karty kredytowe

Artykuły - Karty kredytowe (128)

 • Jak płatności kartą zmienią się po 14 września 2019? - kompendium Mastercard

  Jak płatności kartą zmienią się po 14 września 2019? - kompendium Mastercard

  14 września 2019 r. wchodzi w życie dyrektywa PSD2, która zmienia sposób, w jaki będziemy płacić za zakupy. Nowe przepisy mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo finansów klientów w dobie postępującej cyfryzacji.
 • Karty kredytowe już nie będą zyskiwać na popularności wśród Polaków

  Karty kredytowe już nie będą zyskiwać na popularności wśród Polaków

  Niemal 5 mln Polaków ma karty kredytowe. Jednak ponad 30 proc. z nich nie jest wykorzystywanych przez ich właścicieli. Nowe technologie płatnicze pogłębiają stagnację na rynku kart.
 • Sejm pracuje nad zmianami w przepisach o usługach płatniczych

  Sejm pracuje nad zmianami w przepisach o usługach płatniczych

  W sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Nieautoryzowana transakcja będzie wiązała się dla płatnika z koniecznością zapłaty 50 euro.
 • ​Polacy otwarci na innowacyjne płatności, również z wykorzystaniem biometrii

  ​Polacy otwarci na innowacyjne płatności, również z wykorzystaniem biometrii

  Jak pokazują wyniki raportu Digital Payments Study 20171 przygotowanego na zlecenie Visa, polscy konsumenci są otwarci na nowoczesne płatności cyfrowe, w tym biometrię. Według badania, już 86 proc. z nich dokonało płatności zbliżeniowej (wzrost o 5 p.p. w ciągu 12 miesięcy). Niemal 90 proc. z tej grupy sądzi z kolei, że w ciągu trzech lat zapłaci smartfonem - ogromna większość czułaby się bezpiecznie, gdyby do autoryzacji takiej transakcji wykorzystano rozwiązania biometryczne.
 • Mastercard stawia na funkcje biometryczne

  Mastercard stawia na funkcje biometryczne

  Mastercard poinformował, że począwszy od kwietnia 2019 roku posiadacze jego kart będą mogli korzystać z biometrycznych technik uwierzytelniania, takich jak rozpoznawanie odcisków palców i rysów twarzy, podczas zakupów i dokonywania płatności.
 • "Gazeta Wyborcza": Co się stało z 5 mln kart kredytowych?

  "Gazeta Wyborcza": Co się stało z 5 mln kart kredytowych?

  Dekadę temu za hotel, w wypożyczalni samochodów czy za zakupy w internecie mogliśmy zapłacić tylko kartą kredytową. Dziś wystarczy do tego karta debetowa. To główna przyczyna lawinowej rezygnacji Polaków z kart kredytowych. Ale niejedyna - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".
 • Rewolucja kartowa nad Wisłą. 50 lat płatności bezgotówkowych w Polsce

  Rewolucja kartowa nad Wisłą. 50 lat płatności bezgotówkowych w Polsce

  Pod koniec lat 60. w Polsce pojawiły się pierwsze transakcje bez użycia gotówki. Ich kompleksową obsługą zajmowała się jedna instytucja, a przez długie lata sieć akceptacji obejmowała tylko punkty handlowe i usługowe odwiedzane przez turystów. Aż do lat 90. karta płatnicza była synonimem luksusu, na który mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. 50 lat rozwoju obrotu bezgotówkowego sprawiło, że obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 36 mln "plastików". Tylko w ciągu trzech kwartałów 2016 r. przy ich użyciu zrealizowano ponad 2,9 mld transakcji.
 • Ile kosztuje niewłaściwe używanie karty kredytowej?

  Ile kosztuje niewłaściwe używanie karty kredytowej?

  Jak wynika z danych BIK, w portfelach Polaków znajduje się ponad 6 mln kart kredytowych. Choć jest to narzędzie, które w rękach świadomego użytkownika potrafi być finansowym atutem, to jego niewłaściwe wykorzystywanie może prowadzić do spirali zadłużenia. Expander podpowiada, kiedy warto używać karty kredytowej, a kiedy lepiej nie wyjmować jej z portfela.
 • Polacy rezygnują z kart kredytowych?

  Polacy rezygnują z kart kredytowych?

  W rok ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. W tym czasie liczba kart aktywnych, tj. używanych do regulowania płatności zmniejsza się wolniej, bo w ciągu roku kart takich ubyło tylko 74 tysiące. Banki oferują karty klientom sprawdzonym, którym przyznać mogą wyższe limity.
 • Klucze biometryczne zmienią metody autoryzacji płatności

  Klucze biometryczne zmienią metody autoryzacji płatności

  Klucze biometryczne - obrączki, odcisk palca, tęczówka oka czy identyfikacja twarzy - to trendy, które wg paysafecard całkowicie zmienią metody autoryzacji płatności bezgotówkowych oraz wpłyną na ich szybkość, wygodę i bezpieczeństwo.

Filmy - Karty kredytowe (7)

 • Karty kredytowe już nie będą zyskiwać na popularności wśród Polaków

  Niemal 5 mln Polaków ma karty kredytowe. Jednak ponad 30 proc. takich kart nie jest wykorzystywanych przez ich właścicieli. Nowe technologie płatnicze pogłębiają stagnację na rynku kart płatniczych.
 • Polacy rezygnują z kart kredytowych?

  W rok ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. W tym czasie liczba kart aktywnych, tj. używanych do regulowania płatności zmniejsza się wolniej, bo w ciągu roku kart takich ubyło tylko 74 tysiące. Banki oferują karty klientom sprawdzonym, którym przyznać mogą wyższe limity. - Najczęściej banki wydają karty klientom sprawdzonym, o których posiadają wiarygodną informacje kredytową. Patrząc na cały portfel kart kredytowych to w rok zadłużenie wzrosło o ok. 4 proc. i wynosi obecnie ok. 12,5 mld złotych. Również wzrosła suma czynnych limitów na kartach kredytowych, wynosi ona obecnie ok. 33 mld złotych – mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence w BIK. Tendencja do zamykania nieaktywnych kart nie jest nowa. Od czasu zaburzeń na rynkach finansowych w poprzednim dziesięcioleciu, banki i ich klienci stali się ostrożniejsi w otwieraniu nadmiernej liczby rachunków. Wówczas banki często oferowały transakcje wiązane, np. proponowały kartę kredytową przy okazji zawierania umowy dotyczącej otwarcia rachunku, jednak klienci nie zawsze rozumieli konsekwencje wynikające z posiadania nieużywanej karty, np. konieczność wnoszenia opłaty rocznej.
 • Na rynku pojawiają się nowe innowacyjne sposoby płatności. Młodzi Polacy wkrótce przestaną płacić gotówką, a nawet kartą

  Polacy mają w portfelach ok. 20 mln kart z możliwością płatności zbliżeniowej, a co miesiąc dokonują nimi kilkanaście milionów transakcji. Coraz większą popularność zdobywają również płatności zbliżeniowe przez telefon. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz to nowe sposoby płatności, zwiększające wygodę klienta, które mają szansę przyjąć się na rynku. – W Polsce są zarówno odpowiednie rozwiązania technologiczne, jak i zainteresowanie ze strony klientów – podkreśla Janusz Diemko, prezes First Data, właściciela marki Polcard. – Myślę, że będziemy mieli coraz więcej opcji. Niektórzy chcą płacić kartami bezstykowymi, inni chcą płacić telefonami. Niektórzy chcą płacić telefonami, ale niekoniecznie chcą zmieniać telefon czy operatora – twierdzi Janusz Diemko, prezes zarządu w firmie First Data.
 • Parlament Europejski pracuje nad obniżeniem opłat za transakcje kartą

  Prace Komisji Europejskiej i obecnie w Parlamentu Europejskiego potwierdzają konieczność zejścia z opłatą interchange do jeszcze niższych poziomów – do 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.