komunikacja miejska

Artykuły - Komunikacja miejska (57)

 • Wakacje 2020: Ceny zagranicznych wakacji będą niższe?

  Wakacje 2020: Ceny zagranicznych wakacji będą niższe?

  Zdaniem ekspertów z branży turystycznej, ceny zagranicznych wakacji nie będą niższe niż w roku ubiegłym. Zdaniem operatorów, w tym sezonie zdecydowanie więcej klientów wybierze się na wakacje z dojazdem własnym.
 • ​Zarząd Nextbike podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania układowego

  ​Zarząd Nextbike podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania układowego

  Zarząd Nextbike Polska S.A. podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce.
 • Ważne zmiany dla pasażerów w komunikacji publicznej

  Ważne zmiany dla pasażerów w komunikacji publicznej

  ​ Weszły w życie zmiany dotyczące obliczania maksymalnej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego. Na pokład może wejść tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących albo tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc, czyli stojących i siedzących - poinformował w poniedziałek Urząd Transportu Kolejowego (UTK).
 • Autonomiczny tramwaj w Poczdamie

  Autonomiczny tramwaj w Poczdamie

  Siemens Mobility rozwija projekt autonomicznego tramwaju - w Poczdamie powstanie cyfrowa zajezdnia dla tych pojazdów.
 • Od września rośnie liczba gapowiczów. Bez biletu jeździ średnio co szósty pasażer

  Od września rośnie liczba gapowiczów. Bez biletu jeździ średnio co szósty pasażer

  W rejestrze BIG InfoMonitor znajduje się obecnie ponad 101 tys. gapowiczów, którzy nie kupili biletu na przejazd komunikacją miejską i nie zapłacili kary za jego brak. Ich łączne długi z tego tytułu przekraczają 128 mln zł. Najwięcej gapowiczów figurujących w rejestrze dłużników to stateczni 40-latkowie, chociaż to najmłodsi najczęściej deklarują, że zdarza im się jeździć bez biletu. Jazda bez biletu to też głównie domena mężczyzn, a najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu, Śląsku oraz na Pomorzu. Koszty utrzymania transportu miejskiego są istotną pozycją w budżetach miast, stąd coraz więcej spółek transportowych korzysta z narzędzi, które mają skłonić gapowiczów do płacenia kar.
 • Gdzie koszty usług komunalnych najwyższe w Polsce?

  Gdzie koszty usług komunalnych najwyższe w Polsce?

  Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w Polsce obciążają budżety rodzinne na poziomie od 1,3 tys. do blisko 4 tys. zł w skali roku. Analitycy firmy doradczej Curulis, przeanalizowali wysokość opłat za wodę i odprowadzanie ścieków, wywóz odpadów, komunikację publiczną i podatek od nieruchomości w głównych miastach Polski.
 • Mandatem w gapowicza. Polskie miasta są coraz bardziej bezwzględne

  Mandatem w gapowicza. Polskie miasta są coraz bardziej bezwzględne

  Ile trzeba zapłacić za jazdę bez biletu w polskich miastach? Sprawdziliśmy. Wśród miast wojewódzkich najwyższe kary za jazdę bez biletu są w Szczecinie, Olsztynie, Poznaniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Łodzi i Warszawie.
 • Polskę czeka autobusowa rewolucja

  Polskę czeka autobusowa rewolucja

  3,5 tys. nowych autobusów na paliwa alternatywne ma wyjechać na ulice polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat. Obecnie w kraju eksploatowanych jest ok. 90 autobusów elektrycznych oraz ok. 350 autobusów na gaz CNG, a kolejne ok. 180 pojazdów z napędem alternatywnym zostało zamówionych - wynika z raportu "Paliwa alternatywne w komunikacji miejskiej".
 • W soboty bez opłat za parkowanie

  W soboty bez opłat za parkowanie

  W soboty, niedziele i święta gminy nie będą mogły pobierać opłat w strefach płatnego parkowania - zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Chodzi o rozwianie wątpliwości interpretacyjnych.
 • Polak dojeżdża do pracy na luzie

  Polak dojeżdża do pracy na luzie

  Tylko 23 proc. Polaków dojeżdżających do pracy samochodem odczuwa stres. Nieco bardziej zestresowane są osoby korzystające z publicznych środków transportu. Wyniki badania "Dojazdy Polaków do pracy" (część europejskiego projektu "Commute Survey", przeprowadzonego przez PageGroup w 11 krajach europejskich), plasują nas w gronie najspokojniejszych nacji w Europie.

Filmy - Komunikacja miejska (9)

 • Komunikacja miejska w dobie koronawirusa

  W obecnej sytuacji zalecane jest pozostanie w domach, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Część osób musi dojeżdżać do pracy komunikacją miejską. Rzecznik prasowy Anna Dobrowolska opowiedziała, jak wygląda dezynfekcja pojazdów. Czy mieszkańcy mogą czuć się w nich bezpiecznie? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Uroki podróżowania komunikacją miejską

  Psycholog transportu Jacek Grunt-Mejer oraz kierowca autobusu Daniel Chorąży rozmawiali o tym, co dzieje się w komunikacji miejskiej. Jak zachowują się pasażerowie? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jak zachowujemy się w komunikacji miejskiej?

  Jeżdżąc autobusem, można zauważyć, że wiele osób unika rozglądania się, by w razie czego nie widzieć osoby, której powinno się zwolnić siedzenie. Dlaczego w autobusie tak trudno nam ustąpić miejsca ciężarnej kobiecie lub osobie starszej? O tym w dzisiejszym studiu „Dzień Dobry TVN” mówił Miłosz Brzeziński. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zima zaskoczyła kierowców w Vancouver

  Komunikacja miejska w Vancouver została sparaliżowana. Autobusy miały duże problemy z jazdą po zaśnieżonych drogach. (STORYFUL/x-news)