariery. I nie bardzo widać powody do zmian.
 • To przez franka zagraniczne wakacje okazały się dla nas drogie

  Zagraniczne wakacje okazały się droższe niż planowaliśmy. Złoty osłabił się dużo bardziej niż inne waluty naszego regionu. Powodem jest spór o kredyty frankowiczów. Nasza waluta była przez wiele miesięcy stabilna, szczególnie wobec euro, gdy ten kurs zamarł w okolicach 4,25 zł za euro. Jednak w ostatnich tygodniach złoty mocno tracił. Tegoroczne wakacje okazały się wyjątkowe bo złoty tracił jednocześnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Kurs franka przekroczył 4,0 zł.