Fakty - Kontrwywiad

Artykuły - Kontrwywiad (61)

 • Rafał Bochenek: Działalność KE wobec polskiego rządu budzi wątpliwości

  Rafał Bochenek: Działalność KE wobec polskiego rządu budzi wątpliwości

  "Odpowiedź do Komisji Europejskiej nie została wysłana. Pismo od Komisji jest robocze, a termin, który został wyznaczony na odpowiedź, to termin techniczny. Nie demonizowałbym go. Mamy swobodę" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu, Rafał Bochenek. Zdaniem rzecznika, jest pewnym nadużyciem ze strony Komisji Europejskiej, że takie działania podejmuje. "Z traktatów wynika zasada przyznanych kompetencji i organy europejskie powinny postępować w oparciu o nie. To, co robi KE wobec polskiego rządu, nie jest umocowane w traktatach i dlatego budzi tyle wątpliwości" - uważa Rafał Bochenek.
 • Dera w RMF FM: Jeśli nie będzie kompromisu ws. TK, wkroczy prezydent. To będzie ostatnia szansa

  Dera w RMF FM: Jeśli nie będzie kompromisu ws. TK, wkroczy prezydent. To będzie ostatnia szansa

  "Jak nie dojdzie do kompromisu na poziomie parlamentarnym, to prezydent wkroczy i będzie próbował rozwiązać pat wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas będzie ostatnia szansa dla naszego kraju, żeby w Pałacu Prezydenckim, z udziałem prezydenta, spotkały się wszystkie strony i ustaliły, co zrobić" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, prezydencki minister Andrzej Dera. Dodaje, że sprawy polskie powinny być rozstrzygane w Polsce. Jego zdaniem, "problemem jest to, że część opozycji nadal twierdzi, że jeśli kompromis w sprawie TK, to tylko na ich warunkach, a tak się nie buduje kompromisu".
 • Ewa Kopacz: Oni popełniają identyczne błędy jak my, ale w sposób jeszcze gorszy i bardziej rażący

  Ewa Kopacz: Oni popełniają identyczne błędy jak my, ale w sposób jeszcze gorszy i bardziej rażący

  "Kiedy słyszałam o zarzutach na sali sejmowej, to tęsknota we mnie zagościła, dlaczego nie mamy tego na papierze? Papier to jest papier - trzeba się pod tym podpisać. Jak ktoś ma wiedzę i przekonanie, że ma rację, to niech położy karty na stół" - mówi, pytania o ponad 30 zawiadomień do prokuratury po audycie, gość Kontrwywiadu RMF FM, była premier Ewa Kopacz. Dodaje, że jako były premier nie lekceważy słów obecnych ministrów, ale "półprawdy, które były głoszone z mównicy dawały obraz jednostronny, jak wszystko od początku było źle". "Mamy refleksję, że nie wszystko było okej, ale pokaże mi pan taki rząd, któremu się wszystko udało?" - pyta była premier.
 • Jarosław Gowin: Trochę się męczyłem w rządzie PO. Żałuję, że Tusk nie miał rysu Thatcher

  Jarosław Gowin: Trochę się męczyłem w rządzie PO. Żałuję, że Tusk nie miał rysu Thatcher

  Rządy PO "bagnem egoizmu, marnotrawstwa i pogardy"? "Trochę się tam męczyłem i to nieprawda, że nie widziałem zła. Zachęcam do odświeżenia sobie mojego listu do kolegów i koleżanek z PO, kiedy podjąłem decyzję, że będę kontrkandydatem Tuska. Diagnoza, która jest w nim zawarta, niestety znalazła potwierdzenie w audycie" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodaje "chciałem odnowić Platformę, mając świadomość, że dostanę solidnie w zęby startując przeciw Donaldowi Tuskowi". "Ogromnie żałuję, że Tusk nie miał w sobie rysu Thatcher. Ona też prowadziła politykę ciepłej wody w kranie, ale przygotowywała się na następną kadencję, a w niej przywróciła wielkość swojemu państwu" uważa wicepremier. Minister zaznacza, że również jako polityk PO mówił, że 26 lat wolnej Polski można było wykorzystać dużo lepiej i zdecydowanie lepiej wykorzystać 8 lat rządzenia.
 • Tomasz Siemoniak w RMF: Nawet audyt warzywniaka jest na piśmie

  Tomasz Siemoniak w RMF: Nawet audyt warzywniaka jest na piśmie

  "Tak zwany audyt to było dziwne zdarzenie. Nawet audyt warzywniaka jest na piśmie, a wczoraj nic na piśmie nie było. Dużo insynuacji, półprawd i niekompetencji po to tylko, żeby pokazać, że poprzednicy nie zrobili niczego dobrego. To nieprawda. Odniesiemy się do zarzutów. Każdą rzecz punkt po punkcie obalimy" - mówi o audycie rządów PO-PSL gość Kontrwywiadu RMF FM, były wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak z PO. Pytany o to, czy poprzedni rząd będzie się procesował z PiS-em odpowiada, że jeśli coś będzie się nadawało na materię prawną, to tak. "Macierewicz zrobił show z obrony, show z bezpieczeństwa. To zupełnie nieprzystające szefowi MON. Jego audyt to mieszanka pomówień i niekompetencji" - uważa były minister obrony. "Brak powagi Macierewicza, fale elektromagnetyczne, 20-letni doradca, nocne najścia - to wystawia jego powagę na szwank" - komentuje Siemoniak.
 • Rafał Bochenek w RMF: Relacje premier-prezes PiS są bardzo dobre

  Rafał Bochenek w RMF: Relacje premier-prezes PiS są bardzo dobre

  „Relacje premier-prezes PiS są bardzo dobre. Jeśli chodzi o wywiad prezesa, to powiedział, że nie należy popadać w samozachwyt i powinniśmy motywować się do tego, żeby skutecznie realizować program PiS” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu Rafał Bochenek. Rząd Beaty Szydło eksperymentem? „Słowa o eksperymencie potraktowałbym w szerszym kontekście. Eksperymentem był każdy rząd od początku lat 90. Był, jest i będzie” – odpowiada Bochenek. Rzecznik rządu pytany o rewolucję w PIT, składkach ZUS i NFZ odpowiada: „Trwają prace i w najbliższym czasie będziemy chcieli przedłożyć założenia tej wielkiej reformy”. „Mamy nadzieję, że premier uda się pozytywnie zaskoczyć Polaków” – komentuje. Bochenek tłumaczy, że w tym momencie trwają rozmowy z ekspertami, analizy za i przeciw, „żeby reforma wywarła pozytywne skutki dla polskiego społeczeństwa”.
 • Jarosław Zieliński: Nie powiem z ręką na sercu, że policja nie podsłuchiwała dziennikarzy

  Jarosław Zieliński: Nie powiem z ręką na sercu, że policja nie podsłuchiwała dziennikarzy

  "Gdyby pan dziś mnie zapytał, czy dziennikarze byli podsłuchiwani, to odpowiedziałbym, że nie mogę powiedzieć z ręką na sercu, że nie byli. To, co wczoraj o podsłuchach powiedział minister Kamiński, to jest jego wiedza, ale jeśli się to potwierdzi, to znaczy, że jest coś na rzeczy" - powiedział gość Kontrwywiadu radia RMF FM, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
 • Błaszczak: Nie mieliśmy wiedzy o sprawach Maja. Służby zarekomendowały tę kandydaturę

  Błaszczak: Nie mieliśmy wiedzy o sprawach Maja. Służby zarekomendowały tę kandydaturę

  "W ciągu kilku tygodni będzie gotowy projekt wyłączenia Biura Spraw Wewnętrznych z Komendy Głównej Policji i podporządkowanie go do MSWiA" – zapowiada w Kontrwywiadzie RMF FM, szef MSWiA Mariusz Błaszczak. "Teraz nadzór MSWiA nad policją jest ułomny" – uważa. "Przedstawimy projekt zmiany ustawy o policji i mam nadzieję, że Sejm, Senat i prezydent szybko to zaakceptują" – dodaje Błaszczak.
 • Beata Kempa: Niemieccy politycy chcą odwrócić uwagę od swoich problemów. Zagalopowali się

  Beata Kempa: Niemieccy politycy chcą odwrócić uwagę od swoich problemów. Zagalopowali się

  "Ataki polityków niemieckich są skrajnie nieuprawnione, a lęki podprogowe, które mamy, uprawniają nas do tego, byśmy poprosili polityków niemieckich, żeby ważyli słowa" – powiedziała gość Kontrwywiadu RMF FM, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa. "Niemcy chcą odwrócić uwagę od problemów we własnym kraju, a mają ich sporo. W dodatku na własne życzenie" – uważa gość RMF FM. Kempa dodaje, że wysocy urzędnicy unijni "mocno się zagalopowali w kwestii krytyki Polski".
 • Kazimierz Marcinkiewicz: "Szydło porządzi rok. Powinna częściej dzwonić do prezesa"

  Kazimierz Marcinkiewicz: "Szydło porządzi rok. Powinna częściej dzwonić do prezesa"

  "Beata Szydło ma dużo gorzej, niż ja miałem. Bardzo duży atak na nią został przypuszczony przez zakon PC, to ci, którzy są z Jarosławem Kaczyńskim od wieków. Oni przyszli do prezesa i namawiali go, żeby został premierem. On jednak nie chce. Przynajmniej na razie" – mówi w Kontrwywiadzie RMF FM były premier Kazimierz Marcinkiewicz. "Myślę, że kariera premier Beaty Szydło potrwa do roku. Na wiele pytań kompletnie nie odpowiada i nie ma żadnego pomysłu, a premier musi się znać na wszystkim" – uważa były premier.