koniunktura

Artykuły - Koniunktura (242)

Filmy - Koniunktura (3)

  • Szczyt koniunktury gospodarczej Polska już ma za sobą. Nadchodzi recesja?

    Nie wpadniemy nagle w recesją, ale szczyt koniunktury gospodarczej Polska ma już za sobą. Rok 2019 nie będzie tak dobry, jak poprzednie dwa lata. Wyprzedzający indeks koniunktury, czyli PMI, spadł poniżej 50 proc. Wśród menedżerów przeważa pesymizm. - Tak źle nie było od początku dekady, PMI dla polskiego przemysłu obniżył się do poziomu z jesieni 2010 r. - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Grudniowy odczyt indeksu oznacza, że mamy za sobą siódmy kolejny miesiąc, gdy PMI spada. Jeszcze rok temu optymizm przeważał. PMI wynosił 55 proc., a na koniec minionego roku był jednak o 7 pkt. proc. niższy. Spadki indeksu PMI dotyczą wielu gospodarek. Bardzo ważne są negatywne dane z Chin. Podobne sygnały napływają z krajów wschodzących. - Na polską gospodarkę będą miały coraz większy wpływ negatywne czynniki zewnętrzne, rok 2019 nie będzie tak dobry, jak dwa poprzednie lata, ale nie grozi nam, że popadniemy nagle w recesję - ocenia ekspert.
  • Osłabienie światowej koniunktury odbije się na polskim rynku, ale w umiarkowanym stopniu. W 2019 r. PKB nadal powinno rosnąć o ok. 4 procent

    W październiku po raz trzeci z rzędu polskie firmy odnotowały spadek zamówień eksportowych, i to najszybszy od sześciu lat. Wiąże się to z wyhamowaniem światowych gospodarek, zwłaszcza europejskiej, która jest największym partnerem handlowym Polski. Jednak zdaniem szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego polska gospodarka, nawet jeśli będzie rosła wolniej, to wciąż będzie to tempo wyraźnie wyższe niż w większości krajów Wspólnoty.
  • R. Sadoch (Plus Bank): W 2015 r. produkcja przemysłowa będzie rosnąć

    W 2015 roku koniunktura w polskim przemyśle powinna się poprawiać. Gospodarka niemiecka, która jest naszym głównym partnerem handlowym, prawdopodobnie będzie rosła silniej niż w 2014 roku. Wskaźniki koniunktury pokazują, że poprawia się sytuacja w polskim sektorze przemysłowym – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku.