konfiskata rozszerzona

Artykuły - Konfiskata rozszerzona (18)

 • Konfiskata megarozszerzona, czyli jak prokuratorzy przejmują pieniądze firm mimo braku uprawnień do tego

  Konfiskata megarozszerzona, czyli jak prokuratorzy przejmują pieniądze firm mimo braku uprawnień do tego

  Aby skonfiskować należące do firmy środki pieniężne, prokuratorzy muszą uzyskać wyrok sądu stwierdzający użycie jej do popełnienia przestępstwa. Oczywiście wymaga to od organów ścigania również udowodnienia przedsiębiorcy czy innemu podmiotowi posługującemu się firmą zawinienie w popełnieniu przestępstwa z użyciem przedsiębiorstwa. Od wielu lat prokuratorzy stosują jednak pewien wybieg, który pozwala im obejść te wymogi i zajmować pieniądze firmy zgromadzone na rachunku bankowym bez wyroku sądu czy postawienia komukolwiek zarzutów - wskazują je jako dowód rzeczowy w toczącej się sprawie. Sąd Okręgowy w Warszawie, orzekając 22 lipca 2020 r. na korzyść przedsiębiorcy, uznał takie działania prokuratora za praktyki nieakceptowalne, godzące w prawa i wolności obywatelskie.
 • To przestępcy mają się bać, a nie ludzie uczciwi

  To przestępcy mają się bać, a nie ludzie uczciwi

  Wolny rynek to nie wolna amerykanka. Jest naprawdę wolny, gdy rządzą nim jasne i uczciwe reguły. Na ich straży musi stać silne państwo, które szybko i stanowczo reaguje na nadużycia, a jego orężem jest dobre prawo, które skutecznie chroni uczciwych przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją ze strony przestępców. Taki cel ma wprowadzona z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości konfiskata rozszerzona. Podobny przyświeca projektowi wprowadzenia konfiskaty in rem, zwanej prewencyjną.
 • Prokuratura rozsmakowała się w konfiskacie. Przestępcy tracą majątki

  Prokuratura rozsmakowała się w konfiskacie. Przestępcy tracą majątki

  Śledczy śmiało kładą rękę na przestępczym majątku. W ubiegłym roku o ponad 600 proc. wzrosła wartość mienia, które zajęli prokuratorzy.
 • Przepisy o konfiskacie rozszerzonej: Przestępcy podatkowi tracą majątki

  Przepisy o konfiskacie rozszerzonej: Przestępcy podatkowi tracą majątki

  Prokuratorzy zajmują samochody, samoloty, biżuterię, pieniądze, akcje i udziały w firmach. Ubiegłoroczny efekt przepisów o konfiskacie rozszerzonej to ok. 500 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym - łącznie na ok. 400 mln zł.
 • Prokuratura masowo rekwiruje domy i samochody

  Prokuratura masowo rekwiruje domy i samochody

  Prawie 500 mln zł - takiej wartości mienie zajęli prokuratorzy w I połowie tego roku. To kilka razy więcej niż w analogicznych okresach w poprzednich latach, kiedy wartość dokonanych zabezpieczeń majątkowych nie przekraczała 200 mln zł.
 • Pomysł powołania komisji śledczej do spraw wyłudzenia VAT

  Pomysł powołania komisji śledczej do spraw wyłudzenia VAT

  W połowie września posłowie klubu Kukiz'15, dzięki poparciu posłów PiS, złożyli w sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Pomysł spotkał się oczywiście z entuzjazmem ministra Morawieckiego. Przy okazji rozliczeń finansowych, minister Ziobro chce konfiskować majątki i wsadzać winnych do więzienia.
 • Kolejny rodzaj oszustw - "na terminal płatniczy"

  Kolejny rodzaj oszustw - "na terminal płatniczy"

  Opolscy policjanci przestrzegają m.in. właścicieli i pracowników sklepów przed kolejnym rodzajem oszustw - "na terminal płatniczy". O sprawie poinformowały w czwartek służby prasowe opolskiej policji.
 • Kiedy trzeba wyjawić urzędowi skarbowemu majątek?

  Kiedy trzeba wyjawić urzędowi skarbowemu majątek?

  Urząd skarbowy ma prawo zapytać podatnika o posiadane mienie na etapie kontroli, postępowania podatkowego i egzekucji administracyjnej. Oświadczenia składane w toku kontroli lub postępowania podatkowego przydają się przy wymiarze podatku lub ułatwiają ustanowienie zabezpieczenia jego zapłaty. Informacje przekazywane organowi egzekucyjnemu mają pomóc w ściągnięciu długu.
 • Zmiany w kodeksie karnym - przedsiębiorca może stracić firmę i majątek

  Zmiany w kodeksie karnym - przedsiębiorca może stracić firmę i majątek

  Czy każdy cel uświęca środki? Bez wątpienia takie pytanie postawić można, czytając obowiązujące od 27 kwietnia 2017 roku przepisy Kodeksu karnego dotyczące tzw. konfiskaty rozszerzonej. Instytucja ta pozwala orzec przepadek przedsiębiorstwa. Z jednej strony idea jest słuszna, z drugiej - daje pole do nadużyć.
 • Poszerzanie konfiskaty rozszerzonej. Państwo przejmie majątek spółek

  Poszerzanie konfiskaty rozszerzonej. Państwo przejmie majątek spółek

  Ministerstwo Sprawiedliwości ma już prawie gotowe propozycje przepisów, które pozwolą na przejmowanie majątku spółek wykorzystywanych do popełniania przestępstw.

Filmy - Konfiskata rozszerzona (1)