kolonizacja

Artykuły - Kolonizacja (14)

 • Wenus - nasz nowy, trujący dom

  Wenus - nasz nowy, trujący dom

  Temperatura jest tak wysoka, że topi ołów, kwaśne deszcze wypalają wszystko czego dotkną, a ciśnienie zgniotłoby okręt podwodny jak puszkę. Wenus - najlepsze miejsce, by zabrać rodzinę w przypadku katastrofy na naszej planecie. To właśnie ta planeta, a nie Mars, wydaje się być idealnym miejscem do założenia pozaziemskiej kolonii.
 • Kolonizacja innych planet jedynym ratunkiem dla ludzkości

  Kolonizacja innych planet jedynym ratunkiem dla ludzkości

  Stephen Hawking jest zdania, że tylko kolonizacjach innych planet może uchronić ludzkość przed zagładą.
 • Wydrukujemy własne ciała na obcych planetach

  Wydrukujemy własne ciała na obcych planetach

  ​U progu ery kolonizacji kosmosu, przed człowiekiem wciąż sporo przeszkód. Jedną z najpoważniejszych jest krótki czas naszego życia i duże odległości do potencjalnie zdatnych do zamieszkania planet. Naukowcy z Harvarda uważają, że da się to obejść - wystarczy, że w kosmos będziemy wysyłać nasze DNA, a ciała "drukować" na kolonizowanych planetach.
 • Hollande: Kolonizacja Algierii była brutalna i niesprawiedliwa

  Hollande: Kolonizacja Algierii była brutalna i niesprawiedliwa

  Prezydent Francji Francois Hollande przyznał w czwartek, że kolonizacja Algierii była brutalna i niesprawiedliwa, jednak w żaden sposób nie przeprosił za krzywdy wyrządzone przez Francuzów mieszkańcom tego północnoafrykańskiego kraju.
 • Naukowcy chcą wydrukować narzędzia z księżycowych skał

  Naukowcy chcą wydrukować narzędzia z księżycowych skał

  Jednym z największych problemów związanych z misjami kosmicznymi jest koszt wyniesienia każdego kilograma ekwipunku na orbitę i potencjalnie dalej. Właśnie dzięki znaczącemu zmniejszeniu kosztów SpaceX otrzymało swój kontrakt na obsługę ISS. Ale podejście zaprezentowane przez firmę Muska nie jest jedynym, które może okazać się efektywne. Naukowcy z Washington State University pracują nad opracowaniem technologii, która pozwoli wyprodukować niezbędne narzędzia na miejscu. Przy pomocy drukarek 3D.
 • Astro Homo sapiens - nowy gatunek człowieka

  Astro Homo sapiens - nowy gatunek człowieka

  Czy to już koniec załogowych misji kosmicznych? Czy ograniczenia cielesne uniemożliwiają ludzkości podróże międzyplanetarne? Wszystko wskazuje na to, że tajemnice wszechświata będzie odkrywała dla nas armia wyhodowanych cyborgów.
 • Terraforming Wenus, czyli jak osiedlić się w piekle

  Terraforming Wenus, czyli jak osiedlić się w piekle

  Na Ziemi kończy nam się miejsce. Jedynym rozwiązaniem jest kolonizacja innych planet Układu Słonecznego. Czy na pozór niegościnna planeta może okazać się ratunkiem dla ludzkości?
 • Odkryto planetę niemal identyczną jak Ziemia

  Odkryto planetę niemal identyczną jak Ziemia

  Gliese 581g jest egzoplanetą, znajdującą się w układzie Gliese 581, której astronomowie nadali 0,92 w skali Indeksu podobieństwa do Ziemi (ESI). Dla porównania znajdujący się "nieopodal" nas Mars ma 0,7.
 • Mars One - Big Brtoher w marsjańskim wydaniu

  Mars One - Big Brtoher w marsjańskim wydaniu

  Mars One Project to niezwykłe przedsięwzięcie, które zakłada wysłanie na Czerwoną Planetę czterech odpowiednio przygotowanych śmiałków. Realizatorzy zamierzają zrobić z niego swego rodzaju reality show - największe wydarzenie medialne w historii.
 • Kto ukradnie kurę, będzie wisiał!

  Kto ukradnie kurę, będzie wisiał!

  W styczniu 1788 r. do australijskich wybrzeży przybija flota składająca się z 11 brytyjskich okrętów. Na ich pokładach znajduje się ponad tysiąc ludzi, którzy mają założyć tu pierwszą europejską kolonię. Będzie to jednak niezwykła kolonia - stworzą ją więźniowie i wyrzutki społeczne, których angielski rząd wysyła dla pewności na drugi koniec świata.

Filmy - Kolonizacja (2)

 • Pierwsze ludobójstwo XX wieku. Przetrwali nieliczni

  Afrykański lud Herero, zamieszkujący terytoria Namibii, Botswany i Angoli, ma za sobą tragiczną przeszłość. W latach 1904 – 1907 przedstawiciele tej grupy etnicznej padli ofiarą brutalnej akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez wojska Cesarstwa Niemieckiego, które kolonizowało wówczas tę część Afryki. Czystki były odpowiedzią na powstanie Hererów, zbuntowanych przeciwko imperialnej polityce Cesarstwa. W ich wyniku liczba Hererów zmniejszyła się z 80 tysięcy do niecałych 15 tysięcy ludzi. Zabijano kobiety i mężczyzn, starców i dzieci. Spragnionym blokowano dostęp do źródeł wody pitnej. Ocalałych zamykano w obozach pracy i przeprowadzano na nich eksperymenty medyczne… Zbrodnia ta jest uznawana za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Dziś Hererowie starają się pielęgnować swoje kulturowe dziedzictwo, aby podkreślić swoją odrębność i tożsamość. Wśród tradycji tego ludu na szczególną uwagę zasługuje sposób ubierania się kobiet. Ich suknie i „rogate” kapelusze to prawdziwe dzieła sztuki. Starsze kobiety noszą je na co dzień, młodsze – zazwyczaj na specjalne okazje. Przedstawicielki zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia są jednak tak samo zgodne co do tego, że manifestowanie własnych korzeni jest tym, co decyduje o przetrwaniu narodu.
 • Kolonizacja innych planet jest możliwa?

  W programie Discovery Science "Kosmiczne wyzwania" wybitny fizyk, Basil Singer przedstawi nam kilka ciał niebieskich, które zostały uznane przez naukowców za możliwe do zamieszkania w ciągu kilku najbliższych dekad. Premiera już 9 października o 21.00!