kredytobiorca

Artykuły - Kredytobiorca (202)

 • "DGP": Klientom opłaciło się spłacić kredyt przed czasem

  "DGP": Klientom opłaciło się spłacić kredyt przed czasem

  Banki z bólem, ale dostosowały się do wymogu wynikającego z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Prezydencki projekt jeszcze bardziej obniży oprocentowanie lokat

  Prezydencki projekt jeszcze bardziej obniży oprocentowanie lokat

  Jak wynika z szacunków Open Finance, fundusz wsparcia kredytobiorców może kosztować banki około 2-3 mld złotych rocznie. Koszty te paradoksalnie pewnie znowu pokryją przede wszystkim posiadacze lokat.
 • Złe wieści dla kredytobiorców - wzrost stóp procentowych

  Złe wieści dla kredytobiorców - wzrost stóp procentowych

  Wiele wskazuje na to, że dobre czasy dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale także osób, które chcą się kredytować, by kupić mieszkanie - kończą się. Po ponad 2 latach skończył się czas niskich cen w Polsce, czyli deflacji. Wróciła inflacja - ceny znów idą w górę, a to oznacza, że prędzej czy później w górę pójdą także stopy procentowe NBP.
 • Zapowiada się trudny rok dla banków. Klienci muszą się liczyć z dodatkowymi obciążeniami

  Zapowiada się trudny rok dla banków. Klienci muszą się liczyć z dodatkowymi obciążeniami

  W minionym roku sektor bankowy mierzył się z wieloma wyzwaniami, jak wprowadzenie podatku bankowego, historycznie niskie stopy procentowe, zawirowania wokół kredytów hipotecznych we frankach i nowe wymogi regulacyjne. Złożyły się one na zaostrzenie polityki kredytowej, wyższe marże i opłaty po stronie konsumentów. Zdaniem ekspertów w 2017 roku klienci w dalszym ciągu będą obłożeni dodatkowymi opłatami, zmniejszyć się może za to dostępność kredytów hipotecznych.
 • Co drugi kredytobiorca może mieć problem z uzyskaniem finansowania na zakup bądź remont nieruchomości. Propozycja implementacji Dyrektywy MCD szkodząca interesom polskiego konsumenta

  Co drugi kredytobiorca może mieć problem z uzyskaniem finansowania na zakup bądź remont nieruchomości. Propozycja implementacji Dyrektywy MCD szkodząca interesom polskiego konsumenta

  Drastyczne zmniejszenie dostępu do kredytów hipotecznych - to jeden ze skutków wprowadzenia ustawy implementującej Dyrektywę MCD w obecnym kształcie. Dokument od kilku miesięcy procesowany przez Ministerstwo Finansów, lada dzień trafi pod obrady Sejmu. Niektóre zapisy w rzeczywistości ograniczą dostęp do kredytów hipotecznych około połowie kredytobiorców, uderzając szczególnie w mieszkańców mniejszych miejscowości. Likwidując im możliwość bezpłatnego porównania ofert konkurencyjnych banków, zwiększą także ryzyko wyboru niekorzystnego produktu.
 • Kolejna wygrana frankowicza z bankiem

  Kolejna wygrana frankowicza z bankiem

  Ponad 3 tys. zł będzie musiał zwrócić kredytobiorcy jeden z banków. Sąd uznał bowiem, że bezpodstawnie pobrał z jego konta składki na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
 • Poradnik dla zadłużonych (odc. 6): Spory sądowe kredytobiorca vs. bank - jak to wygląda obecnie w Polsce?

  Poradnik dla zadłużonych (odc. 6): Spory sądowe kredytobiorca vs. bank - jak to wygląda obecnie w Polsce?

  Moim celem w tworzeniu kolejnych odcinków Poradnika jest m.in. pokazanie prawdziwego oblicza instytucji finansowych. Nie tego, które znamy z reklam, kiedy to młodzi, piękni i zawsze uśmiechnięci pracownicy banku zachęcają telewidzów do zakupu jakiegoś produktu kredytowego. Aż miło popatrzeć, ileż tam jest bon tonu i szacunku okazywanego klientom.
 • Trwają prace nad propozycjami pomocy dla kredytobiorców walutowych. Zabezpieczeniem dla nich może być ustalenie kursu maksymalnego

  Trwają prace nad propozycjami pomocy dla kredytobiorców walutowych. Zabezpieczeniem dla nich może być ustalenie kursu maksymalnego

  Zwrot określonej części spreadów walutowych z przeszłości, możliwość oddania mieszkania w zamian za umorzenie kredytu oraz przewalutowanie - to obszary, które należy wziąć pod uwagę, próbując rozwiązań problemy spłacających kredyt w walutach obcych - uważa Sławomir Horbaczewski, członek prezydenckiego zespołu ds. projektu ustawy o kredytach walutowych. W jego opinii ważnym narzędziem byłoby także wprowadzenie tzw. kursu maksymalnego.
 • BGK: Banki wypłaciły 6,6 mln zł dla najgorzej sytuowanych kredytobiorców

  BGK: Banki wypłaciły 6,6 mln zł dla najgorzej sytuowanych kredytobiorców

  Banki wypłaciły dotąd kredytobiorcom hipotecznym w najtrudniejszej sytuacji finansowej 6,6 mln zł i zarejestrowały w sumie 293 umowy - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • Felieton: Stworzyliśmy finansowego Frankensteina!

  Felieton: Stworzyliśmy finansowego Frankensteina!

  Obserwując przebieg wydarzeń po ubiegłorocznym "czarnym czwartku", kiedy to kurs franka gwałtownie poszybował do góry, mam wrażenie, że od tego dnia jesteśmy w stanie wojny. Z jednej strony barykady atakują frankowicze - jest to grupa o liczebności ponad 1,5 mln naszych rodaków; brałem tu pod uwagę kredytobiorców frankowych wraz z ich rodzinami. Ich przeciwnikiem jest ledwie garstka banków, głównie z zagranicznym kapitałem, które odpowiedzialne są za frankowe szaleństwo. Mimo tak znaczącej przewagi liczebnej i prowadzenia walki "na naszym terenie", frankowicze, jak na razie, przegrywają z kretesem.

Filmy - Kredytobiorca (5)

 • Banki nie będą już mogły tak łatwo żerować na niewiedzy kredytobiorców

  Brałeś kiedyś kredyt hipoteczny? Procedura jego udzielania była nieczytelna? Sam produkt był skomplikowany? Kredytodawca, wykorzystując twoją niewiedzę, próbował ci sprzedać wraz z nim inny, powiązany, produkt, np. ubezpieczenie? Brzmi znajomo.
 • Dane z Biura Informacji Kredytowej dostępne na poczcie

  Do tej pory Biuro Informacji Kredytowej było dostępne tylko online i w jednym Centrum Obsługi Klienta w Warszawie. Dzięki współpracy z Grupą Poczty Polskiej jesteśmy dostępni w ponad 800 placówkach. Takie ułatwienie pierwszego kroku w założeniu konta czy nawet w skorzystaniu z produktów jednorazowych to duża dogodność dla klientów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.
 • Ryszard Petru o antylichwiarskim projekcie PiS

  Kredytobiorca powinien znać prawdziwy koszt kredytu, ale jego ustawowe ograniczenia nigdy nie będą skuteczne - tak Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich komentuje PiS-owski projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim i kodeksie wykroczeń. Jego zdaniem proponowane regulacje nie pomogłyby ludziom potrzebującym, a nawet jeszcze bardziej by im zaszkodziły. Nadal pożyczaliby pieniądze na wysoki procent, tyle że w szarej strefie.
 • ZBP: Zamiast programu Mieszkania dla Młodych kasy oszczędnościowo-kredytowe

  Związek Banków Polskich chce powołania w Polsce kas oszczędnościowo-kredytowych, które zajmowałyby się tylko jednym - wsparciem w nabyciu własnego mieszkania. Dzięki umowie oszczędnościowo-kredytowej klienci, którzy oszczędzaliby na mieszkanie, mogliby uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe. - Autorzy programu Mieszkanie dla Młodych szacują, że w skali roku może skorzystać z niego od dwudziestu kilku do trzydziestu kilku tysięcy młodych ludzi. To nie jest poziom wsparcia, który powoduje zmiany jakości na rynku inwestycji mieszkaniowych, na rynku kredytowania - uważa Jacek Furga, szef Komitetu ds. finansowania Nieruchomości ZBP.