komunizm

Artykuły - Komunizm (52)

 • Zabili miliard wróbli. 78 milionów ludzi przypłaciło to życiem

  Zabili miliard wróbli. 78 milionów ludzi przypłaciło to życiem

  Kilkadziesiąt lat temu Chińczycy wypowiedzieli wojnę Matce Naturze. Dekretem komunistycznego przywódcy, Mao Zedonga, wymordowane miały zostać wszystkie wróble. Powód? Wyjadały ziarna z obsiewanych pól, hamując rozwój Chin. Gdy zaczęto zabijać ptaki, gospodarka wcale nie ruszyła. Ich brak zapoczątkował plagę szarańczy, a ta pustosząc uprawy, doprowadziła do zamorzenia nawet 78 milionów ludzi. To do dziś największa katastrofa humanitarna, jaką pamięta ten kraj.
 • Komunizm był zły, ale mój ojciec to był taki dobry człowiek

  Komunizm był zły, ale mój ojciec to był taki dobry człowiek

  Bardzo trudno jest jednoznacznie negatywnie osądzić rodzica. Widzę, jaki niektórzy z moich rozmówców dźwigają ciężar. Nie będę zdradzała szczegółów, ale zdarzyło się, że ktoś podczas rozmowy płakał. Na przykład Piotrek Fejgin, syn kierownika Departamentu X, w którym torturowano „wrogów systemu”, jest w stanie stanąć w obronie ojca – mówi Krystyna Naszkowska, autorka książki „My, dzieci komunistów”.
 • Tam wciąż jest rok 1984. Komunistyczny "raj" na Litwie

  Tam wciąż jest rok 1984. Komunistyczny "raj" na Litwie

  25 kilometrów od Wilna - i pięć metrów pod ziemią - znajduje się miejsce, gdzie komunizm wciąż ma się dobrze - i to nawet mimo pustych sklepowych półek. Zapraszamy do bunkra pod Niemenczynem.
 • Samorządy będą miały rok na usunięcie komunistycznych nazw

  Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go - taką poprawkę do projektu ustawy o zakazie propagowania komunizmu wprowadziły sejmowe komisje.
 • Wytyczne dla 88 mln osób: Zakaz gry w golfa i obżarstwa

  Wytyczne dla 88 mln osób: Zakaz gry w golfa i obżarstwa

  Gra w golfa, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu oraz utrzymywanie niewłaściwych relacji seksualnych są na cenzurowanym w Komunistycznej Partii Chin - wynika z najnowszej publikacji Biura Politycznego Komitetu Centralnego.
 • Cztery tys. kilometrów przemian. Dawny Blok Wschodni oczami młodego Polaka

  Cztery tys. kilometrów przemian. Dawny Blok Wschodni oczami młodego Polaka

  Jak ćwierć wieku po przełamaniu totalitaryzmu zmieniły się byłe kraje demoludów? Co o latach sprzed ’89 r. wie dzisiejsze młode pokolenie? Odpowiedzi na te pytania szuka Andrzej Nowakowski w swoim dokumencie pt. "The Change".
 • Buzłużdża - statek kosmiczny, którym przyleciał komunizm

  Buzłużdża - statek kosmiczny, którym przyleciał komunizm

  Bułgaria. Szczyt Hadżi Dimityr znany bardziej jako Buzłudża. Niegdyś miejsce kojarzone z nierówną walką oddziału dowodzonego przez tamtejszego bohatera narodowego z wojskami osmańskimi. Obecnie ciągną tutaj miłośnicy tajemnic z całego świata. Wszystko za sprawą budynku przypominającego statek powietrzny, jakim na Ziemię mogła przylecieć obca cywilizacja.
 • Czym był komunizm?

  Czym był komunizm?

  ​Ponad dwadzieścia lat po upadku Związku Sowieckiego pytanie zadawane przez ostatnie 80. lat dwudziestego wieku, czym było zjawisko komunizmu wciąż pozostaje aktualne. Nadal zachowują swoją wagę dwie odmienne interpretację.
 • O komunizmie w ujęciu antropologicznym

  O komunizmie w ujęciu antropologicznym

  „Czym był komunizm?” - na tak postawione pytanie będą starali się udzielić odpowiedzi uczestnicy spotkania z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej”. W dyskusji, którą poprowadzi Roman Graczyk, wezmą udział dr Wojciech Frazik oraz dr Maciej Zakrzewski. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca o godz. 18 przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie. Organizatorami cyklu są Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
 • Grybauskaite: Nie kolaborowałam z partią komunistyczną

  Grybauskaite: Nie kolaborowałam z partią komunistyczną

  Prezydent Litwy Dalia Grybausakite zaprzeczyła, jakoby jej ojciec był sierżantem NKWD, a ona kolaborowała z partią komunistyczną Mykolasa Burakevicziusa zwalczającego dążenia niepodległościowe kraju w 1990 roku.

Filmy - Komunizm (7)

 • Wyższośc upadku muru nad Sierpniem'80 i powstaniem Solidarności - okiem Niemców

  Krótka sonda uliczna redakcji Deutsche Welle, w której spotkani na ulicy Niemcy odpowiadali na pytanie co mocniej kojarzy im się z końcem komunizmu - powstanie Solidarnosci w Polsce czy upadek Muru berlińskiego.
 • Wyższośc upadku muru nad Sierpniem'80 i powstaniem Solidarności - okiem Niemców

  Krótka sonda uliczna redakcji Deutsche Welle, w której spotkani na ulicy Niemcy odpowiadali na pytanie co mocniej kojarzy im się z końcem komunizmu - powstanie Solidarnosci w Polsce czy upadek Muru berlińskiego.
 • 57. rocznica budowy muru berlińskiego

  W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku rozpoczęła się budowa muru berlińskiego oddzielającego Niemcy wschodnie od zachodnich. Granica była jedną z najlepiej strzeżonych na świecie i stała się symbolem podziału Europy środkowej na dwa bloki polityczne.
 • "Zwłoki" komunistów przyciągają tłumy

  W Hongkongu odbywa się niezwykła ekspozycja. Chiński artysta, Shen Shaomin, wystawił silikonowe kopie nieżyjących komunistycznych dyktatorów. Znajdują się wśród nich Lenin czy Fidel Castro. - Tradycja balsamowania zwłok przywódców politycznych istnieje wyłącznie w krajach komunistycznych. Żaden demokratyczny kraj nie wystawiłby na widok publiczny zabalsamowanego ciała polityka - stwierdził artysta. Instalacja powstała w 2008 i miała być parodią G8, w czasach kryzysu finansowego. Ostatnio do grupy dołączył Fidel Castro, który sprawia wrażenie jakby wciąż oddychał. Wystawa przyciąga wiele osób z całego świata.