katastrofa ekologiczna

Artykuły - Katastrofa ekologiczna (39)

 • Katastrofa na niewyobrażalną skalę - możliwy wyciek ropy

  Katastrofa na niewyobrażalną skalę - możliwy wyciek ropy

  ​U wybrzeży Morza Czerwonego tyka środowiskowa bomba zegarowa. Z tankowca porzuconego u wybrzeży Jemenu może wyciec nawet milion baryłek ropy, co wywoła "katastrofę ekologiczną, gospodarczą i klimatyczną".
 • Katastrofa ekologiczna i finansowa

  Katastrofa ekologiczna i finansowa

  Federalna Służba Nadzoru Zasobów Naturalnych oszacowała szkody wyrządzone środowisku w wyniku wycieku oleju napędowego w rosyjskim Norylsku na blisko 150 mld rubli, czyli ponad 2 mld dolarów. Po przedstawieniu tych wyliczeń oraz propozycji rezygnacji z wypłaty dywidendy kurs Norilsk Nikiel spadł o 5 proc. - wcześniej spółka zapewniała, że pokryje wszystkie koszty.
 • To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  Awaria w Norylsku, w wyniku której doszło do wycieku oleju napędowego do rzek i gruntów, jest potężnym zagrożeniem dla tamtejszego ekosystemu. Zagrożone jest życie wielu gatunków ryb i ssaków, które żyją na tych terenach. Rosja twierdzi, że sama upora się z problemem, mimo że pomoc oferowały jej m.in. USA. Nornikiel szacuje koszt usuwania skutków wypadku na 146 mln dolarów.
 • Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu

  Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu

  Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu, temperatura na świecie przekroczy bezpieczny poziom 1,5° Celsjusza w 2040 roku - wskazują eksperci Międzyrządowego Panelu ds. Badań Zmian Klimatu. Te natychmiastowe działania muszą w ciągu kolejnej dekady doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 45 proc. Nie mogą się jednak opierać na dotychczasowych metodach i systemie energetycznym z XIX wieku - podkreśla prof. Zbigniew Karaczun z SGGW. Innowacyjne rozwiązania, np. elektromobilność czy niskoemisyjne systemy grzewcze, są już dostępne, tylko trzeba je wdrożyć na szeroką skalę.
 • Niebezpieczny wrak u wybrzeży Bergen

  Niebezpieczny wrak u wybrzeży Bergen

  ​U wybrzeży Norwegii spoczywa wrak, który stanowi poważne zagrożenie dla całej lokalnej flory i fauny, a także tutejszych mieszkańców.
 • Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

  Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

  Warszawie grozi paraliż związany z zagospodarowaniem odpadów. Wszystko za sprawą nierozstrzygniętych przez MPO przetargów, które mają wyłonić podwykonawców. Miejska spółka (MPO) nie widzi problemu i uspokaja, że śmieci będą odpowiednio przetwarzane. Eksperci są przeciwnego zdania i prognozują zator w realizacji tej usługi lub znaczną podwyżkę opłat za nią dla mieszkańców.
 • Dinozaury wyginęły, bo "miały pecha"

  Dinozaury wyginęły, bo "miały pecha"

  Dinozaury wyginęły, bo "miały pecha". Nie stałoby się to, gdyby asteroida będąca główną przyczyną zagłady, uderzyła w Ziemię nieco wcześniej lub później.
 • ​Arka Noego pełna nasion

  ​Arka Noego pełna nasion

  W wiecznej zmarzlinie na Spitsbergenie znajduje się niezwykły skarbiec, który najlepiej można określić mianem botanicznej Arki Noego. Umieszczone tam nasiona roślin uprawnych z całego świata stanowią zabezpieczenie dla ludzkości na wypadek katastrofy ekologicznej.
 • Historia ludzkiej arogancji

  Historia ludzkiej arogancji

  Morze umiera, zanika. Życiodajna woda zamieniła się w pustynię. Niemym świadkiem tragedii są rdzewiejące w palącym słońcu kutry rybackie. Bartek Sabela, autor najlepszej książki podróżniczej roku - "Może (morze) wróci", udał się w podróż do samego środka postradzieckiej Rosji, by opisać, jak w ciągu ostatnich 40 lat z mapy zmieciono jeden z największych akwenów na świecie
 • BP prosi brytyjski rząd o pomoc w sprawie amerykańskich odszkodowań

  Szefostwo koncernu BP miało zwrócić się do premiera Davida Camerona z prośbą o pomoc w sprawie toczących się przed amerykańskimi sądami postępowań odszkodowawczych, których konsekwencje mogą zagrażać finansowej przyszłości koncernu - donosi The Telegraph.

Filmy - Katastrofa ekologiczna (10)

 • Czy Ziemi grozi ekologiczna zagłada? O tym, jak uczyć dzieci ekologii

  W „Dzień Dobry Wakacje” Justyna Sieńczyłło i dr Maja Głowacka rozmawiały o tym, jak uczyć dzieci ekologii. Kto powinien być za to odpowiedzialny: rodzice czy szkoła? Jakie realne kroki można podjąć, by opóźnić katastrofę ekologiczną? – Najbardziej istotna kwestia jest taka, żeby przekonać dzieci dlaczego to jest ważne. A nie przekonamy ich, jeśli przyroda, którą chcemy chronić, będzie abstrakcyjna – powiedziała edukatorka ekologiczna. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Grozi nam katastrofa ekologiczna?

  Niemal 80 procent odpadów plastikowych zanieczyszczających morza pochodzi z niezabezpieczonych wysypisk śmieci. Szacuje się, że co roku ok. 20 mln ton plastikowych opakowań, trafia do oceanów i niszczy środowisko. Takie działanie może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. - Czysta woda i gleba są bardzo ważne dla naszej przyszłości. Wszystkie firmy będą musiały się przekształcić w ekologiczne i dbające o zrównoważony rozwój – mówi Timothy Glaz, Head of Corporate Affairs, Werner & Mertz GmbH.
 • Martwe żółwie na plaży w Indiach

  Puri, Indie. Ponad 150 martwych żółwi oraz jednego martwego delfina morze wyrzuciło na brzeg w indyjskim mieście Puri. Hinduskie władze poinformowały, że zwłoki zostaną poddane sekcji, która wykaże przyczyny śmierci. Podejrzewa się jednak, że zostały one zabite przez rybaków w wyniku trałowania. Hinduski artysta, by zwrócić uwagę na problem nielegalnego kłusownictwa, na tej samej plaży stworzył piaskowe rzeźby w kształcie żółwi. Umieścił tu również napis "Zostawcie nam przestrzeń do życia". (RUPTLY/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Naukowcy biją na alarm: Ziemi grozi katastrofa

  Kanadyjscy naukowcy opuszczają sondy badawcze na dno Oceanu Arktycznego - chcą odkryć jak najwięcej tajemnic tego słabo poznanego obszaru wokół Bieguna Północnego. Każdego roku kanadyjski lodołamacz „Amundsen” zamienia się na kilka miesięcy w pływające laboratorium, w którym pracuje ok. 40 naukowców. Po co to wszystko? Aby lepiej poznać i zrozumieć zmiany zachodzące wskutek globalnego ocieplenia. – Zmiany w Arktyce wykraczają daleko poza jej obszar. Oddziałują na północny Atlantyk, a być może nawet na cały Ocean – podkreśla Roger Francis, kierownik misji naukowej na lodołamaczu. Topnienie pokrywy lodowej Bieguna Północnego wpływa na zmniejszenie zasolenia mórz i oceanów. Naukowcy obawiają się, że to może spowodować zmianę cyrkulacji prądów oceanicznych, w konsekwencji czego niemożliwa będzie wymiana ciepła między biegunami a równikiem. Wówczas Ziemia przestanie nadawać się do życia.