karmienie piersią

Artykuły - Karmienie piersią (185)

 • Karmienie naturalne

  Karmienie naturalne

  Nie ma lepszego sposobu karmienia dziecka, niż naturalne. Dlaczego więc wiele kobieta ma problem z laktacją?
 • Karmienie piersią pomaga chronić środowisko

  Karmienie piersią pomaga chronić środowisko

  Koszty środowiskowe związane z wytwarzaniem preparatów do żywienia niemowląt są na tyle duże, że należy wszelkimi sposobami zachęcać kobiety do karmienia piersią – twierdzą naukowcy z Imperial College London (W. Brytania).
 • Jak zahartować malca przed jesienią

  Jak zahartować malca przed jesienią

  Rodzice powinni myśleć o tym, jak pobudzić układ odpornościowy dziecka do pracy. Dzięki temu, gdy zacznie się sezon infekcji, twój smyk będzie w świetnej formie i z łatwością odeprze atak wirusów czy bakterii.
 • Karmienie piersią sprzyja rozwojowi mózgu wcześniaków

  Karmienie piersią sprzyja rozwojowi mózgu wcześniaków

  Bardzo małe wcześniaki spożywające głównie mleko matki mają znacznie wyższe poziomy metabolitów ważnych dla wzrostu i rozwoju mózgu - ogłoszono podczas Pediatric Academic Societies 2019 Annual Meeting w Baltimore.
 • Jak sobie radzić z bólem piersi podczas karmienia?

  Jak sobie radzić z bólem piersi podczas karmienia?

  Każdy zgodzi się z tym, że mleko matki to najbardziej wartościowy pokarm dla niemowlaków. Zawiera ono wszystkie potrzebne składniki odżywcze, aktywuje układ immunologiczny dziecka oraz zapewnia zdrowy rozwój. Jedynym minusem karmienia mlekiem mamy jest może być piersi. Jak sobie z nim radzić?
 • Karmienie piersią przez ponad 6 miesięcy wyszczupla talię

  Karmienie piersią przez ponad 6 miesięcy wyszczupla talię

  Trwające powyżej 6 miesięcy karmienie piersią wiąże się z mniejszym obwodem w talii u matki aż do dziesięciu lat od urodzenia dziecka – informuje” Journal of Women’s Health”.
 • Karmienie piersią pomaga zachować szczupłą talię. Na lata!

  Karmienie piersią pomaga zachować szczupłą talię. Na lata!

  Czy sposób karmienia niemowlaka ma wpływ na figurę? Oczywiście! Jak dowodzą amerykańscy naukowcy w artykule opublikowanym na łamach "Journal of Women's Health", karmienie piersią pomaga w zachowaniu szczupłej talii.
 • Mężczyzna karmił dziecko piersią

  Mężczyzna karmił dziecko piersią

  Są na świecie rzeczy, które nie śniły się filozofom. Jedną z nich jest z pewnością rola mężczyzny we współczesnym związku. Wielu panom trudno nadążyć za zmianami w tradycyjnym modelu rodziny. Są też tacy, którzy śmiało wytyczają ścieżki, na które dotąd nie zapuścił się żaden mężczyzna. Taką osobą jest pewien tata, który poważnie potraktował obowiązku rodzicielskie i zabrał się za... karmienie dziecka własną piersią.
 • Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do szczepień?

  Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do szczepień?

  Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do żadnego z dostępnych i rutynowo stosowanych szczepień ochronnych. Co więcej, w odniesieniu do ospy wietrznej należy dążyć do jak najszybszego zabezpieczenia matki za pomocą szczepienia.
 • Karmienie piersią chroni dziecko przed bakteriami opornymi na antybiotyki

  Karmienie piersią chroni dziecko przed bakteriami opornymi na antybiotyki

  Dzieci, karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy są mniej narażone na obecność bakterii opornych na antybiotyki w jelitach - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Nature Communications".

Filmy - Karmienie piersią (14)

 • Ojciec karmi swoją córkę sztuczną piersią. Wyjątkowy pomysł pielęgniarki z USA

  Maxamillian i April Neubauer byli świeżo upieczonymi rodzicami z Wisconsin. W wyniku kompikacji po cesarskim cięciu, April nie mogła karmić piesią swojej córeczki Rosalii. Rodzicom zależało, aby ich dziecko czuło ich bliskość. Niezwykłe rozwiązanie zaproponowała pomagająca im pielęgniarka – do klatki piersiowej Maxamilliana przyczepiono sztuczny sutek połączony z butelką mleka. Dziewczynka ochoczą przyssała się do piersi ojca, dzięki czemu młody tata mógł się pochwalić przed światem swoim niezwykłym osiągnięciem. (STORYFUL/x-news)
 • Długie karmienie piersią. Fakty i mity

  - Karmię piersią od dwóch lat i dwóch miesięcy - powiedziała Anna Dyjak, która ma dwoje dzieci. - Myślę, że nie ma nic piękniejszego niż karmienie dziecka piersią ze względu na tworzącą się więź między mamą i dzieckiem - dodała. Katarzyna Friedlein to mama trzech córek, która od 9 lat karmi piersią. - W karmieniu piersią istotne są potrzeby mamy i dziecka - zaznaczyła. Dlaczego długie karmienie piersią wzbudza kontrowersje? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • 32 proc. dzieci w wieku 5–36 miesięcy ma niewłaściwą masę ciała

  61 proc. polskich niemowląt jest zbyt wcześnie odstawianych od piersi i za szybko są im podawane posiłki dla dorosłych, które mogą być dla nich nieodpowiednie – wynika z przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie badań, zainicjowanych przez Fundację NUTRICIA. Aż 88 proc. dzieci po 1 roku życia spożywa za mało warzyw, a posiłki podawane najmłodszym zawierają sól i cukier. 1000 pierwszych dni życia to kluczowy czas dla wzrostu i rozwoju organizmu. Właśnie wtedy żywienie dzieci ma największy wpływ na ich zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości. W tym okresie rodzice podejmują więc kluczowe decyzje żywieniowe. Z badania pt. „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok” wynika jednak, że jest w nich wiele nieprawidłowości. Roczne dziecko ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe i jego dieta powinna być do nich dopasowana. Małe dziecko potrzebuje więcej niektórych składników pokarmowych niż dorośli, jednak aż 94 proc. dzieci po 1. roku życia z dietą otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D, a 42 proc. ma niedobory wapnia. Nieprawidłowości żywieniowe w trakcie 1000 pierwszych dni życia mogą mieć fatalne skutki w kolejnych latach rozwoju dzieci oraz w ich życiu dorosłym. Jak wynika z niedawnych badań Instytutu Żywności i Żywienia, ponad 22 proc. obecnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadwagę lub otyłość.
 • Karmienie piersią chroni przed rakiem?

  Karmienie piersią obniża u kobiet ryzyko pojawienia się w przyszłości raka piersi – informują eksperci Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Analiza badań przeprowadzonych w 30 krajach wykazała, że prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór maleje o ok. 4%, gdy matka karmi dziecko piersią przez 12 miesięcy po pierwszym porodzie. Każdy następny poród i dwunastomiesięczny okres karmienia piersią prowadzi do spadku ryzyka pojawienia się raka o kolejne 7%. Karmienie piersią także chroni przed innymi chorobami i przyśpiesza powrót do formy. - Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia krwotoków po porodzie. Mniejsze jest ryzyko anemii poporodowej, zachorowania na raka piersi, w odległej przyszłości na raka jajnika – mówi dr Krystyna Cygan, lekarz ginekolog, Instytut Matki i Dziecka.