kolonoskopia

Synonimy:
jelito grube, rak jelita grubego
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Kolonoskopia (30)

Filmy - Kolonoskopia (8)

 • Odwiedź surrealistyczny hotel w kształcie... jelita!

  W Kemzeke niedaleko Antwerpii można spędzić noc w hotelu, który wygląda jak jelito.
 • Zdrowa w każdym detalu - Nowotwór jelita grubego

  Rak jelita grubego, to jeden z bardziej podstępnych nowotworów. Może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu na świecie szacuje się na 1,2 mln przypadków rocznie. Jaka jest profilaktyka w tej chorobie? Na co warto zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić? Czy odpowiednią dietą możemy zapobiegać temu nowotworowi?
 • Jakie są objawy raka jelita grubego?

  - Choroby nowotworowe charakteryzują się tym, że nie mają jakichś bardzo specyficznych objawów - powiedział prof. Marek Wojtukiewicz. Jakie są objawy raka jelita grubego? - Najbardziej znaczącym objawem jest krew w stolcu - wyjaśnił onkolog. Co sprzyja rozwojowi tej choroby? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Rozwija się przez długi czas bez żadnych objawów!

  Rak jelita zazwyczaj rozwija się przez długi czas bez żadnych objawów. Najlepszą metodą jego wykrycia jest kolonoskopia. Wcześnie wykryty nowotwór daje prawie 100 proc. szans na wyleczenie. Kolonoskopia to badanie endoskopowe, które umożliwia obejrzenie błony śluzowej jelita grubego. W jej trakcie można również pobrać wycinki do badania histopatologicznego oraz usunąć niektóre zmiany patologiczne jelita. Czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka jelita grubego jest kilka. Powszechnie uważa się, że głównym jest dieta.