Kościół katolicki

Artykuły - Kościół katolicki (50)

Filmy - Kościół katolicki (10)

 • Ks. Paweł Rytel-Andrianik w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM

  Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM odpowiadał na pytania Marcina Zaborskiego. Rzecznik odniósł się m.in. do historii, według której papież Franciszek miał powiedzieć homoseksualnemu mężczyźnie, że "papież kocha go takim, jakim jest". „Tak jak rzecznik Stolicy Apostolskiej nie komentował tych słów, tak samo ja nie mogę komentować rozmów prywatnych” - uznał.
 • Wielka wina Kościoła. Ofiarą padło 30 tysięcy dzieci

  43 lata – tyle musiała czekać Ritje, by móc po raz pierwszy przytulić swojego syna… Od lat 50-tych do 80-tych ubiegłego wieku niezamężne Belgijki, które zaszły w ciążę, były w wielu przypadkach wysyłane przez swoich bliskich do placówek związanych z Kościołem katolickim. Pozostawały tam w ukryciu aż do dnia porodu – a po porodzie zmuszano je, by oddawały dzieci do adopcji. Taki właśnie los spotkał Ritje. - Zabrali go od razu po tym, jak przyszedł na świat. Nawet go nie zobaczyłam. Zakryli go pieluszkami – mówi kobieta, która urodziła swojego syna jako 20-latka. Dziś Ritje walczy o prawdę i sprawiedliwość w imieniu matek takich jak ona. Szacuje się, że belgijskim kobietom mogło zostać odebranych nawet 30 tysięcy dzieci! Wiele z nich – teraz już dorosłych – próbuje dziś poznać swoją historię i odkryć swoje prawdziwe korzenie. Pod koniec 2014 r. belgijski episkopat stwierdził, że Kościół katolicki w tym kraju nie poczuwa się do winy w tej bulwersującej sprawie. Później jednak hierarchowie obiecali, że będą się starali wyjaśnić, co stało się w obwinianych instytucjach.
 • Czy religia ma przyszłość?

  Sto lat temu socjologom wydawało się, że religia zniknie. Tymczasem religia ma się świetnie i za kolejny wiek pewnie też tak będzie – mówi dr Radosław Tyrała, socjolog z Wydziału Humanistycznego AGH, autor książki „Bez Boga na co dzień”. – Współczesna Europa jest swoistą wyspą sekularyzacji na morzu coraz bardziej religijnego świata. To morze to bardzo religijne USA, to wojujący islam, to ruchy ewangelikalne. Z drugiej strony, Europejczycy wykazują przywiązanie nie tyle do religijności, co tak zwanej duchowości. A jaka przyszłość czeka Kościół katolicki? – Watykan ugiął się już w wielu kwestiach, takich jak akceptacja ewolucji. Problemem pozostaje wciąż nauka społeczna Kościoła. – mówi dr Tyrała. – Nawet papież Franciszek, kreowany na liberała, nie kwapi się do reform. Może czeka nas więc kolejna fala katolickiej kontrreformacji? Zainteresował cię ten temat? Kliknij po więcej! Czy roboty przyszłości będą wyposażone w moralność? Kiedy nadejdzie nowa epoka lodowcowa? Czy zabiją nas nowe superwirusy? Robot zamiast partnera? Seks i prokreacja za 100 lat Koniec tradycyjnej rodziny jest bliski! Jakie formy zajmą jej miejsce?
 • Włochy. Kościół i mafia

  Mafijni bossowie we Włoszech z upodobaniem biorą udział w kościelnych uroczystościach, chociaż papież Franciszek niedawno wykluczył ich ze wspólnoty wiernych i potępił ich działalność. Słowa Ojca Świętego mocno ich jednak dotknęły. Na południu Włoch żaden mafioso nie może sobie bowiem pozwolić na to, by mieć za wroga księdza czy biskupa. Organizacje przestępcze, takie jak słynna 'Ndrangheta, łączą bliskie związki z Kościołem katolickim, a bossowie lubią podkreślać swoją religijność. Od wieków prowadzili swoje interesy pod bokiem i z błogosławieństwem duchownych. Ekskomunikowanie mafiosów przez papieża Franciszka stopniowo mobilizuje jednak włoski Kościół i społeczeństwo do walki z podziemnym światem. Przedstawiciele kleru zaczynają uświadamiać sobie, że to właśnie oni mogą stać się siłą napędową w zwalczaniu mafii, której działalność nie ma wszak nic wspólnego z Ewangelią.