Kosmos

Artykuły - Kosmos (577)

Filmy - Kosmos (24)

 • Radzieccy kosmonauci

  Radzieckie plany podboju kosmosu często przybierały zadziwiającą postać. Już w 1964 roku na statku kosmicznym Woschod-1 w niebo wzbiła się trójka kosmonautów… bez skafandrów.
 • Kosmiczny warzywnik. Czy to możliwe?

  Jakiś czas temu chińska sonda wylądowała na Księżycu, po jego niewidocznej z Ziemi stronie. Kilka dni po tym wydarzeniu Chińczycy pochwalili się zdjęciem, na którym ziarenko bawełny, które sonda zabrała ze sobą w kosmos, zakiełkowało. Czy to możliwe? – Okazało się, że prawdopodobnie ta fotografia pochodzi z kontrolnego eksperymentu przeprowadzonego na Ziemi – powiedział Karol Wójcicki, popularyzator nauki. Czy jest szansa na pola uprawne w kosmosie? Wyjaśnił to Leszek Orzechowski, architekt kosmiczny. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Karol Wójcicki o podboju kosmosu przez człowieka

  Czy jest szansa wylądowania człowieka na Marsie? Popularyzator astronomii Karol Wójcicki opowiedział o wyścigu państw w podbojach kosmosu. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Lody Antarktydy skurczyły się do prawie najniższego poziomu w historii. Szokujące zdjęcia z kosmosu

  Antarktyda. Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie spadł do drugiego najniższego poziomu odkąd prowadzone są badania – donoszą naukowcy z Wydziału Antarktycznego australijskiego ministerstwa środowiska. "Pokrywa lodowa jest niezwykle istotna ze względu na jej wpływ na globalne zmiany klimatu i jest też miejscem, na którym żyje wiele gatunków – od mikroorganizmów, aż po walenie" – wyjaśnił badacz Antarktyki, dr Bob Massom. Przyczyna zmniejszania się zasięgu lodu nie została jeszcze wykryta. Najniższy punkt w tym roku został osiągnięty 18 lutego. Od tego czasu pokrywa lodowa ponownie się formuje i rozszerza. Historycznie najniższy zasięg lodu Antarktydy miał miejsce w marcu 2017.