katastrofa ekologiczna

Artykuły - Katastrofa ekologiczna (39)

 • Katastrofa na niewyobrażalną skalę - możliwy wyciek ropy

  Katastrofa na niewyobrażalną skalę - możliwy wyciek ropy

  ​U wybrzeży Morza Czerwonego tyka środowiskowa bomba zegarowa. Z tankowca porzuconego u wybrzeży Jemenu może wyciec nawet milion baryłek ropy, co wywoła "katastrofę ekologiczną, gospodarczą i klimatyczną".
 • Katastrofa ekologiczna i finansowa

  Katastrofa ekologiczna i finansowa

  Federalna Służba Nadzoru Zasobów Naturalnych oszacowała szkody wyrządzone środowisku w wyniku wycieku oleju napędowego w rosyjskim Norylsku na blisko 150 mld rubli, czyli ponad 2 mld dolarów. Po przedstawieniu tych wyliczeń oraz propozycji rezygnacji z wypłaty dywidendy kurs Norilsk Nikiel spadł o 5 proc. - wcześniej spółka zapewniała, że pokryje wszystkie koszty.
 • To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  To prawdziwa katastrofa ekologiczna!

  Awaria w Norylsku, w wyniku której doszło do wycieku oleju napędowego do rzek i gruntów, jest potężnym zagrożeniem dla tamtejszego ekosystemu. Zagrożone jest życie wielu gatunków ryb i ssaków, które żyją na tych terenach. Rosja twierdzi, że sama upora się z problemem, mimo że pomoc oferowały jej m.in. USA. Nornikiel szacuje koszt usuwania skutków wypadku na 146 mln dolarów.
 • Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu

  Pozostało tylko 10 lat na powstrzymanie negatywnych zmian klimatu

  Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań na rzecz ochrony klimatu, temperatura na świecie przekroczy bezpieczny poziom 1,5° Celsjusza w 2040 roku - wskazują eksperci Międzyrządowego Panelu ds. Badań Zmian Klimatu. Te natychmiastowe działania muszą w ciągu kolejnej dekady doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 45 proc. Nie mogą się jednak opierać na dotychczasowych metodach i systemie energetycznym z XIX wieku - podkreśla prof. Zbigniew Karaczun z SGGW. Innowacyjne rozwiązania, np. elektromobilność czy niskoemisyjne systemy grzewcze, są już dostępne, tylko trzeba je wdrożyć na szeroką skalę.
 • Niebezpieczny wrak u wybrzeży Bergen

  Niebezpieczny wrak u wybrzeży Bergen

  ​U wybrzeży Norwegii spoczywa wrak, który stanowi poważne zagrożenie dla całej lokalnej flory i fauny, a także tutejszych mieszkańców.
 • Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

  Drugi Neapol, tony śmieci na ulicach. Warszawie grozi katastrofa śmieciowa

  Warszawie grozi paraliż związany z zagospodarowaniem odpadów. Wszystko za sprawą nierozstrzygniętych przez MPO przetargów, które mają wyłonić podwykonawców. Miejska spółka (MPO) nie widzi problemu i uspokaja, że śmieci będą odpowiednio przetwarzane. Eksperci są przeciwnego zdania i prognozują zator w realizacji tej usługi lub znaczną podwyżkę opłat za nią dla mieszkańców.
 • Dinozaury wyginęły, bo "miały pecha"

  Dinozaury wyginęły, bo "miały pecha"

  Dinozaury wyginęły, bo "miały pecha". Nie stałoby się to, gdyby asteroida będąca główną przyczyną zagłady, uderzyła w Ziemię nieco wcześniej lub później.
 • ​Arka Noego pełna nasion

  ​Arka Noego pełna nasion

  W wiecznej zmarzlinie na Spitsbergenie znajduje się niezwykły skarbiec, który najlepiej można określić mianem botanicznej Arki Noego. Umieszczone tam nasiona roślin uprawnych z całego świata stanowią zabezpieczenie dla ludzkości na wypadek katastrofy ekologicznej.
 • Historia ludzkiej arogancji

  Historia ludzkiej arogancji

  Morze umiera, zanika. Życiodajna woda zamieniła się w pustynię. Niemym świadkiem tragedii są rdzewiejące w palącym słońcu kutry rybackie. Bartek Sabela, autor najlepszej książki podróżniczej roku - "Może (morze) wróci", udał się w podróż do samego środka postradzieckiej Rosji, by opisać, jak w ciągu ostatnich 40 lat z mapy zmieciono jeden z największych akwenów na świecie
 • BP prosi brytyjski rząd o pomoc w sprawie amerykańskich odszkodowań

  Szefostwo koncernu BP miało zwrócić się do premiera Davida Camerona z prośbą o pomoc w sprawie toczących się przed amerykańskimi sądami postępowań odszkodowawczych, których konsekwencje mogą zagrażać finansowej przyszłości koncernu - donosi The Telegraph.

Filmy - Katastrofa ekologiczna (13)

 • Spalony kontenerowiec zatonął u wybrzeży Sri Lanki

  Wypalony kontenerowiec, który już spowodował największą morską katastrofę ekologiczną Sri Lanki, tonie z prawie 350 tonami ropy w zbiornikach. MV X-Press Pearl, przewożący setki pojemników z chemikaliami i tworzywami sztucznymi, płonął przez 13 dni tuż za portem w Kolombo, zanim ratownicy w końcu ugasili pożar. Holenderska firma ratownicza SMIT próbowała wciągnąć wciąż dopalający się wrak statku na głębszą wodę, ale cała akcja została wstrzymana.
 • Spalony kontenerowiec zatonął u wybrzeży Sri Lanki

  Wypalony kontenerowiec, który już spowodował największą morską katastrofę ekologiczną Sri Lanki, tonie z prawie 350 tonami ropy w zbiornikach. MV X-Press Pearl, przewożący setki pojemników z chemikaliami i tworzywami sztucznymi, płonął przez 13 dni tuż za portem w Kolombo, zanim ratownicy w końcu ugasili pożar. Holenderska firma ratownicza SMIT próbowała wciągnąć wciąż dopalający się wrak statku na głębszą wodę, ale cała akcja została wstrzymana.
 • Sri Lanka na skraju katastrofy ekologicznej. Plastik z płonącego statku zalewa brzeg morza

  Sri Lanka stoi w obliczu kryzysu związanego z zanieczyszczeniem. Fale plastikowych odpadów z płonącego kontenerowca uderzają w wybrzeże i grożą zniszczeniem lokalnego środowiska. Tysiące marynarzy marynarki za pomocą mechanicznych koparek zbiera tony odpadów na plażach, które pochodziły z zarejestrowanej w Singapurze jednostki MV X-Press Pearl, która tli się na horyzoncie od ponad tygodnia. Malutkie granulki polietylenu zagrażają plażom turystycznym i hodowlom ryb w płytkich wodach. Tysiące małych łodzi musiało zostać w porcie z powodu zakazu połowów.