korporacje

Artykuły - Korporacje (104)

 • Europejski model pozwów zbiorowych; konsumenci dostaną broń przeciw korporacjom

  Europejski model pozwów zbiorowych; konsumenci dostaną broń przeciw korporacjom

  Parlament Europejski w tym tygodniu zatwierdził nowe przepisy, które pozwolą grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w UE. To odpowiedzi na skandale związane z naruszeniami praw konsumentów przez wielkie korporacje.
 • Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

  Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

  Japońskie marki zbudowały swoje imperia na produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, tzw. hardware’u. Rewolucja cyfrowa zmieniła jednak oblicze elektroniki poprzez zwielokrotnienie aplikacji i funkcjonalności urządzeń. Nośnikiem wartości jest obecnie "software".
 • Roczny płatny urlop? To nie wymysł, a inwestycja na przyszłość

  Roczny płatny urlop? To nie wymysł, a inwestycja na przyszłość

  Urlop "sabbatical" - to w najprostszym rozumieniu płatny urlop, trwający od kilku tygodni do kilku miesięcy. Coraz częściej spotykany w zagranicznych korporacjach, nieśmiało pojawia się na polskim rynku. Czym jest, jak pomaga i jak go zdobyć.
 • Praca u Polaka – czy to obciach?

  Praca u Polaka – czy to obciach?

  W powszechnej opinii, praca w polskiej firmie raczej nie była do tej pory powodem do dumy. Fora internetowe i grupy w mediach społecznościowych pełne są krytycznych wpisów na temat „polskiego stylu zarządzania”.
 • Pracownicy nie lubią strategicznych zmian!

  Pracownicy nie lubią strategicznych zmian!

  Wyznaczenie nowych, strategicznych kierunków działania firmy często napotyka na opór pracowników. Zatrudnieni od wielu lat, nawet najlepsi fahcowcy, bywają konserwatywni i nie popierają radykalnych zmian.
 • KE proponuje "Nowy Ład" dla konsumentów, by wzmocnić ich wobec korporacji

  KE proponuje "Nowy Ład" dla konsumentów, by wzmocnić ich wobec korporacji

  KE zaproponowała w środę nowe przepisy, których celem jest wzmocnienie praw konsumentów wobec firm. Bruksela chce m.in. umożliwiać dochodzenie rekompensat zbiorowych od przedsiębiorstw. To pokłosie afery Volkswagena, która pokazała słabość rozwiązań w UE.
 • Parlament Europejski chce, by korporacje płaciły podatki tam, gdzie wypracowały zyski

  Parlament Europejski chce, by korporacje płaciły podatki tam, gdzie wypracowały zyski

  Parlament Europejski (PE) przyjął przepisy, dzięki którym korporacje międzynarodowe będą płacić podatki tam, gdzie wypracowały zyski. Nowe prawo ma zapobiec wykorzystywaniu przez nie luk prawnych w celu transferu zysków do państw UE o niższych podatkach.
 • ONZ chce lepszej ochrony praw człowieka w starciu z globalnym biznesem. Trwają prace nad traktatem w tej sprawie

  ONZ chce lepszej ochrony praw człowieka w starciu z globalnym biznesem. Trwają prace nad traktatem w tej sprawie

  Organizacja Narodów Zjednoczonych chce, by globalne korporacje brały w swych działaniach pod uwagę aspekt praw człowieka i dąży do wypracowania międzynarodowego traktatu dotyczącego odpowiedzialności tych podmiotów. Traktat miałby stworzyć mechanizmy, które umożliwią dochodzenie swoich roszczeń przez zwykłych obywateli czy lokalne społeczności. Polska jest w tej chwili jednym z państw, które najszybciej wdrażają ONZ-owskie wytyczne dotyczące praw człowieka w biznesie.
 • Najbogatsze firmy będą musiały ujawnić majątek i gdzie płacą podatki

  Najbogatsze firmy będą musiały ujawnić majątek i gdzie płacą podatki

  Europosłowie chcą, by międzynarodowe korporacje ujawniały podatki płacone w krajach, w których działają. Firmy działające w UE powinny udostępniać informacje o swoich zasobach i płaconych wszędzie na świecie podatkach - zdecydował we wtorek Parlament Europejski przyjmując stanowisko wobec zaproponowanych przez KE zmian w przepisach. Przepisy będą dotyczyć firm międzynarodowych o obrotach powyżej 750 milionów euro. Ma to być kolejny krok w walce z unikaniem opodatkowania przez globalne przedsiębiorstwa.
 • Najpóźniej we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach

  Najpóźniej we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach

  Dla dużych polskich przedsiębiorstw oszczędzanie energii nie jest już proekologicznym gestem, ale obowiązkiem. Wprowadzone w ubiegłym roku prawo nakłada na nie wymóg regularnego poddawania się audytom efektywności energetycznej. Na przeprowadzenie pierwszej kontroli firmy mają czas do końca września. Ten obowiązek może być szansą na osiągnięcie znacznych oszczędności. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, dzięki nowoczesnym technologiom w gospodarce można podnieść efektywność energetyczną o jedną czwartą.

Filmy - Korporacje (2)

 • ABSL Start-Up Challenge

  ABSL Start-Up Challenge to wyjątkowy konkurs, organizowany przez ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce, w którym skupionych jest ponad 200 firm - łącznie z takimi światowymi gigantami jak Procter&Gamble, Google czy UBS. Kto w tym roku był największym odkryciem? Jakie pomysły zachwyciły jurorów? Zobaczcie naszą relację z ABSL Start-Up Challenge 2018!
 • Korporacje stawiają na jogę dla pracowników. Godzina ćwiczeń pozwala się pozbyć bólów kręgosłupa i zredukować stres

  Pracodawcy mają coraz większą świadomość, że zdrowy i zadowolony pracownik jest bardziej aktywny, a tym samym uzyskuje w pracy lepsze efekty. Dlatego niektóre firmy stawiają na zajęcia sportowe, m.in. na jogę. Taka forma ćwiczeń to bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej że do organizacji zajęć w miejscu pracy nie jest konieczna w pełni wyposażona sala ani profesjonalny sprzęt. Korzyści jest wiele, bo joga nie tylko redukuje stres i odciąża kręgosłup, lecz także poprawia krążenie i wzmacnia układ odpornościowy. – Osoba pracująca w korporacji w trybie etatowym wiele godzin dziennie siedzi za biurkiem, więc często ma dolegliwości związane z kręgosłupem. W wyniku przeciążenia kręgosłupa związanego z długotrwałym utrzymywaniem jednej pozycji odzywają się dyskopatie. Mięśnie grzbietu są bardzo osłabione, zarówno tułów, jak i kręgosłup nie są w stanie pełnić prawidłowo swojej funkcji. Kolejne przypadłości, które mogą się pojawić w wyniku pracy za biurkiem, to dolegliwości ze strony układu krążenia – mówi Małgorzata Baranowska, właścicielka szkoły jogi.