komórki macierzyste

Artykuły - Komórki macierzyste (109)

Filmy - Komórki macierzyste (5)

 • Komórki macierzyste – szansa na odzyskanie wzroku. W jaki sposób są używane?

  Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane, pierwotne i niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego. Mają one zdolność samoodnowy, dzielenia się oraz różnicowania. Mogą być pomocne przede wszystkim w leczeniu chorób układu krwiotwórczego, chorób nowotworowych oraz metabolicznych. Niedawno zaczęto używać ich również do leczenia utraty wzroku. W jaki sposób działają? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Innowacyjna terapia komórkami macierzystymi. Dlaczego warto bankować krew pępowinową?

  - Komórki macierzyste wykorzystywane są w ramach eksperymentu medycznego w chorobach neurologicznych - powiedziała w "Dzień Dobry TVN". Dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk. - Stosowane są w mózgowym porażeniu dziecięcym, w autyzmie dziecięcym. Podjęliśmy próbę z bardzo dobrym efektem stosowania komórek macierzystych w przepuklinach oponowo-rdzeniowych - zaznaczyła neurolog. Alicja Rabiej i Maciej Rabiej wyjaśnili, jak ta terapia pomogła ich synkowi. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Leczenie komórkami macierzystymi. Jak pomogło małej Amelii?

  Najpierw była radość, że na świat przyjdzie Amelka. Później pojawiły się kłopoty. - W 32. tygodniu ciąży dowiedzieliśmy się, że coś jest nie tak - mówi Malwina Pastalska, mama Amelki. Okazało się, że dziewczynka ma poszerzone komory mózgowe, wodogłowie, stopy skierowane całkowicie do łydek i najgorsze - rozszczep kręgosłupa w odcinku piersiowym. - Amelia ma zespół Arnolda-Chiariego, jest to wada ośrodkowego układu nerwowego. Dotyczy mózgu, rdzenia i niestety daje trwały uszczerbek na zdrowiu - mówi lekarka z kliniki, w której leczona była dziewczynka. - Po podaniu komórek wszystko zmieniło się o 180 stopni. Amelka przestała wymiotować, przytyła - wymieniają rodzice. - Po podaniu pięciu serii komórek pojawiły się ślady odruchów nóżek - mówi z kolei lekarka. Mimo że dziewczynka cały czas musi być pod opieką lekarzy i rehabilitantów, z dnia na dzień udowadnia, że z tą chorobą można normalnie żyć. Przed nią operacja odkotwiczenia rdzenia. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Lekarz o metodzie leczenia komórkami macierzystymi

  Jakie cudowne właściwości mają komórki macierzyste, że wykorzystuje się do leczenia bardzo poważnych chorób? - Mają moc - odpowiada lek. med. Tomasz Baran, Polski Bank Komórek Macierzystych. Jak dodaje, komórki macierzyste znajdują się w szpiku i od dawna wykorzystuje się do leczenia chorób hematoonkologicznych. Jak mówi lekarz, od niedawna w medycynie wykorzystuje się także komórki ze sznura pępowiny oraz z krwi pępowinowej. (Dzień Dobry TVN/x-news)